Utkane z kwiatów

czwartek, 30 maja 2024

Spycimierz tradycyjnie pokrył się kwiatami w święto Bożego Ciała. Po przepięknym dywanie z kolorowych płatków znów przeszła procesja eucharystyczna. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek Grzegorz Schreiber oraz parlamentarzyści: Waldemar Buda i Piotr Polak.

Od rana na trasie procesji trwała twórcza i precyzyjna praca. Mieszkańcy Spycimierza i okolicznych wsi usypywali z kwiatów, płatków, a także szyszek, liści i gałązek wielobarwny dywan, po którym miał stąpać kapłan niosący Najświętszy Sakrament, a za nim wierni. Powstała niezwykła dekoracja – dzieło sztuki, które przyjechali oglądać wierni i turyści nie tylko z całego województwa łódzkiego, ale najróżniejszych zakątków Polski, a nawet z zagranicy.

To już co najmniej 200-letnia tradycja, że w Spycimierzu procesja Bożego Ciała stąpa po takim dywanie. Do jego tkania wykorzystywane są piwonie, magnolie, bratki, róże, maki i inne kwiaty, które kwitną w tym czasie. Co roku na długości 2 km powstaje inna kompozycja. Na ten jeden dzień.

Od 2021 roku tradycja układania dywanów została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

jg/fot. Piotr Wajman