DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

środa, 17 czerwiec 2020 15:26

Wariant przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez Łódzkie wybrany

Władze Centralnego Portu Komunikacyjnego wybrały południowy wariant przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez nasz region. To rezultat negocjacji marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera z CPK. Co równie ważne, spółka zadeklarowała dofinansowanie odbudowy linii tramwajowej do Konstantynowa i Lutomierska.

- To były niełatwe, ale wyjątkowo owocne negocjacje – mówił podczas konferencji prasowej na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna w Łodzi marszałek Grzegorz Schreiber.

W konferencji zorganizowanej w środę, 17 czerwca, wzięli także udział Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny oraz łódzki poseł Włodzimierz Tomaszewski. Jak mówił prezes CPK, wybór przebiegu Kolei Dużych Prędkości to dowód na to, że rząd i spółka wsłuchują się w głosy mieszkańców.

- Razem z województwem reprezentowanym przez pana marszałka, udało nam się wypracować kompromisowe rozwiązanie. Z jednej strony pozwoli ono zrealizować główny cel Centralnego Portu Komunikacyjnego czyli włączanie jak największej liczby mieszkańców Polski w transport publiczny i zapewnienie im możliwości podróżowania po kraju. Z drugiej strony wychodzimy naprzeciw prośbom mieszkańców województwa łódzkiego, którzy opowiedzieli się za wariantem południowym przebiegu Kolei Dużych Prędkości będącej częścią projektu Centralny Port Komunikacyjny  – powiedział prezes Mikołaj Wild.

Jak dodał prezes CPK, dla władz spółki od początku kluczowe było włączenie w system transportu publicznego takich miejscowości, jak Konstantynów Łódzki i Lutomiersk.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć kompromis. Kolej Dużych Prędkości przebiegnie zgodnie z początkowym planem, zgodnie z oczekiwaniami głośno wyrażanymi w trakcie konsultacji – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – A dla mieszkańców Konstantynowa znaleźliśmy inne rozwiązanie pozwalające skomunikować ich miasto z Łodzią. To linia tramwajowa, w którą już przecież inwestujemy.

Przypomnijmy, że chodzi o odbudowę linii tramwajowej 43 łączącej Łódź z Konstantynowem Łódzkim i Lutomierskiem. Łączna wartość tego projektu to 20 mln zł, z czego ponad 15 mln zł zadeklarował samorząd województwa łódzkiego. Dzisiaj swój udział finansowy w tym projekcie zadeklarowała też spółka CPK w ramach puli tzw. inwestycji komplementarnych. Została ona przewidziana w Programie Wieloletnim CPK, który jest już na ostatnim etapie uzgodnień na poziomie rządowym.

– Możliwość poprowadzenia tej trasy dalej poza Konstantynów Łódzki, aż do Lutomierska, to znakomite uzupełnienie tego niewątpliwie dużego sukcesu. Cieszę się, że to zapewnienie mogliśmy dziś usłyszeć – dodał marszałek Grzegorz Schreiber. - Mamy kolejny dowód na to, że współpraca to podstawa skutecznego działania, to warunek konieczny dla realizacji celów. Przywiązuję dużą wagę do inwestycji w linie tramwajowe, w transport zbiorowy. I dzięki współpracy z rządem, ale i z lokalnymi samorządami, udaje nam się te inwestycje skutecznie realizować.

Przygotowywana w ramach projektu CPK linia KDP Warszawa-CPK-Łódź-Wrocław/Poznań ze względu na swój kształt określana jest jako „igrek”. Pociągi na tej linii mają jeździć z prędkością do 250 km/godz. Zakładany czas przejazdu między Warszawą i Łodzią to 45 minut. Do Portu Lotniczego Solidarność warszawiacy dojadą w kwadrans, a łodzianie w niespełna pół godziny. Zakładany czas przejazdu z Warszawy do Wrocławia to 1 godz. 55 minut.

Linia kolejowa nr 85 – będąca fragmentem tzw. „szprychy” nr 9 – łącząca Warszawę, CPK, Łódź i Sieradz na tym odcinku planowana jest do realizacji w latach 2020-2027. Od dworca Łódź Fabryczna jako wiodący rozpatrywany jest wariant tunelu przebiegający pod centrum miasta i dworcem Łódź Kaliska, a następnie pod ul. Karolewską i Bratysławską na południowo-wschodnim skraju osiedla Retkinia. Zakończenie tunelu planowane jest w pobliżu istniejącej linii kolejowej nr 14 na odcinku Łódź Kaliska - Lublinek.

AA,DK/fot. Adam Staśkiewicz

Polecane

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

04-08-2020

Przedsiębiorców z branży turystycznej oraz osoby zainteresowane skorzystaniem z bonu...

Czytaj więcej
Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

01-08-2020

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Trwało ponad dwa miesiące...

Czytaj więcej
Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2020

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie...

Czytaj więcej
Konwent marszałków województw

Konwent marszałków województw

31-07-2020

W Lubniewicach (Lubuskie) trwa Konwent Marszałków Województw RP. Samorząd województwa...

Czytaj więcej
Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

30-07-2020

Po blisko dwóch latach zakończył się remont bloków operacyjnych oraz...

Czytaj więcej
Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

29-07-2020

Minister Środowiska przy współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka RP i...

Czytaj więcej
Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

27-07-2020

21. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej zainaugurowana została w niedzielę...

Czytaj więcej
Ponad 80 mln zł na projekty edukacyjne

Ponad 80 mln zł na projekty edukacyjne

24-07-2020

Do końca wakacji ma zostać podpisana większość umów z beneficjentami...

Czytaj więcej
Dodatkowe 9,5 miliona złotych na wsparcie dla obszarów wiejskich w Łódzkiem

Dodatkowe 9,5 miliona złotych na wsparcie dla obszarów…

23-07-2020

Samorząd województwa łódzkiego pozyskał dodatkowe pieniądze na wsparcie obszarów wiejskich...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl