Prawie 100 mln dla województwa łódzkiego. Druga edycja Polskiego Ładu rozstrzygnięta

poniedziałek, 30 maja 2022

Prawie 65 mln zł na zakup taboru kolejowego i 30 mln na poprawę bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich – tyle otrzymał samorząd województwa łódzkiego w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Polski Ład. Dobre wiadomości przekazał Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś w miejscowości Wrzeczko w powiecie łowickim.

Miejsce spotkania z mediami nie było przypadkowe. To właśnie tam - dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu - zrealizowane zostanie jedno z zadań, wzdłuż 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 704 powstanie chodnik. To niezwykle ważna dla lokalnej społeczności inwestycja, bo droga jest na tym odcinku wyjątkowo ruchliwa.

- Na samym początku wypada powiedzieć „dziękujemy”. Myślę, że mogę to powiedzieć w imieniu wszystkich samorządowców, adresując te słowa do rządu Prawa i Sprawiedliwości, dzięki któremu olbrzymie środki finansowe trafiają ponownie do województwa łódzkiego – mówił dziś marszałek Schreiber. – Jesteśmy w miejscu szczególnym, wybranym właśnie po to, byśmy wszyscy zobaczyli, jak bardzo potrzebujemy poprawy warunków bezpieczeństwa na drogach. Tutaj, jak na dłoni widzimy, jak trudno dzieciom docierać do szkoły, jak trudno poruszać się po tego typu miejscowościach.

Właśnie na poprawę bezpieczeństwa na drogach samorząd WŁ pozyskał prawie 30 mln zł, dzięki temu w 150 miejscach (takich jak Wrzeczko) powstaną chodniki, przejścia dla pieszych, sygnalizacje świetlne.

Kolejna ważna kwota to 65 mln, którą przeznaczymy na zakup taboru kolejowego. - Chcemy powiększyć bazę i to są właśnie środki na zakup czterech trzyczłonowych zestawów elektrycznych – dodał marszałek.

W spotkaniu uczestniczyli również samorządowcy z powiatu łowickiego, którzy również pozyskali dotacje z Polskiego Ładu. Podczas konferencji marszałek wręczył im symboliczne czeki. Gminy będą mogły inwestować w infrastrukturę - rozbudować sieć wodociągową, budować sale gimnastyczne czy modernizować oczyszczalnie ścieków.

Polski Ład dla samorządów powiatu łowickiego:

- gmina Nieborów - 5 mln zł na budowę nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Nieborowie;

- gmina Łyszkowice – 6 mln 375 tys. zł na budowę ośrodka zdrowia przy ul. Targowej w Łyszkowicach, 2 mln 250 tys. na modernizację oświetlenia, 617 tys. 500 zł na budowę, rozbudowę i przebudowę sieci wodociągowej;

- gmina Łowicz – 9 mln 215 tys. zł na budowę i przebudowę dróg na terenie gminy Łowicz;

- gmina Kocierzew Południowy – 2 mln 250 tys. zł na rozwój infrastruktury sportowej na terenie gminy Kocierzew Południowy;

- gmina Kiernozia -  1 mln 540 tys. 700 zł na rozbudowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kiernozi;

- gmina Chąśno – 7 mln na budowę i modernizację infrastruktury kulturalnej w miejscowości Chąśno;

- gmina Bielawy – 4 mln 680 tys. na budowę kompleksu sportowego w miejscowości Bielawy;

- miasto Łowicz – prawie 5 mln na budowę budynku zaplecza stadionu przy ul. Starzyńskiego w Łowiczu;  

- powiat łowicki – prawie 16 mln na modernizację dróg powiatowych;

- gmina Zduny – 4 mln 750 tys. zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Strugienicach wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej;

- gmina Domaniewice – 4,5 mln na rozbudowę i przebudowę Szkoły Podstawowej w Skaratkach, 3 mln 705 tys. na modernizację dróg w miejscowości Reczyce, Sapy oraz Stroniewice-Strzebieszew.

- Będziemy modernizować ok. 40 km dróg praktycznie w każdej gminie. A trzeba powtarzać jak mantrę, że mamy rekordową ilość dróg powiatowych, bo prawie 550 km – mówił starostwa łowicki Marcin Kosiorek.

 

Wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych ogłosił dziś premier Mateusz Morawiecki. Wszystkie samorządy, które złożyły chociaż jeden wniosek, otrzymały dotacje na budowę i modernizację m.in. dróg, szkół czy inwestycje wodno-kanalizacyjne. W tej edycji bezzwrotne dofinansowanie otrzymało blisko 5 tys. wniosków.

Polski Ład daje nowe rozwiązania dla samorządów. Program ten zakłada dotacje na inwestycje dla gmin i powiatów. Cele Programu Inwestycji Strategicznych to: pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju, efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

Łódzkie z Polskiego Ładu otrzyma 2,3 mld zł. 

 

as

fot. Piotr Miśkiewicz 

Media