Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 12; Doleck - Zakościele

wtorek, 8 sierpnia 2023

Odcinek 12 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Szlak na tym odcinku w swojej północnej części przebiega w większości przez tereny rolne, klucząc pomiędzy licznie występującymi na tym obszarze dworami ziemskimi, bądź założeniami parkowymi stanowiącymi świadectwo wcześniejszego istnienia takich dworów. Równinny charakter terenu tego fragmentu szlaku urozmaicają nieznacznie wcięte małe dolinki rzeczne i rzadko rozrzucone drobne skupiska leśne.
Charakter szlaku całkowicie zmienia się w jego południowej części położonej w obrębie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Przebiega on tutaj głównie drogami i ścieżkami wytyczonymi w Lasach Spalskich, miejscami zbliżając się do malowniczej doliny Pilicy. Na tym odcinku szlak rozgałęzia się w dwie odnogi dające możliwość podróży zarówno prawym jak i lewym brzegiem głównej rzeki tego obszaru.
O atrakcyjności przyrodniczej odcinka 12 szlaku konnego mogą świadczyć liczne tereny objęte różnymi formami ochrony prawnej, gdzie oprócz wspomnianego Spalskiego Parku Krajobrazowego obejmującego dolinę Pilicy i znaczną cześć kompleksu Lasów Spalskich, znajdują się także tereny docelowych Zespołów Przyrodniczo-Krajobrazowych „Ptasia Góra” w okolicach Zawady, „Stara Wieś” oraz fragment „Doliny Strugi”.
Na uwagę zasługują również rezerwaty przyrody położone w sąsiedztwie szlaku:
- wodno-krajobrazowy „Rawka” obejmujący rzekę Rawkę od źródeł aż po ujście do Bzury, wraz z rozgałęzieniami koryta rzeki, starorzeczami dolinnymi oraz pasmem gruntów przybrzeżnych. Większość powierzchni rezerwatu zajmują łąki, lasy łęgowe i olszowe, fragmenty torfowisk oraz roślinność szuwarowa. Na skarpach rosną liczne okazałe dęby. Nurt rzeki jest miejscem występowania wielu gatunków ryb. Również bobry znalazły tam doskonałe warunki do rozwoju i w krótkim czasie rozprzestrzeniły się wzdłuż całej rzeki gnieżdżąc się w wykopanych norach w wysokich piaszczystych brzegach;
- leśny „Babsk” z fragmentem starego i dość rzadkiego lasu sosnowo-dębowo-grabowego z domieszką lipy drobnolistnej naturalnego pochodzenia w wieku 80 do 170 lat. Obwód najstarszych okazów drzew przekracza 2 metry. Teren rezerwatu ma charakter równinny, tylko cześć północno-zachodnia opada dość stromym stokiem ku płynącemu tu strumieniowi. Las jest widny, przejrzysty a drzewa rozmieszczone są luźno;
- leśny „Żądłowice” ze źródłami torfowiskami, występują tu mokre i mroczne olsy w dolinkach przeplatając się z widnymi i suchymi borami sosnowymi i dębowo-sosnowymi na piaszczystych wzniesieniach. Gnieździ się tam wiele gatunków ptaków m.in. bocian czarny, czapla siwa, żuraw oraz liczne ssaki leśne.
Na obszarze tym są również proponowane rezerwaty przyrody w Inowłodzu oraz „Źródła Ceteńki” i „ Dolina Studzianki”.
Odcinek 12 szlaku konnego w całości przebiega przez obszar znajdujący się w strefie wpływów dwóch krain historycznych: Ziemi Rawskiej i Ziemi Łęczyckiej, oraz w zasięgu kulturowego podregionu rawskiego.
W północnej części odcinka 12 warto zajrzeć do Babska i zobaczyć stojące naprzeciwko siebie kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego z początku XIX w. oraz doskonale zachowany zespół dworski z okazałym parkiem, w którym znajdziemy słynne dęby babskie.
Koniecznie należy też zajrzeć do Rawy Mazowieckiej, aby obejrzeć pozostałości zamku książąt mazowieckich i kilku zabytkowych kamienic w centrum miasta. W jej najbliższych okolicach można zawitać do Białej Rawskiej, niewielkiego miasteczka z doskonale zachowanym układem miasta średniowiecznego i kilkoma wartościowymi zabytkami z XVI i XIX w. Nieco dalej na południe od Białej Rawskiej warto zboczyć z szlaku, aby obejrzeć XVI w. kościół w Sierzchowach.
Szczególnie warto odbić też do Zespołu Klasztornego Filipinów w Studziannie-Poświętnem. Ten XVIII-wieczny kompleks wraz ze znajdującymi się w pobliżu kościołem pw. św. Józefa i kaplicą pw. św. Anny stanowią jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w województwie łódzkim.
Ciekawostką wartą zwiedzenia na odcinku 12 jest również szaniec, upamiętniający miejsce śmierci majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, którego imię nadano Łódzkiemu Szlakowi Konnemu. Szaniec znajduje się niecały kilometr od szlaku we wsi Anielin. Miejsce to zasługuje na szczególną uwagę właśnie ze względu na związek z patronem Łódzkiego Szlaku Konnego.
Odcinek 12 kończy się niedaleko Inowłodza, miasteczka o bogatej historii i o bardzo różnorodnych zabytkach, takich jak ruiny zamku z XIV w., romański kościółek pw. św. Idziego, synagoga z początku XIX w., czy cmentarz wojenny z 1914 r.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Doleck - Zakościele
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek nr 12 wiedzie od ośrodka jazdy konnej w Psarach do Zakościela gdzie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne i ośrodek jazdy konnej.
    W swojej północnej części jest stosunkowo słabo zagospodarowany turystycznie. Podróżując na tym odcinku mamy do dyspozycji pojedyncze obiekty noclegowe oraz gastronomiczne. Kilka przystosowanych do uprawiania turystyki konnej obiektów znajduje się w okolicach Dolecka. Kolejne obiekty znajdziemy w Rawie Mazowieckiej i jej okolicach oraz w Ossie, gdzie mieści się największe w województwie łódzkim centrum konferencyjne i SPA. Znacznie lepiej sytuacja kształtuje się w południowej części szlaku, gdzie do dyspozycji turystów jest kilka gospodarstw agroturystycznych oraz ośrodków noclegowych w takich miejscowościach jak Stefanów, Ponikła, czy Zakościele, jak również wypożyczalnia sprzętu turystycznego oraz kilka obiektów gastronomicznych.
    Osoby poszukujące szerokiej bazy noclegowej i gastronomicznej, zwłaszcza zainteresowane obiektami o najwyższym standardzie, mogą udać się do odległej o zaledwie kilka kilometrów na zachód od tego odcinka szlaku (zlokalizowanej przy kolejnym, trzynastym odcinku szlaku) Spały. Miejscowość ta, podobnie jak cały odcinek szlaku, przy którym się znajduje, pod względem zagospodarowania turystycznego daje jedną z najpełniejszych ofert w województwie łódzkim. 
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_20.jpg

Czytany 66 razy