DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Koalicje podsumowane

15.11.2018
Blisko 300 tys. zł na lokalne akcje, ponad 5 tysięcy uczestników oraz pół tysiąca przeszkolonych edukatorów i animatorów kultury. Muzeum Sztuki w Łodzi podsumowało trzyletni projekt Koalicje Kultury i wcale nie zamierza na nim poprzestać.
 
Koalicje Kultury to akcja zorganizowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi, do udziału w której zaproszeni zostali nauczyciele, animatorzy kultury i edukatorzy. Osoby i instytucje, które miały pomysł na działanie łączące kulturę z edukacją mogły otrzymać wsparcie w wysokości 10 tys. zł. Regulamin konkursu zakładał, że jego uczestnicy musieli nie tylko wymyślić projekt odpowiadający na realną potrzebę lokalnej społeczności, ale też działać ponadlokalnie: reprezentować minimum dwie gminy, dwa miasta czy dwa powiaty, współpracować z przedstawicielami sektora kultury, edukacji oraz animatorem czy artystą spoza instytucji.
 
Przez trzy lata dofinansowanie otrzymało 28 projektów w całym województwie łódzkim. W ich efekcie powstawały filmy, wystawy, spektakle, lokalne gazetki. Przedsięwzięcia objęły ponad pięć tysięcy uczestników. Przy okazji przeszkolonych zostało pięciuset edukatorów i animatorów kultury.
 
- Projekty do dofinansoweania wyłaniali niezależni jurorzy spoza województwa łódzkiego – mówi Leszek Karczewski, szef Działu Edukacji Muzeum.
- Nasze konkursy grantowe zmobilizowały lokalne grupy do działania i wymiany doświadczeń, co zaowocowało fantastycznymi projektami, angażującymi lokalne społeczności. Muzea, domy kultury, biblioteki i szkoły otworzyły się na nowy sposób myślenia i działania – podkreśla Agnieszka Wojciechowska-Sej z Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, kierownik projektu Koalicje Kultury. – Program w obecnym kształcie i systemie finansowania przez Narodowe Centrum Kultury dobiegł końca, ale od przyszłego roku rozpoczniemy nowy program staży edukacyjnych i animacyjnych.
 
Uruchomienie programu zbiegnie się z oddaniem  do użytku budynków B i C przy gmachu głównym Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36. Swoje miejsce otrzymają tam Dział Edukacji, Centrum Muzeologiczne i Biblioteka. Nowoczesna przestrzeń wyposażona w sprzęt multimedialny połączona będzie z salami ekspozycyjnymi.
– Do tych przestrzeni chcemy zaprosić wszystkich,  którzy mają pomysły na działanie animacyjne wobec dzieł sztuki z kolekcji muzeum. Uczestnicy staży, będą mogli liczyć na merytoryczne wsparcie naszych edukatorek i edukatorów. Zapewnimy też system szkoleń z szeroko rozumianego kreatywnego podejścia do rzeczywistości wizualnej, opiekę nad pomysłem, a także wszystkie konieczne materiały warsztatowe – zapewnia Wojciechowska-Sej.
jg

Polecane

I Wojewódzki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

19-05-2019

Niemal 500 uczestniczek wzięło udział w I Wojewódzkim Kongresie Kół...

Czytaj więcej

III Piątka Pomarańczowej Pomocy

19-05-2019

Bieg w Zduńskiej Woli rozpoczął rywalizację o Puchar Marszałka Województwa...

Czytaj więcej

Zjazd Rodzin Zastępczych i Wielodzietnych

18-05-2019

Regionalne Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi zorganizowało doroczny piknik dla...

Czytaj więcej

Łódzkie w pilotażu leczenia udarów [wideo]

16-05-2019

Szpital im. Kopernika w Łodzi znajdzie się w wąskiej grupie...

Czytaj więcej

Wojewódzki Dzień Strażaka – Kutno 2019

16-05-2019

Wczoraj (15 maja) w Kutnie obchodzili swoje doroczne święto strażacy...

Czytaj więcej

W Wolborzu powstanie inkubator dla pszczelarzy

15-05-2019

Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej to...

Czytaj więcej

Hybryda w szpitalu im. Biegańskiego

15-05-2019

W szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi otwarta została hybrydowa sala...

Czytaj więcej

Konferencja Naukowa

14-05-2019

Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował w Bełchatowie Ogólnopolską Konferencję...

Czytaj więcej

Partnerzy z BIOGOV w Urzędzie Marszałkowskim

14-05-2019

Przedstawicieli trzech organizacji, sygnatariuszy projektu BIOGOV „Celebrating Biodiversity Governance” w...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl