Samorząd, to skuteczność

sobota, 18 czerwca 2022

W sobotę, 18 czerwca Marszałek Województwa Łódzkiego uczestniczył w XVII Zjeździe Klubów Gazety Polskiej, zorganizowanym w Spale. Grzegorz Schreiber zaproszony został do dyskusji w panelu dotyczącym współpracy rządu z samorządem. W rozmowie poprowadzonej przez Redaktora Naczelnego Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza, udział wzięli Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii, Tobiasz Bocheński, Wojewoda Łódzki i Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

 W Polsce jest jedna administracja, która dzieli się na rządową i samorządową. Konstrukcja relacji rządu z samorządem, jak podkreślił podczas dyskusji minister Waldemar Buda, jest tak ułożona, że one muszą współpracować. Każda ze stron, chce pokazać swoją skuteczność w tej relacji. – Jest to współpraca złożona i choć są płaszczyzny, na których nie jest ona łatwa, to od 2015 roku zrobiliśmy bardzo dużo, żeby te relacje poukładać - mówił minister.

Jak zaznaczył Marszałek Grzegorz Schreiber samorządy, na każdym szczeblu potrzebują współpracy pomiędzy sobą. – Z pozycji samorządu wojewódzkiego potrzebujemy współpracy z samorządem gminnym, powiatowym ale też właśnie z rządem. 
Podając przykład takiej współpracy, podczas swojego wystąpienia Marszałek odniósł się do najważniejszych zadań i inwestycji realizowanych na terenie województwa łódzkiego.
- Jeszcze trzy lata temu mieszkańcy od 400 do 500 miejscowości w województwie pozostawali wykluczeni komunikacyjnie. – Postawiłem sobie za cel stworzyć dogodną siatkę połączeń. Pomogły nam w tym programy rządowe takie jak Polski Ład i Kolej Plus. Zdobyliśmy ogromne pieniądze. Przez dwa lata stworzyliśmy 40 linii autobusowych, tylko wojewódzkich. Dziś blisko 300 miejscowości jest już przyłączonych do transportu publicznego. Korzystając ze współpracy z rządem inwestujemy również w tabor kolejowy- podkreślił Grzegorz Schreiber.

Zjazdy Klubów Gazety Polskiej, to cykliczne spotkania z udziałem przedstawicieli świata polityki, gospodarki, kultury, podczas których poruszane są aktualne tematy związane z sytuacją Polski. W tym roku na XVII Zjazd zostali zaproszeni m.in.: Premier RP Mateusz Morawiecki, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, oraz Marszałek Senior Antoni Macierewicz. 

Spotkanie, które odbywa się w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, jest wielkim świętem dla wszystkich klubowiczów i środowiska Strefy Wolnego Słowa. W Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii działa prawie 500 klubów „GP”.
Zjazdy Klubów „GP”, to największe ogólnopolskie spotkanie organizacji pozarządowej, która od 17 lat z sukcesem buduje społeczeństwo obywatelskie. W tym roku udział w nim bierze około 600 osób. Pojawili się klubowicze z całego świata.

Wydarzenie trwa trzy dni, podczas których odbywają się panele dyskusyjne, w których udział biorą wybitni politycy, ekonomiści i dziennikarze.  
Organizatorem Zjazdu jest miejscowy Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z Fundacją Klubów „Gazety Polskiej”.

bg
zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski