Utalentowani i dumni

niedziela, 28 listopada 2021

Podniosły klimat stworzyli w sobotę w Łódzkim Domu Kultury młodzi, zdolni ludzie z sercami przepełnionymi patriotyzmem. To finaliści drugiej edycji Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej Listopadowa Duma, którym postawy i umiejętności pogratulował wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

Przegląd zorganizowała fundacja Życie, a patronat nad wydarzeniem objął marszałek Grzegorz Schroeiber. Do udziału w konkursie zaproszone zostały dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich z całego województwa. Odzew był duży, bo jury przesłuchało ponad setkę wykonawców, żeby wyłonić finalistów, którzy zostali zaproszeni na finałową galę w ŁDK.

Tutaj powitał młodych ludzi Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak gratulując im umiejętności i patriotycznej postawy.

Choć pandemia pokrzyżowała plany organizatorów i część wykonawców w ostatniej chwili musiała się wycofać, to poziom finału był bardzo wysoki. Co najważniejsze uczestnicy potrafili stworzyć wspaniały klimat, który łączył elementy wzniosłej, patriotycznej atmosfery z młodzieńczą fantazją i urokiem.

Całość dopełnił występ szczególnych gości – artystów Teatru Jaracza: Rafał Songana, śpiewającego barytonem, który również zaprezentował pieśni patriotyczne i Marcina Wernera, który akompaniował soliście i sam dał minirecital grając mazurki Chopina.

Zanim jury przedstawiło kolejność wyróżnień wicemarszałek Piotr Adamczyk podziękował organizatorom za przeprowadzenie Przeglądu, a laureatom i ich nauczycielom za przygotowanie do niego.

- Dziękuję za ten przegląd, bo o wolność trzeba dbać, trzeba o niej pamiętać. Dbajmy o nią w właśnie taki sposób – podsumował występy wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Jury ustaliło następującą kolejność laureatów:

I miejsca:

Maja Belina (SP im. Konarskiego w Skierniewicach)

Kacper Kita (SP im. Orła Białego w gminie Piątek)

II miejsca:

Zuzanna Adamczewska (Biała k/Zgierza)

Wincenty Świercz (MDK Aleksandrów Łódzki)

III miejsca:

Oliwia Skowron

Adam Urbaniak (MDK w Aleksandrowie Łódzkim)

Wyróżnienie: Lena Dąbkowska

Wśród zespołów i chórów:

I miejsce - Chór Chłopięcy z SP 41 w Łodzi pod kierunkiem Katarzyny Sawiak

II miejsce - Chór z SP 202 im. Jana Pawła II w Łodzi,

III miejsce - Zespół Wokalny Mini Max z MDK w Aleksandrowie Łódzkim.

jg/fot. Fundacja Życie