Na co dzień pomagają najbardziej potrzebującym. Dziś odebrali nagrody i wyróżnienia

poniedziałek, 20 listopada 2023

W pracę wkładają całe serce i moc doświadczenia. Czasami jest bardzo trudno, ciężko, dramatycznie. Dzisiaj (20 listopada) pracownicy socjalni z naszego województwa odebrali nagrody, wyróżnienia i wyrazy wdzięczności za to, co robią. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Stefana Jaracza w Łodzi. Wszystko w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego organizowanych przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Podziękowania przekazali m.in. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego oraz radni Sejmiku Województwa Łódzkiego: Zbigniew Linkowski, Alicja Antczak i Beata Ozga-Flejszer.

Pracownicy socjalni na co dzień pomagają najbardziej potrzebującym, słabym i bezbronnym. Dają oparcie dzieciom odbieranym z rodzin biologicznych, starają się zastąpić im rodziców. Wspierają niepełnosprawnych. Są dostępni 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Ich telefon może zadzwonić w każdej chwili, także w niedzielę i święta. Bardzo często problemy swoich podopiecznych przeżywają jak własne.

W naszym województwie mamy blisko 1,5 tysiąca pracowników socjalnych. - To rzesza osób, którzy na dłoni przynoszą serce drugiemu człowiekowi i dają je z pełnym zaangażowaniem. W tym zawodzie bardzo potrzebna jest empatia. Pracownik pomocy społecznej często musi być przewodnikiem dla swoich podopiecznych, którzy być może pobłądzili, którym ścieżki życiowe się rozeszły i trzeba dla nich znaleźć odpowiedni kierunek – mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Podczas dzisiejszej gali rozstrzygnięte zostały konkursy: Pracownik Socjalny Województwa Łódzkiego Roku 2023, Pracownik Pomocy Społecznej Województwa Łódzkiego Roku 2023 i Pracownik Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej Województwa Łódzkiego Roku 2023.

W kategorii Pracownik Socjalny Województwa Łódzkiego Roku 2023 wyróżnienia otrzymały: Patrycja Misiak ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ksawerowie, Jolanta Pietrzak z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie, Katarzyna Hołys – Lewy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, Ilona Szaniawska z Domu Pomocy Społecznej w Wiśniowej Górze, Wioletta Kasprzyk z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Widawie.

W kategorii Pracownik Pomocy Społecznej Województwa Łódzkiego Roku 2023 wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Król z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ujeździe i Aneta Mazik z Domu Pomocy Społecznej w Radziechowicach. Trzecie miejsce otrzymała tu Aneta Więcek z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu, druga nagroda trafiła do Ilony Kubis – Kałuckiej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poddębicach. Tytuł Pracownika Pomocy Społecznej Województwa Łódzkiego Roku 2023 otrzymała Magdalena Balcerak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu.

W kategorii Pracownik Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej Województwa Łódzkiego Roku 2023 wyróżnienia trafiły do Magdaleny Kubiak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu, Izabeli Dędek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka oraz Katarzyny Dydyńskiej – Kukulskiej z Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej w Łodzi. Trzecie miejsce zajęła Dorota Jaśkowiak z placówki „Różowy Zakątek” w Kutnie, drugie miejsce – Katarzyna Pustelnik – Beśka z Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi. Pracownikiem Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej Województwa Łódzkiego Roku 2023 została Aleksandra Krysiak z Ośrodka Adopcyjnego Łódzkiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łodzi.

- Na co dzień spotykamy się z wieloma problemami, biedą, ubóstwem. Wkładamy całe serce w to, by pomóc naszym podopiecznym – opowiadała Małgorzata Król z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ujeździe, jedna z wyróżnionych osób.

Podczas uroczystości profesor Mirosław Grewiński z Uczelni Korczaka w Warszawie przedstawił „Rolę pracy socjalnej i innych profesji w kontekście wyzwań społecznych przyszłości”. Natomiast po wręczeniu nagród, pracownicy socjalni obejrzeli spektakl „Śmierć pięknych saren”.

 

AK/ fot. Adam Staśkiewicz