Samorząd zwiększa dostępność bibliotek pedagogicznych

piątek, 8 stycznia 2021

- Optymalizujemy prace bibliotek publicznych – mówił dziś na konferencji prasowej zorganizowanej w formie on-line wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Staną m.in. książkomaty, uruchomiona zostanie usługa „książka na telefon”, rozszerzony będzie dostęp do platform on-line. - Zależy nam na maksymalnym zwiększeniu dostępności księgozbiorów dla czytelników – dodaje wicemarszałek Ziemba.

Konferencja została zorganizowana po pojawieniu się w mediach społecznościowych zafałszowanych informacji o likwidacji filii bibliotek pedagogicznych. Tymczasem przedstawiciel zarządu województwa zapewnia, że żaden pracownik nie straci pracy. – Każdy pracownik pozostanie zatrudniony przez tego samego dyrektora biblioteki, który teraz go zatrudnia – uspokaja Zbigniew Ziemba.

Wicemarszałek przypomniał, że biblioteki pedagogiczne funkcjonują w kształcie ustalonym w latach 70. ubiegłego wieku. – Naszym zadaniem jest nie tylko prowadzić je w jak najdoskonalszej formie, ale też optymalizować pracę tych instytucji – mówi.

Jednym z rozwiązań będzie pojawienie się książkomatów. W urządzeniu będzie można przejrzeć zbiory biblioteki, zamówić wybrane tytuły i odebrać zamówioną książkę.

Druga nowa forma działania to „książka na telefon”. Po zamówieniu książki w szkole, zostanie ona dowieziona nauczycielowi.

Wicemarszałek dodał, że rozwój nowych technologii daje też możliwość dostępu do platformy zasobów edukacyjnych IBUK Libra. - W przyszłości będzie można też korzystać z usług platformy, którą zamówimy. Będzie to platforma Legimi, która daje możliwość korzystania z e-booków – dodaje Zbigniew Ziemba.

Jako powód reorganizacji bibliotek, wicemarszałek Ziemba oprócz optymalizacji działania, podaje skomplikowane kwestie lokalowe. – Wśród 18 filii tylko 8 funkcjonuje w budynkach będących własnością Województwa Łódzkiego. Pozostałe działają w wynajmowanych pomieszczeniach. I na przykład w Zduńskiej Woli samorząd powiatu będący właścicielem nieruchomości, w której jest biblioteka, oczekuje że do końca czerwca opuścimy budynek. Podobna sytuacja jest w Opocznie – dodaje przedstawiciel Zarządu Województwa.

W Pabianicach natomiast budynek wymaga remontu – gruntownego i bardzo kosztownego.

Wicemarszałek wyliczył, że łączny koszt funkcjonowania bibliotek pedagogicznych to 9,9 mln zł, a koszt filii – ponad 3 mln zł. – I te filie w większości pracują w godzinach od 9 do 15. Po wprowadzeniu książkomatów będą w zasadzie całodobowe – wyjaśniał wicemarszałek, który zwrócił też uwagę, że zwiększony dostęp otrzymają również osoby niepełnosprawne. Teraz w siedzibach bibliotek czekają na nie często problemy architektoniczne.

jg/fot. Piotr Wajman