Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 18; Łęg Ręczyński - Krzętów

wtorek, 8 sierpnia 2023

Odcinek 18 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Odcinek 18 szlaku konnego jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej urozmaiconych odcinków pod względem ukształtowania terenu. Wiedzie malowniczymi terenami leśnymi, doliną rzeki Pilicy i pasmem Wzgórz Przedborskich. Szlak usytuowany jest na obszarze dwóch parków krajobrazowych:
• Sulejowskiego Parku Krajobrazowego – stanowiącego pozostałość Puszczy Pilickiej z doskonałymi walorami przyrodniczymi jakimi są lasy wraz z florą i fauną,
• Przedborskiego Parku Krajobrazowego – o jego atrakcyjności decydują malowniczość i urozmaicenie krajobrazu, obecność wielu punktów widokowych, korzystne warunki bioklimatyczne, bogata fauna oraz szata roślinna, a także ustronność położenia, z dala od większych obszarów zurbanizowanych.
Na obszarze przez który prowadzi szlak znajduje się również docelowy Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Góry Kozłowej”. Szlak w miejscowości Faliszew przekracza brodem Pilicę.
Szlak konny na tym odcinku przebiega przez obszar położony na granicy historycznych ziem: Piotrkowskiej i Opoczyńskiej, między którymi granicę stanowiła Pilica. Nieopodal przebiega Cysterski Szlak Kulturowy. O dużej atrakcyjności tych terenów decydują liczne ciekawe zabytki, kultura ludowa oraz sama historia tych ziem.
Trasa szlaku konnego z Nosalewic do Gustawowa wiedzie utwardzonymi drogami leśnymi, częściowo przez kompleksy leśne Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Następnie skrajem lasu a zarazem granicą PPK przechodzi do Wojciechowa, gdzie mijamy kapliczkę. Dalsza trasa szlaku wiedzie poza terenem Parku kierując się do Henrykowa by znów wrócić do Przedborskiego PK i przepięknych lasów sosnowych. Od Kolonii Boża Wola trasa szlaku prowadzi do Dobromierza i dalej w kierunku Rączek – polną, utwardzoną drogą mijając kapliczkę i malownicze pofałdowane tereny, pośród których widoczne są już z daleka dwa rezerwaty:
- "Murawy Dobromierskie" – stepowy rezerwat, który ma na celu ochronę nawapiennych muraw i zarośli kserotermicznych z bogatą i unikalną fauną i florą. Zwłaszcza jesienią wygląda uroczo prezentując całą paletę barw.
- "Bukowa Góra" – rezerwat leśny obejmujący szczyt krańca Pasma Przedborsko-Małogoskiego i północny stok wapiennego wzgórza. Utworzony dla ochrony fragmentu lasu bukowego, którego drzewa mają od 90 do 130 lat i stanowią znaczną część rezerwatu.
Mijając te piękne, urozmaicone tereny szlak prowadzi do lasu na ok. 1,3 km już poza granicami Przedborskiego PK i znów drogą polną w kierunku Mrowiny, następnie terenami leśnymi i doliną malowniczej rzeki  Pilicy wśród łąk docieramy przejeżdżając przez most do Krzętowa.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Łęg Ręczyński - Krzętów
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek 18 zaczyna swój przebieg od gospodarstwa agroturystycznego z jazdą konną w Łęgu Ręczyńskim i prowadzi do gospodarstwa agroturystycznego w Krzętowie.
    Na szlaku napotkamy miasto Przedbórz oraz liczne mniejsze miejscowości znane w kraju ze względu na unikatowe zabytki np. Majkowice czy Bąkową Górę z ruinami zamków.
    Odcinek wiedzie przez tereny leśno-rolnicze, dlatego zaplecze turystyczne jest słabo rozwinięte. Jednakże w umiarkowanych odległościach od siebie znajdują się gospodarstwa agroturystyczne wraz ze stajniami pozwalające na przenocowanie turystów wraz z końmi.

  • Ciekawostki:

    Najważniejsze miasto tych terenów to Przedbórz. Zachęca do zwiedzania odrestaurowany średniowieczny rynek z zachowanymi zabytkowymi domami oraz centralnie umieszczoną studnią. W mieście warto też zwrócić uwagę na kościół parafialny pw. św. Aleksego z barokowymi elementami wyposażenia oraz Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej. Można w nim podziwiać dawną kuźnię, warsztat bednarski czy liczne wystawy okolicznościowe. Na północnych obrzeżach centrum miasta można spróbować odnaleźć pozostałości po zamku królewskim.
    Warto też wspomnieć, że właśnie w tym mieście 29 lipca 1423 r. król Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie Łodzi.
    Na północ od Przedborza znajdują się miejscowości Bąkowa Góra i Majkowice, w których zachowały się pozostałości dawnych zamków. Związana jest z nimi piękna legenda o szlachetnym rycerzu Florianie Szarym oraz zbóju Nikoszu, zwanym Bąkiem. Legendę tę warto poznać podziwiając malownicze ruiny.
    Będąc w Majkowicach warto także zwrócić uwagę na układ zabudowy wsi, obecnie już bardzo rzadko spotykany. Jest to tzw. owalnica, z zabudową skupioną wokół centralnie usytuowanego stawu, zamkniętą od południa zamkiem (dziś w ruinie). Do dziś na terenie województwa łódzkiego zachowało się zaledwie kilka miejscowości z takim układem zabudowy.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_27.jpg

Czytany 74 razy