Strażacy OSP Zapolice świętowali 100-lecie swojej jednostki

sobota, 11 czerwca 2022

Były odznaczenia dla zasłużonych druhów i druhen, strażacki piknik. Jednostka otrzymała także nowy wóz bojowy przekazany z zasobów Państwowej Straży Pożarnej.

W uroczystościach jubileuszowych wziął udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Gościem jubileuszu był także, między innymi, poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Rychlik. Obchody rozpoczęły się na Placu Strażackim w Zapolicach, tuż obok siedziby zapolickich druhów, od odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy. Potem poddziały strażaków oraz poczty sztandarowe przemaszerowały na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.

Podczas jubileuszu odznaczony został sztandar OSP Zapolice. Odznaczenia, między innymi z rąk marszałka Grzegorza Schreibera, odebrali także zasłużeni druhowie i druhny.

Ważnym punktem uroczystości było przekazanie nowego wozu bojowego. O ten prezent dla OSP Zapolice zabiegali m.in. marszałek Grzegorz Schreiber oraz wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

- Słowo, które łączy dzisiejszy dzień z tym wszystkim co się tu już wydarzyło, to marzenia. Bo trzeba od dziecka marzyć, żeby być odważnym, żeby ludzie nas podziwiali. I o ile udaje się przenieść te marzenia w dalsze życie, to wówczas chcemy, żeby nad dostrzeżono, żeby nas doceniono, żeby pamiętano o naszym bohaterstwie i o tym, co robimy dla społeczności. To marzenie dziś się spełniło wielu druhom, których odznaczyliśmy – mówił marszałek Grzegorz Schreiber. - Potem marzymy jednak, żeby było lepiej, żeby nasze działania były jeszcze sprawniejsze. Ale do tego potrzebujemy lepszego sprzętu. Te marzenia  też się dziś spełniły. Ten wóz jest tego dowodem.

Jak dodał marszałek, zapewnienie samochodu bojowego dla OSP Zapolice wymagało trochę zachodu.

- Razem z posłami Prawa i Sprawiedliwości, z panem wojewodą Tobiaszem Bocheńskim, dołożyliśmy małą cegiełkę, żeby tak się  stało – mówił marszałek. - Widzimy waszą pracę, doceniamy ją i staramy się wam pomagać, byście mogli realizować ją w jak najlepszych warunkach. Służą temu programy, które Urząd Marszałkowski dedykuje ochotniczym strażom pożarnym.

AA/fot. Sebastian Sołtyszewski