Prawie 46 milionów złotych na budowę terminala multimodalnego w Karsznicach

wtorek, 28 czerwca 2022

Zarząd Województwa Łódzkiego wsparł budowę terminala przeładunkowego w kolejowej dzielnicy Zduńskiej Woli. 46 milionów złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  

Tę świetną dla mieszkańców Zduńskiej Woli oraz powiatów zduńskowolskiego i łaskiego informację Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, przekazał dziś (28 czerwca) podczas spotkania z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem” w Szadku (powiat zduńskowolski).

- Nie sposób państwu nie zakomunikować najważniejszej wiadomości, z jaką dziś do was przyjeżdżam. Wiadomości, na przekazaniu której zależało mi bardzo właśnie tutaj, w powiecie zduńskowolskim. Decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego PKP Cargo otrzyma dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na budowę terminalu drogowo-kolejowego w Karsznicach. Właśnie spełnia się marzenie, które tu, w tej okolicy istniało od wielu lat. Do tej pory tych marzeń nikomu nie udało się zrealizować. Mam nadzieję, że nam się uda. Jesteśmy przed podpisaniem umowy z Zarządem PKP Cargo - mówił marszałek Grzegorz Schreiber.

Potężna inwestycja w Karsznicach to zwieńczenie kilkuletnich starań marszałka Grzegorza Schreibera. Będzie ona impulsem do rozwoju kolejowej dzielnicy Zduńskiej Woli, samego miasta oraz powiatów zduńskowolskiego i łaskiego. Ale, jak zapowiada marszałek, inwestycja ma znacznie dla całego województwa łódzkiego.

Starania o tę wyczekiwaną przez mieszkańców Zduńskiej Woli inwestycję nabrały tempa wkrótce po tym, jak Grzegorz Schreiber objął funkcję Marszałka Województwa Łódzkiego. Na początku lipca 2019 roku Grzegorz Schreiber zaprosił do Urzędu Marszałkowskiego przedstawicieli największych spółek PKP oraz starostę zduńskowolskiego i prezydenta Zduńskiej Woli na robocze rozmowy. Wówczas ze strony kolejowych spółek padła deklaracja o budowie portu multimodalnego w Karsznicach.

–  Od wielu, wielu lat ta inwestycja była marzeniem. Samorząd miejski i powiatowy poczynił kroki, ale trzeba też jasno powiedzieć, że w tej kadencji Samorządu Wojewódzkiego uczyniono ten krok najważniejszy. Ta budowa to nie tylko szansa na rozwój powiatu, subregionu ale to jest inwestycja o charakterze strategicznym wojewódzkim, która będzie oddziaływać również na całą Polskę. W imieniu własnym i w imieniu Prezydenta i myślę, że w imieniu wszystkich mieszkańców Zduńskiej Woli i powiatu, dziękuję za doprowadzenie tej trudnej inwestycji do końca, bo wierzę w to, że po postępowaniu przetargowym niebawem będziemy mogli wszyscy obserwować jak ten port będzie powstawał. Jest to ważna rzecz i bardzo istotna rzecz z punktu widzenia całego województwa, bardzo serdecznie dziękuje panu marszałkowi -  podkreślił Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli.

Terminal multimodalny w Karsznicach ma być jednym z największych centrów logistycznych w Polsce. Sprzyjać temu będzie położenie przy ważnej dla całej Europy linii kolejowej nr 131 oraz w bliskim sąsiedztwie trasy ekspresowej S8, a w trochę dalszym – trasy ekspresowej S14 oraz autostrad A1 i A2. Zostanie zbudowany na liczącym około 22 hektarów terenie należącym do kolei. Kontenery będą tu przeładowywane z pociągów na samochody ciężarowe  i odwrotnie. Termin zakończenia inwestycji określono na 31 października 2023 r.

Zabierając głos prezes zarządu PKP Cargo podziękował za zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. - Prezesem spółki jestem od niedawna i jest to pierwsze spotkanie, na którym mogę powiedzieć o planowanej inwestycji. Suchy port w centrum Polski, który dzięki funduszom przekazanym przez Urząd Marszałkowski będziemy mogli realizować, to dla mnie pierwsza tak ogromna inwestycja - mówił Dariusz Seliga, prezes Zarządu PKP Cargo. - To będzie krwiobieg dla tego regionu. My zrobimy wszystko, żeby tę inwestycję wykonać w możliwie krótkim czasie, bo jest nam ona bardzo potrzebna, a wręcz niezbędna, biorąc pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie.

Dzisiejsze ,,Porozmawiajmy w Łódzkiem” było także okazją, aby porozmawiać o programach realizowanych przez Departamenty Urzędu Marszałkowskiego, a także o dotacjach na kulturę, zabytki czy sport oraz o innych projektach przygotowanych przez Samorząd Województwa Łódzkiego. W trakcie spotkania marszałek wręczył przedstawicielom gmin, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z powiatu zduńskowolskiego symboliczne czeki z dotacjami, między innymi na renowację zabytków i realizację inwestycji sportowych.

AA. bg

Zdjęcia Piotr Wajman