Rozmawiali o Planie Sprawiedliwej Transformacji oraz wykorzystaniu środków unijnych

czwartek, 9 listopada 2023

Kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego za nami. Tematem czwartkowego spotkania był Plan Sprawiedliwej Transformacji oraz wykorzystanie środków unijnych.

Województwo łódzkie jest jednym z pięciu obszarów w Polsce objętych planem transformacji energetycznej. Oznacza to rewolucyjne przemiany gospodarcze związane z odchodzeniem od produkcji energii z węgla brunatnego. Na transformację regionu bełchatowskiego zostanie przeznaczonych ponad 375 mln euro.

O wykorzystaniu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 opowiedział Łukasz Stajuda, dyrektor Departamentu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2027 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

- Była to trudna perspektywa, zwłaszcza w ostatnich latach, mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami, ale na dzisiaj wygląda to wszystko bardzo dobrze – podkreślał dyrektor Stajuda.

O Planie  Sprawiedliwej Transformacji mówił Waldemar Lutkowski, wiceprezes zarządu PGE GiEK i przewodniczący zespołu problemowego ds. transformacji regionu bełchatowskiego oraz Monika Olszewska, dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

- Możemy pochwalić się tym, że pierwsze nabory zostały uruchomione i zakończone. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni dużym zainteresowaniem nimi – mówiła dyrektor Olszewska. – Zakończony został nabór na inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego lub szkoleniową. Za nami także nabór na tworzenie lub rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz wsparcie kształcenia zawodowego w zakresie dostosowania do wymagań nowoczesnej, cyfrowej i neutralnej dla klimatu gospodarki. Kolejny zakończony nabór dotyczył usług rozwojowych w ramach PSF dla osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą m.in. podnieść kwalifikacje lub kompetencje. Za nami również nabór na wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej,  pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z przyłączeniem do sieci oraz wsparcie infrastruktury służącej do magazynowania ciepła lub chłodu.

Następne posiedzenie WRDS zaplanowano na 7 grudnia.

 

AK/ fot. Adam Staśkiewicz