Atrakcje turystyczne

wtorek, 28 marca 2023

Niezależnie od tego czy jesteś sympatykiem aktywnego wypoczynku, czy też wolisz spędzić czas w jednym miejscu delektując się pejzażami i przyrodą - tutaj spędzisz wyjątkowe chwile. Województwo łódzkie daje szanse na uprawianie wszelkiego rodzaju aktywności - od żeglarstwa po narciarstwo. Znajdują się tutaj wielkie zbiorniki wodne, które można przemierzać m.in. wynajętymi łódkami. Rzeki o urozmaiconym biegu kuszą przygodą kajakową, a także wypoczynkiem na plaży. Narciarze i snowbordziści mogą skorzystać z kompleksu w Kamieńsku.

Wielkim wyróżnikiem województwa jest najdłuższy w Europie szlak konny. Oplata cały region, dając Ci możliwość zobaczenia wszystkiego tego, co ma do zaoferowania województwo łódzkie. Tutaj znajdziesz szlaki przygotowane zarówno dla jeźdźców traktujących ten sport wyczynowo, jak i uprawiających go rekreacyjnie z rodziną i przyjaciółmi. Piechurzy, biegacze i fascynaci nordic walking docenią te tereny jako trasy swoich wędrówek.

Oprócz atrakcji dla miłośników różnych dyscyplin sportowych, w Łódzkiem odnajdziesz szereg zabytków. Wywodząc się z różnych epok historycznych i nawiązując do różnych stylów architektonicznych, miejsca te dadzą Ci możliwość zobaczenia, poczucia i poznania fascynującej historii tego regionu. Zapraszamy Cię na wędrówkę po kościołach romańskich, strzelistych świątyniach gotyckich i renesansowych pałacach, aż po klasycystyczne dwory oraz secesyjne i modernistyczne kamienice.

Na szczególne wyróżnienie zasługują następujące obiekty o charakterze kulturalnym:

zabytki architektury:

  • romańska Archikolegiata w Tumie,
  • kościół św. Idziego w Inowłodzu,
  • kościół romański św. Urszuli w Strońsku,
  • klasztor oo. Cystersów w Sulejowie-Podklasztorzu,

zabytkowe zespoły dworsko-pałacowe i pałacowo-parkowe:

  • kompleks pałacowo-parkowy w Nieborowie,
  • park w Arkadii,
  • pałac i stadnina koni w Walewicach,

historyczne miasta:

  • Wieluń z zachowanymi fortyfikacjami z XIV w.,
  • Łęczyca z kazimierzowskim zamkiem z XIV w.,
  • Tomaszów Mazowiecki ze skansenem Rzeki Pilicy i Rezerwatem Przyrody Niebieskie Źródła.

Wielką zaletą województwa są także jego tereny zielone. Parki krajobrazowe oraz duże kompleksy leśne pozwalają podglądać przyrodę i korzystać z jej obfitości np. grzybów i jagód. Odnajdziesz tu miejsca, gdzie czyste powietrze będzie kojąco wpływać nie tylko na stan Twojego ducha, ale również ciała. Uprawiając sporty, zwiedzając zabytki, czy też relaksując się na świeżym powietrzu zawsze możesz podziwiać piękno otaczającej Cię przyrody, spośród której na szczególne wyróżnienie zasługuje również dorzecze Warty i jej dopływy.

Czytany 138 razy