Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 17 Taraska - Łęg Ręczyński

wtorek, 8 sierpnia 2023

Odcinek 17 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Odcinek 17 prowadzi przez urozmaicone tereny leśno-rolne oraz dolinę rzeki Pilicy w dużej mierze po granicy malowniczego obszaru Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Doliny Czarnej Malenieckiej” stanowiący węzły i korytarze ekologiczne wchodzące w skład Krajowej Sieci Ekologicznej EKONET. Nieopodal szlaku konnego znajdują się dwa rezerwaty leśne oraz trzy proponowane:
- Jaksonek” (florystyczny) z roślinami chronionymi: widłakiem jałowcowatym i goździstym oraz wawrzynkiem wilczełyko. Najcenniejszym jednak elementem miejscowej flory jest zimoziół północny, który ma charakter reliktu glacjalnego. Drugą występującą tu rośliną, rzadką w Polsce środkowej jest przytulia okrągłolistna - gatunek górski, występujący pospolicie w piętrze regla dolnego Karpat i Sudetów,
- „Wielopole” (leśny) – na obszarze którego występuje jodła tworząca drzewostany zróżnicowane wiekowo – do 140 lat oraz bór mieszany sosnowo-dębowy. We florze rezerwatu wyróżniają się dwa gatunki górskie: kokoryczka okółkowa i widłak wroniec.
Proponowane są rezerwaty: „Kaleń”, „Bory nad Pilicą” i „Struga Młynki”.
Szlak konny na tym odcinku przebiega przez tereny znajdujące się w granicach historycznej Ziemi Piotrkowskiej. Nieopodal przebiega Cysterski szlak kulturowy.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Taraska - Łęg Ręczyński
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek 17 szlaku konnego z Taraski do Łęgu Ręczyńskiego przebiega przez ośrodki jazdy konnej w Łęcznie oraz w niedalekiej odległości od trasy Ośrodka jazdy konnej „Zabrodzin”.
    Rozmieszczenie ośrodków konnych w umiarkowanych odległościach pozwala na parodniową wycieczkę konną.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Ciekawostki:

    Niezwykła atrakcyjność obszaru, zdecydowała o utworzeniu tutaj Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, który jako jeden z niewielu w Polsce ma na swoim terenie tak duży sztuczny zbiornik wodny. Rozciąga się on na tym odcinku równolegle do doliny rzeki Pilicy chroniąc jej ekosystem oraz malownicze zakola.
    W Ręcznie, na północ od wsi, można obejrzeć liczne kamieniołomy, pozostałości po dawnej eksploatacji piaskowca kredowego. Znajdują się one na stokach wzgórza Czartoryja, u którego podnóża utworzono rezerwat "Wielkopole".

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_26.jpg

Czytany 77 razy