Lepsze warunki pracy i oszczędności na energii

środa, 15 marca 2023

Zmiany w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. W budynkach przy ul. Sienkiewicza właśnie zakończyła się potężna inwestycja. Ratownicy medyczni będą pracowali w lepszych warunkach, do tego sama Stacja zaoszczędzi na rachunkach za prąd, będzie więc bardziej eko. W przeprowadzeniu prac pomogło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Samorząd województwa łódzkiego stara się wspierać swoje jednostki, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi mogła więc liczyć na pomoc finansową przy przeprowadzeniu ważnych inwestycji. - Zmiany robią wrażenie, wszystko jest nowe, ratownicy zadowoleni, bo już za chwilę przeniosą się do nowych pomieszczeń – mówi Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego, który oglądał dziś efekty prac przeprowadzonych przy ul. Sienkiewicza 137/141.

Pierwsza część inwestycji to głęboka termomodernizacja budynków Stacji. - Oprócz docieplenia elewacji, wymiany stolarki okiennej i instalacji centralnego ogrzewania, termomodernizacja obejmowała także montaż na dachu budynku instalacji fotowoltaicznej o mocy 32 kilowatów. Mamy nadzieję, że pozwoli to w sposób znaczący ograniczyć koszty energii elektrycznej – mówi Krzysztof Janecki, dyrektor WSRM w Łodzi.

Koszt termomodernizacji to ponad 4 mln zł, z czego ok. 2,8 mln to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, a 300 tys. z Urzędu Marszałkowskiego.

Kolejna część inwestycji to wykonanie nowego przyłącza kanalizacyjnego wraz z instalacjami. – Rozwiązało to duży problem Stacji, bo piwnice budynków były stale zalewane – mówi wicemarszałek Adamczyk.

Koszt to bez mała 900 tys. zł, z czego prawie 800 tys. to wsparcie z UMWŁ.

W WSRM przeprowadzono też remont i adaptację pomieszczeń dwóch budynków, gdzie na co dzień przebywają ratownicy medyczni. - Chodzi o miejsca, gdzie nasze zespoły ratownictwa mogą chwilę odpocząć i coś zjeść. Komfort przebywania w tych pomieszczeniach znacznie się poprawił – mówi Adam Stępka, rzecznik prasowy WSRM.

Remont i adaptację budynków Stacja przeprowadziła z własnych środków, koszt pracy to ponad pół miliona złotych.

 

as

fot. Sebastian Sołtyszewski