Mazurek Łódzkiego 2021

czwartek, 1 kwietnia 2021

Wiemy, gdzie powstają najlepsze mazurki w Łódzkiem. Rozstrzygnięty został Wojewódzki Kulinarny Konkurs na „Tradycyjny Mazurek Wielkanocny”.

Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa. Na konkurs nadesłano 61 nietuzinkowych przepisów. Wiele z nich gości w domach uczestników konkursu od pokoleń i są przygotowywane w oparciu o tradycyjne receptury, inne w twórczy sposób czerpią z tradycji dodając jej nowoczesności.

W ramach konkursu uczestnicy musieli samodzielnie przygotować mazurek – tradycyjne ciasto wielkanocne, zaprezentować je na zdjęciu oraz dołączyć przepis wraz z informacją
o produktach, które zostały użyte.

Celem konkursu było zachęcenie mieszkańców do wykorzystania w świątecznych wypiekach produktów tradycyjnych i lokalnych pochodzących z naszego regionu oraz zachęcenie spojrzenia na to co znane w nowy sposób. W związku z tym jury przyznawało punkty nie tylko za sposób prezentacji i estetykę wykonania mazurków, ale i za wykorzystanie produktów lokalnych i tradycyjnych.

Wśród najczęściej wykorzystywanych produktów tradycyjnych znalazły się: dmosiński dżem i syrop z malin, wyborowa krówka bełchatowska, masło z Głuchowa czy masło tradycyjne naturalne szczercowskie, ser twarogowy szczercowski, miody Ziemi Brzezińskiej Wzniesień Łódzkich i Rawki. Wśród produktów lokalnych królowały natomiast: masła, śmietany, mleka, serki białe z Łowicza, Czarnocina, Łasku, Wielunia, Radomska i Sieradza; mąki pszenne i krupczatki z Kutna, Szadku, Przedborza, Bąkowa Górnego, Koluszek i Burzenina oraz własne przetwory i produkty takiej jak konfitury, dżemy, powidła, jaja czy orzechy.

Najokazalszego mazurka wykonała Lucyna Wąsik z Opoczna. – Przepis znalazłam w zeszycie mamy i  przez lata go udoskonalałam – opowiada laureatka, która za zwycięstwo w konkursie otrzymała 1000 zł. – Przepis jest więc sprawdzony, a mazurek smaczny.

Drugą nagrodę (750 zł) otrzymała Małgorzata Najder, a trzecie (500 zł) Sonia Rula. Poza tym dziesięć osób wyróżniono książkami „Łódzka kuchnia regionalna”.

Oto wybrane przepisy na najpiękniejsze i najoryginalniejsze mazurki wielkanocne.

Przepis na Mazurek kajmakowo – czekoladowy

Składniki

CIASTO:

2 szklanki mąki

½ szklanki cukru pudru

1 jajko

1 Kostka masła

2 łyżki śmietany

1 łyżeczka proszku do pieczenia

MASA:

1 puszka masy kajmakowej

2 łyżki śmietany 30 %

1 Czekolada deserowa

Wykonanie

Mąkę przesiać z proszkiem, dodać jajko, cukier masło śmietanę. Szybko zagnieść na jednolitą masę. Podzielić na dwie części: 2/3 i 1/3. Większą część rozwałkować na blachę o średnicy 26 cm. Z mniejszej części wykonać dekorację. Nakłuć widelcem i schłodzić. Piec w nagrzanym piekarniku do 200 stopni około 30 minut. Masę kajmakową ubić ze śmietaną, dodać rozpuszczoną wcześniej czekoladę. Powstałą masę wylać na upieczone ciasto i udekorować. Smacznego!

 

Przepis na Kruchy mazurek z czekoladą
jest wyjątkowo kruchy i maślany, za sprawą gotowanych żółtek, mąki krupczatki  i dobrej jakości masła

Składniki:

300 g mąki krupczatki

200 g masła 82% (prosto z lodówki)

100 g cukru pudru

2 gotowane żółtka

Przybranie:

150 g dżemu malinowego

120 g deserowej czekolady

1 łyżka miodu

1 łyżka masła 82%

60 ml śmietany 30%

Bakalie ­–orzechy laskowe i włoskie, płatki migdałowe, suszone truskawki, morwy, suszone  wiśnie, domowe galaretki jabłkowe (tzw. ser jabłeczny), wiórki kokosowe, rodzynki, skórka pomarańczowa w cukrze

Wykonanie:

Mąkę wymieszać z cukrem pudrem i żółtkami startymi na drobnych oczkach tarki. Następnie dodać pokrojone na mniejsze kawałki masło i rozcierać do uzyskania konsystencji mokrego piasku. Wtedy należy dodawać po łyżeczce wody i zagniatać, dopóki ciasto nie zacznie się sklejać. Wyrobić krótko.

Schłodzić 15 minut w lodówce. Następnie rozwałkować na centymetrowej grubości placek (z tej ilości ciasta wyjdzie jeden duży mazurek lub dwa mniejsze) – i ponakłuwać widelcem. Piekarnik rozgrzać do 200 stopni, ciasto włożyć do gorącego piekarnika na około 15-20 minut (do zarumienienia).

Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i nie przekładać z blachy na półmisek, dopóki całkowicie nie ostygnie, ponieważ gorące jest bardzo kruche.

Podgrzać śmietanę, masło i miód, ale nie doprowadzić do wrzenia. Następnie dodać startą na tarce lub pokrojoną drobno czekoladę i mieszać, dopóki się nie rozpuści. Mazurek posmarować konfiturą malinową, następnie polać lekko ostudzoną czekoladą i udekorować bakaliami.

 

Przepis na Mazurek Wielkanocny

Składniki na ciasto kruche:

180 g mąki pszennej

40 g cukru pudru

100 g chłodnego masła

1 łyżka miodu płaska

1 łyżka śmietany 18%

1 żółtko

szczypta soli

Składniki na ciasto dekoracyjne na rozetki:

100 g masła

70 g cukru pudru

1 małe jajko160 g mąki pszennej

Składniki na masę kajmakową z dżemem:

250 g cukierków krówek

35 ml mleka

35 ml śmietany 30%

25 g miękkiego masła

dżem malinowy

Dekoracja:

Migdały

Czekolada gorzka, biała

Orzechy włoskie

Suszone śliwki, morele

rodzynki

Wykonanie:

Skłądniki na caisto kruche wrzucamy kolejno do miski, ugniatamy ręcznie lub za pomoca robota kuchennego około 10 minut. Wyrobione ciasto przykrywamy folią spożywczą i wkłądamy do lodówki na około godzinę.W tym czasie sporządzamy ciasto dekoracyjne. Masło z jajkiem i cukrem ucieramy około 10 minut, dodajemy mąkę, mieszamy łyżką do połączenia. Wyciągamy ciasto
z lodówki, rozwałkowujemy, wycinamy kształt jaki chcemy, wstawiamy do piekarnika nagrzanego
do 180 stopni na 10 minut, wyciągamy, zdobimy ciastem dekoracyjnym i ponownie wkłądamy
do piekarnika na 180 stopni na 8-10 minut.

Dagmara Piestrzyńska/jg