Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 13; Zakościele - Swolszewice Małe

wtorek, 8 sierpnia 2023

Odcinek 13 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
<p>Szlak na tym odcinku prowadzi przede wszystkim doliną Pilicy, przez tereny leśne będące pozostałością dawnej Puszczy Pilickiej. Dzisiaj obszar ten jest chroniony w Spalskim Parku Krajobrazowym, a także w szeregu Obszarów Chronionego Krajobrazu. Najcenniejsze tereny objęto najwyższą, rezerwatową formą ochrony. Są to zarówno rezerwaty leśne „Spała” i „Jeleń”. W rezerwacie „Spała” można obejrzeć wyjątkowy egzemplarz sosny, tzw. sosnę na szczudłach – drzewo, które na wskutek erozji brzegu swoje korzenie przekształciło w palowe podpory. Unikatem jest także położony w granicach Tomaszowa Mazowieckiego rezerwat krajobrazowy „Niebieskie Źródła”, gdzie najcenniejszym obiektem są źródła krasowe – zjawisko powszechne na wyżynach, ale zupełnie wyjątkowe w pasie Nizin Polskich.
Przyroda obszaru przeplata się z walorami kulturowymi. Puszcza Pilicka była od stuleci miejscem polowań, najpierw polskich królów, a następnie rosyjskich carów. To dzięki tym polowaniom puszcza podlegała ochronie i do dzisiaj zachowały się kilkusetletnie okazy drzew. Pamiątką po polowaniach carów jest zabytkowa zabudowa w Spale, gdzie znajdowała się okazała rezydencja wraz z całym zespołem budynków – hotelami dla gości, oranżerią, czy koszarami dla ochrony. O ile sam pałac nie dotrwał do naszych czasów, to pozostałe budowle, wzniesione z charakterystycznej czerwonej cegły, nadal zdobią centrum miejscowości. Wyjątkową pozostałością po czasach „carskich” jest niewielka drewniana budowla przeniesiona do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie – jest to toaleta, przeznaczona specjalnie do użytku dawnych władców Rosji i Królestwa Polskiego.
Skansen Rzeki Pilicy to również jedna z największych atrakcji turystycznych województwa. Jest to jedyny w Polsce skansen poświęcony rzece. Niemal wszystkie eksponaty w nim zgromadzone są związane z Pilicą. Głównym elementem zabudowy jest dawny młyn wodny, przeniesiony i zrekonstruowany w skansenie. Wewnątrz zachowało się kompletne wyposażenie, z elementami pochodzącymi z XIX w. Poza młynem jest tutaj największa w Polsce kolekcja kamieni młyńskich, a także wyjątkowa kolekcja niemieckich pojazdów wojskowych, wydobytych z dna Pilicy i będących pozostałościami po II wojnie światowej. Ze względu na udostępnianie zwiedzającym zbiorów, a także organizowanie licznych inscenizacji historycznych przypominających dzieje Nadpilicza, Skansen został w 2005 r. odznaczony Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.
Niedaleko szlaku znajduje się również najstarsza świątynia w województwie łódzkim, pochodzący z XI w. romański kościół św. Idziego w Inowłodzu. Obiekt ten wchodzi w skład Szlaku Romańskiego, łączącego wybudowane w tym stylu najstarsze budynki w całym kraju.
Nadpiliczne lasy przez które prowadzi szlak, przede wszystkim sosnowe, posiadają bardzo korzystny mikroklimat. Już w XIX w. Inowłódz był stacją klimatyczną. Walory zdrowotne tych okolic wykorzystane zostały przy tworzeniu w Spale Centralnego Ośrodka Sportu, będącego Centrum Przygotowań Olimpijskich. Kompleks obiektów sportowych i rekreacyjnych wraz z pełnym zapleczem medycznym i rehabilitacyjnym pozostaje do dyspozycji nie tylko sportowców, ale również wszystkich chętnych turystów.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Zakościele - Swolszewice Małe
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek 13 biegnie przez jeden z najlepiej zagospodarowanych turystycznie obszarów województwa łódzkiego. Pod względem możliwości znalezienia noclegu, można powiedzieć że każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – od luksusowego czterogwiazdkowego hotelu „Mościcki” w Spale, poprzez szereg hoteli, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowo-wczasowych, aż po gospodarstwa agroturystyczne i schroniska młodzieżowe. Największy wybór należy do turystów odwiedzających Spałę, znajdują się tu zarówno nowoczesne obiekty, jak również zabytkowe budynki, w XIX w. służące gościom carów, a dziś przystosowane do współczesnych potrzeb turystów.
    Drugim bardzo dużym skupiskiem obiektów noclegowych są miejscowości położone na brzegach Zalewu Sulejowskiego. Udanie spędzą tu czas zarówno osoby preferujące aktywny wypoczynek, jak również poszukujące przede wszystkim ciszy i spokoju. 
    Na odcinku szlaku konnego znajdują się w Zakościelu dwa gospodarstwa agroturystyczne, które mogą być miejscem popasu dla koni.
    Również baza gastronomiczna wzdłuż szlaku jest bardzo urozmaicona. W okolicach Zalewu Sulejowskiego koniecznie trzeba spróbować dań z ryb, natomiast w Spale odwiedzić słynącą z tradycyjnej kuchni „Karczmę Spalską”. Można tutaj nawet skorzystać z bardziej oryginalnych obiektów gastronomicznych - na niewielkim stawie w centrum miejscowości przycumowany jest zabytkowy parostatek, dawniej pływający po Pilicy, dziś służący jako bar; podobnie jak budynek pobliskiej zabytkowej elektrowni wodnej.
    Nadpilicze to wreszcie bardzo dobre zaplecze sportowo-rekreacyjne. Zalew Sulejowski to jeden z najlepszych w centralnej Polsce miejsc do uprawiania żeglarstwa. Pilica urzeka urokiem podczas spływów kajakowych, a dzięki spokojnemu nurtowi spływać mogą nią nawet niedoświadczeni kajakarze. W Centralnym Ośrodku Sportu w Spale nieprzypadkowo trenują polscy reprezentanci - korzystny mikroklimat i bardzo dobra infrastruktura zapewniają optymalne warunki zarówno dla wyczynowców jak i amatorów.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_21.jpg

Czytany 78 razy