Tak świętowaliśmy Dzień Sołtysa

sobota, 11 marca 2023

Jest ich w naszym regionie prawie 4,5 tysiąca. To liderzy najmniejszych miejscowości, którzy cieszą się zaufaniem sąsiadów. 11 marca mają swoje święto. Dzień Sołtysa.

- To wy jesteście najbliżej ludzi. Cierpliwe wysłuchujecie o problemach, potrzebach, marzeniach sąsiadów, a potem reagujecie. Mówicie o nich samorządowcom w gminie, czy w województwie, wskazujecie, na co potrzebne są wam pieniądze - mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podczas Wojewódzkiego Dnia Sołtysa zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Sieradzkim Centrum Kultury. - Rozwiązujecie lokalne problemy, ale, co najważniejsze, potraficie inspirować. Po pierwsze swoich sąsiadów do działania, po drugie wójtów, burmistrzów, marszałka. To wasza fantastycznie wykonywana praca.

Jak dodał marszałek, Samorząd Województwa Łódzkiego od 2018 roku, czyli odkąd Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w Sejmiku, docenia pracę oraz zaangażowanie sołtysów i wspiera ich w spełnianiu marzeń mieszkańców sołectw, w rozwoju ich miejscowości. To wsparcie jest z roku na rok większe. W 2017 roku, zanim PiS przejął władzę w województwie, dla sołectw było w budżecie milion złotych. W tym roku na programy, w których po pieniądze mogą sięgać bezpośrednio sołtysi, przeznaczonych zostało aż 14 milionów złotych.

- To olbrzymi zastrzyk finansowy, którym chcemy dotrzeć do was, bo widzimy jak znakomicie pracujecie - dodał marszałek Grzegorz Schreiber. – To jest piękne, za to wam serdecznie dziękuję.

Marszałek złożył te podziękowania również w imieniu obecnych podczas uroczystości posła PiS Piotra Polaka, radnych wojewódzkich: Iwony Koperskiej, przewodniczącej Sejmiku, Doroty Więckowskiej i Edwarda Kiedosa.

Goście mogli spróbować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i wysłuchać koncertu. Największy aplauz wzbudził występ zespołu ludowego z Marzenina w powiecie łaskim - Dzieci z Doliny Grabi. Zaśpiewali też Krystyna Giżowska i Mateusz Mijal.

Wcześniej marszałek spotkał się z sołtysami podczas Regionalnego Dnia Sołtysa w Kraśnicy w powiecie opoczyńskim, który objął patronatem wspólnie z posłem PiS Robertem Telusem, przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Życzenia i gratulacje sołtysom składali tu między innymi parlamentarzyści PiS: senator Rafał Ambrozik i marszałek senior Antoni Macierewicz, radni Sejmiku Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski oraz starosta opoczyński Marcin Baranowski. Najbardziej zasłużeni sołtysi zostali uhonorowani odznaczeniami.

Sołtysi świętowali też w zamku w Oporowie pod Kutnem. Tutaj honory oddali im parlamentarzyści PiS: senator Przemysław Błaszczyk, posłowie Joanna Lichocka, Marek Matuszewski i Tadeusz Woźniak, członkowie Zarządu Województwa Łódzkiego Robert Baryła i Andrzej Górczyński, Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku WŁ oraz starosta kutnowski Daniel Kowalik. Wyróżnieni zostali między innymi sołtysi z najdłuższym stażem.

AA/Fot. Adam Staśkiewicz

Media