Start programu „Cyfrowe Województwo”

wtorek, 25 kwietnia 2023

We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego ogłoszono rozpoczęcie naboru do konkursu „Cyfrowe Województwo”, którego celem jest wsparcie cyfrowe instytucji samorządowych oraz zwiększenie ich cyberbezpieczeństwa. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa łódzkiego – Grzegorz Schreiber i minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. W ramach tego konkursu każde z województw otrzyma 1 mln złotych.

- Do samorządów w ramach funduszy europejskich przekazaliśmy już ponad 1 286 192 994 złotych, ale to nie koniec. Dziś każde z województw może liczyć na kolejny milion. Za otrzymane w ramach „Cyfrowego Województwa” pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić potrzebny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem dla jednostek podległych, a także przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami - wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo - podkreślił podczas konferencji prasowej minister Janusz Cieszyński.

- Cyfryzacja to nie tylko dostęp do szybkiego internetu dla wszystkich, ale także możliwość prowadzenia zdalnej edukacji czy załatwienia większości urzędowych spraw online, bez wychodzenia z domu – mówił marszałek Schreiber. - Rozwój cyfrowy samorządów jest niezwykle ważny. Dobitnie pokazała nam to pandemia, kiedy tak wiele spraw musieliśmy załatwiać przez internet. Wiele urzędów przeniosło się wtedy do sieci. Dlatego tak istotne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie. Kiedy zwykły człowiek chce załatwić urzędową sprawę w sieci, musi mieć świadomość, że zrobi to szybko, łatwo, a jego dane będą bezpieczne. My musimy o to zadbać! I zadbamy, m.in. dzięki środkom rządowym z „Cyfrowego Województwa”.

W konferencji udział wzięli także Karol Młynarczyk, wojewoda łódzki i Michał Seweryński, senator.

Konkurs „Cyfrowe Województwo” finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19, która pokazała jak ważne i jednocześnie trudne jest wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy. Przeniesienie pracy i działań do sieci okazało się problematyczne i niekiedy niemożliwe przez braki sprzętowe i zbyt małe kompetencje urzędników.

Konkurs grantowy skierowany jest do wszystkich województw w Polsce. Każde z nich otrzyma dofinansowanie o wartości 1 mln złotych.

Dofinansowanie, zgodnie z regulaminem konkursu, województwa mogą przeznaczyć na:

- cyfryzację urzędów jednostek samorządu terytorialnego (JST) i jednostek im podległych oraz nadzorowanych poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej;

- edukację cyfrową dla JST w zakresie obsługi sprzętu oraz oprogramowania i licencji;

- analizę stanu cyberbezpieczeństwa JST, a także zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Nabór wniosków będzie trwał 30 dni i zakończy się 25 maja 2023 r. Zostanie realizowany w trybie ciągłym, tzn. po złożeniu wniosku będzie on weryfikowany w trakcie trwania naboru.

Konkurs „Cyfrowe Województwo” jest ostatnim akcentem projektu „Cyfrowa Gmina”, finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020 w ramach V osi - Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia - REACT-EU. Partnerem projektu jest Politechnika Łódzka.

Wcześniej zrealizowane zostały takie projekty jak: „Cyfrowa Gmina”, w ramach którego do gmin trafiło ponad 621 mln zł, „Granty PPGR” (wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym), na który przeznaczono 584 mln oraz „Cyfrowy Powiat”, w którym przekazano 63 mln zł.

 

fot. Piotr Wajman 

Media