Pieniądze na remont kościoła farnego w Zgierzu

wtorek, 7 lipca 2020

Kościół pw. św. Katarzyny w Zgierzu będzie ratowany z pieniędzy pochodzących z budżetu województwa łódzkiego. Remont najstarszej świątyni w mieście został wsparty kwotą 75 tys. zł.

Zarząd Województwa Łódzkiego w tym roku przyznał 5 milionów złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Z tej puli 4 miliony złotych już zostały rozdzielone. Na liście, wśród 65 beneficjentów, znalazł się w tym roku kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu.

- Kiedy stanowiono tutaj pierwszy z kościół, budowniczym wydawało się, że to wzgórze, niemal skarpa, to doskonałe miejsce do budowy świątyni. I tak było przez wiele lat – mówił na konferencji prasowej przed wręczeniem symbolicznego czeku na remont świątyni marszałek Grzegorz Schreiber - Ale ten najnowszy kościół, który teraz tutaj stoi, bardzo masywny, wybudowany w XX wieku, tego bezpieczeństwa już nie dawał. Już sama skarpa powoduje, że to bezpieczeństwo jest ograniczone. Ale cóż tu mówić o skarpie, kiedy znaleźliśmy się nagle w centrum miasta otoczonego drogami, po których przemieszczały się ciężkie ciężarówki powodujące drgania i zakłócały spokój tego miejsca. Niestety, ten kościół, gdyby nie pomoc, byłby w rozsypce. Musimy go ratować, żeby tę strukturę zachować, żeby ten kościół przetrwał dla kolejnych pokoleń.

Marszałek przypomniał, że wsparcie finansowe na ratowanie murów zewnętrznych świątyni przyznał parafii rząd przeznaczając środki ministerstwa kultury.

Obecny kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej powstał w latach 1910-1924. Jest to już czwarty kościół wybudowany w tym miejscu. Pierwsza parafia była erygowana tutaj już w XII wieku. Od siedmiu lat prowadzony jest remont obecnej świątyni. Do tej pory wyremontowana została wieża, obecnie prowadzone są prace przy elewacji zabytkowego budynku.

- Zdaję sobie sprawę, że gdyby te dzieła, które mają miejsce tu, wokół tej świątyni, były realizowane tylko dzięki parafianom, bylibyśmy z pracami w dolnej części wieży. Przez siedem lat udało się wykonać remont wieży kościoła wewnątrz i na zewnątrz i wszystkie kolejne poczynania biegną w tym kierunku, żeby uratowane dziedzictwo kultury w tym mieście było naszym udziałem – dodał proboszcz parafii ks. Andrzej Chmielewski, wokół którego zebrali się parafianie zainteresowani losem swojej świątyni. Wśród gości wydarzenia byli również poseł Marek Matuszewski i wiceprzewodniczący sejmiku województwa Zbigniew Linkowski.

bg, jg/fot. Adam Staśkiewicz