Uniejów ma nową atrakcję. Tężnię jodową z pijalnią wody geotermalnej

środa, 5 czerwca 2024

Imponująca inwestycja, która została wsparta przez Samorząd Województwa Łódzkiego, będzie kolejnym magnesem przyciągającym do naszego regionu turystów i kuracjuszy.

- Ta tężnia jest symbolem tego, jak przez kilka ostatnich lat układała się moja współpraca z państwem, doskonałym przykładem tego, co w ciągu mijającej kadencji udało się zbudować i oddać do użytku. Za tę współpracę, za cechującą ją wspólnotowość, serdecznie dziękuję - mówił podczas otwarcia tężni Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

- Tężnię mieliśmy zbudować w uniejowskim parku. Jednak z uwagi na zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo parkowego drzewostanu, postanowiliśmy skorygować te plany. Dzięki pracownikom Urzędu Marszałkowskiego udało nam się zmienić lokalizację - dodał Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. - Otwarcie tego obiektu to świetna okazja, żeby podziękować panu marszałkowi za wsparcie tej inwestycji. Ale to również podziękowania za pięć lat solidnej pracy i dobrej współpracy.

Tężnia została zbudowana pomiędzy Kompleksem Boisk Piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka, a Zagrodą Młynarską. To tereny leżące nieopodal uniejowskich basenów termalnych - po drugiej stronie drogi. Połączona z pijalnią wód tężnia ma być obiektem całorocznym. Dzięki niej w uzdrowiskowym mieście jeszcze skuteczniej będzie można wykorzystywać potencjał naturalnych zasobów wody geotermalnej. Ma blisko 5 metrów szerokości i 6,5 metra wysokości. Drewniana modrzewiowa konstrukcja jest wypełniona tarniną. Po śliwowych gałęziach płynie 600 metrów sześciennych wody solankowej. Mieszkańcy, turyści oraz kuracjusze będą tu mogli wdychać jod. Jego stężenie ośmiokrotnie przekracza to, które jest w Morzu Bałtyckim. W budynku pijalni wód jest także część gastronomiczna. Teren wokół tężni został zaaranżowany tak, żeby umilić gościom spędzanie wolnego czasu i rekreację. Dębowy pasaż spacerowy ma ponad 90 metrów długości. Są tu tarasy i ławki.

Budowa obiektu rozpoczęła się pod koniec 2022 roku. Kosztowała ponad 22 miliony złotych, z czego ponad 6 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Prawie 11 mln zł pochodzi z programu rządu Prawa i Sprawiedliwości Polski Ład.