O raku płuc na konferencji naukowej

piątek, 12 kwietnia 2019

W Łodzi zorganizowano konferencję naukową poświęconą rakowi płuc. Spotkanie otworzył wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Organizatorem konferencji pn. „Rak Płuca w Centrum” jest Wojewódzkie Specjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Podczas dwudniowego spotkania (12-13 kwietnia) w Hotelu Ambasador Premium lekarze specjaliści, ordynatorzy oddziałów szpitalnych oraz osoby zajmujące się diagnostyką raka płuc uczestniczą w wykładach i prelekcjach poświęconych temu rodzajowi nowotworu. Patronat nad konferencją objął marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Nowotwory są jedną z grup chorób stwarzających największe zagrożenie dla życia, a rak płuca jest najczęściej występującym oraz powodującym największą liczbę zgonów nowotworem złośliwym w Polsce. W województwie łódzkim sytuacja pod względem umieralności z powodu nowotworów złośliwych szczególnie niekorzystnie wyróżnia się na tle innych regionów kraju.

Zarząd Województwa Łódzkiego traktuje profilaktykę chorób nowotworowych oraz rozwój opieki nad osobami chorymi onkologicznie jako jeden z priorytetów polityki zdrowotnej. Od kilku lat realizowany jest m.in. „Program wczesnego wykrywania nowotworów płuc”, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów oskrzela i płuc wśród mieszkańców województwa łódzkiego.

Program skierowany jest do mieszkańców województwa łódzkiego w wieku 55 – 80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości i rzucili palenie najpóźniej 15 lat temu. W ramach programu pacjent może skorzystać z dwóch konsultacji lekarskich (pulmonologicznej i torakochirurgicznej) oraz wykonać niskodawkowe badanie tomografem komputerowym (LDCT) klatki piersiowej. Nieodłącznym elementem wizyty jest edukacja zdrowotna m.in. o korzyściach wynikających z zaprzestania palenia oraz możliwych sposobach leczenia uzależnienia od nikotyny. W 2019 roku program będzie kontynuowany. Zostali już wybrani realizatorzy programu z Łodzi, Sieradza, Poddębic, Tomaszowa Mazowieckiego. Program będzie realizowany m.in. przez Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Trwa również nabór w konkursie na realizację innego programu polityki zdrowotnej dotyczącego chorób nowotworowych, współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Mając na uwadze jak bardzo obciążające jest dla pacjenta samo leczenie onkologiczne, Zarząd Województwa Łódzkiego podjął decyzję o opracowaniu Programu rehabilitacyjnego dla pacjentów onkologicznych z terenu województwa łódzkiego” (termin realizacji 2019-2023), dzięki któremu ma się zwiększyć dostęp do rehabilitacji ukierunkowanej na choroby onkologiczne. Dla uczestników Programu przewidziano od 10 do 30 dni zabiegów rehabilitacyjnych, edukację zdrowotną, konsultacje dietetyczne, konsultacje indywidulane z psychologiem, psychoterapię oraz fakultatywne grupowe zajęcia aktywności ruchowej. Ponadto program przewiduje szkolenia dla personelu medycznego z zakresu fizjoterapii pacjentów onkologicznych oraz psychoonkologii. Konkurs na realizację programu został ogłoszony 1 marca 2019 roku. Nabór wniosków trwa do 15 kwietnia. Kwota przewidziana na ten cel wynosi ponad 15,6 mln. zł

(dk)