DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

O raku płuc na konferencji naukowej

12.04.2019

W Łodzi zorganizowano konferencję naukową poświęconą rakowi płuc. Spotkanie otworzył wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Organizatorem konferencji pn. „Rak Płuca w Centrum” jest Wojewódzkie Specjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Podczas dwudniowego spotkania (12-13 kwietnia) w Hotelu Ambasador Premium lekarze specjaliści, ordynatorzy oddziałów szpitalnych oraz osoby zajmujące się diagnostyką raka płuc uczestniczą w wykładach i prelekcjach poświęconych temu rodzajowi nowotworu. Patronat nad konferencją objął marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Nowotwory są jedną z grup chorób stwarzających największe zagrożenie dla życia, a rak płuca jest najczęściej występującym oraz powodującym największą liczbę zgonów nowotworem złośliwym w Polsce. W województwie łódzkim sytuacja pod względem umieralności z powodu nowotworów złośliwych szczególnie niekorzystnie wyróżnia się na tle innych regionów kraju.

Zarząd Województwa Łódzkiego traktuje profilaktykę chorób nowotworowych oraz rozwój opieki nad osobami chorymi onkologicznie jako jeden z priorytetów polityki zdrowotnej. Od kilku lat realizowany jest m.in. „Program wczesnego wykrywania nowotworów płuc”, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów oskrzela i płuc wśród mieszkańców województwa łódzkiego.

Program skierowany jest do mieszkańców województwa łódzkiego w wieku 55 – 80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości i rzucili palenie najpóźniej 15 lat temu. W ramach programu pacjent może skorzystać z dwóch konsultacji lekarskich (pulmonologicznej i torakochirurgicznej) oraz wykonać niskodawkowe badanie tomografem komputerowym (LDCT) klatki piersiowej. Nieodłącznym elementem wizyty jest edukacja zdrowotna m.in. o korzyściach wynikających z zaprzestania palenia oraz możliwych sposobach leczenia uzależnienia od nikotyny. W 2019 roku program będzie kontynuowany. Zostali już wybrani realizatorzy programu z Łodzi, Sieradza, Poddębic, Tomaszowa Mazowieckiego. Program będzie realizowany m.in. przez Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Trwa również nabór w konkursie na realizację innego programu polityki zdrowotnej dotyczącego chorób nowotworowych, współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Mając na uwadze jak bardzo obciążające jest dla pacjenta samo leczenie onkologiczne, Zarząd Województwa Łódzkiego podjął decyzję o opracowaniu Programu rehabilitacyjnego dla pacjentów onkologicznych z terenu województwa łódzkiego” (termin realizacji 2019-2023), dzięki któremu ma się zwiększyć dostęp do rehabilitacji ukierunkowanej na choroby onkologiczne. Dla uczestników Programu przewidziano od 10 do 30 dni zabiegów rehabilitacyjnych, edukację zdrowotną, konsultacje dietetyczne, konsultacje indywidulane z psychologiem, psychoterapię oraz fakultatywne grupowe zajęcia aktywności ruchowej. Ponadto program przewiduje szkolenia dla personelu medycznego z zakresu fizjoterapii pacjentów onkologicznych oraz psychoonkologii. Konkurs na realizację programu został ogłoszony 1 marca 2019 roku. Nabór wniosków trwa do 15 kwietnia. Kwota przewidziana na ten cel wynosi ponad 15,6 mln. zł

(dk)

Polecane

Jeszcze 47 mln zł z PROW

24-04-2019

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do rozdysponowania w województwie...

Czytaj więcej

Życzenia Wielkanocne dla mieszkańców [wideo]

19-04-2019

Życzenia Wielkanocne od marszałka #Łódzkie Grzegorza Schreibera oraz od Przewodniczącej...

Czytaj więcej

Delegacja z Chin z wizytą w Łódzkiem

17-04-2019

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego odwiedzili przedstawiciele Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej...

Czytaj więcej

Wystawa z okazji 100-lecia województwa

16-04-2019

W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowano wystawę przy wsparciu Oddziału Łódzkiego...

Czytaj więcej

Pomysły na budżet z certyfikatami

15-04-2019

Kilkudziesięciu pomysłodawców, których zadania zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa...

Czytaj więcej

Pamiętajmy o Ogrodach 2019

15-04-2019

Prawdziwa wiosna zawitała wczoraj (14 kwietnia) pod Zamek w Bykach...

Czytaj więcej

Walne Zgromadzenie IRWŁ

15-04-2019

O aktualnej sytuacji w rolnictwie i jego problemach rozmawiano podczas...

Czytaj więcej

Będzie nowoczesny posterunek w Widawie [wideo]

12-04-2019

W Widawie (Powiat Łaski) uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny...

Czytaj więcej

79. rocznica Zbrodni Katyńskiej

12-04-2019

Pod pomnikiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na wschodzie podczas drugiej wojny...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl