DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Koalicje podsumowane

15.11.2018
Blisko 300 tys. zł na lokalne akcje, ponad 5 tysięcy uczestników oraz pół tysiąca przeszkolonych edukatorów i animatorów kultury. Muzeum Sztuki w Łodzi podsumowało trzyletni projekt Koalicje Kultury i wcale nie zamierza na nim poprzestać.
 
Koalicje Kultury to akcja zorganizowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi, do udziału w której zaproszeni zostali nauczyciele, animatorzy kultury i edukatorzy. Osoby i instytucje, które miały pomysł na działanie łączące kulturę z edukacją mogły otrzymać wsparcie w wysokości 10 tys. zł. Regulamin konkursu zakładał, że jego uczestnicy musieli nie tylko wymyślić projekt odpowiadający na realną potrzebę lokalnej społeczności, ale też działać ponadlokalnie: reprezentować minimum dwie gminy, dwa miasta czy dwa powiaty, współpracować z przedstawicielami sektora kultury, edukacji oraz animatorem czy artystą spoza instytucji.
 
Przez trzy lata dofinansowanie otrzymało 28 projektów w całym województwie łódzkim. W ich efekcie powstawały filmy, wystawy, spektakle, lokalne gazetki. Przedsięwzięcia objęły ponad pięć tysięcy uczestników. Przy okazji przeszkolonych zostało pięciuset edukatorów i animatorów kultury.
 
- Projekty do dofinansoweania wyłaniali niezależni jurorzy spoza województwa łódzkiego – mówi Leszek Karczewski, szef Działu Edukacji Muzeum.
- Nasze konkursy grantowe zmobilizowały lokalne grupy do działania i wymiany doświadczeń, co zaowocowało fantastycznymi projektami, angażującymi lokalne społeczności. Muzea, domy kultury, biblioteki i szkoły otworzyły się na nowy sposób myślenia i działania – podkreśla Agnieszka Wojciechowska-Sej z Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, kierownik projektu Koalicje Kultury. – Program w obecnym kształcie i systemie finansowania przez Narodowe Centrum Kultury dobiegł końca, ale od przyszłego roku rozpoczniemy nowy program staży edukacyjnych i animacyjnych.
 
Uruchomienie programu zbiegnie się z oddaniem  do użytku budynków B i C przy gmachu głównym Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36. Swoje miejsce otrzymają tam Dział Edukacji, Centrum Muzeologiczne i Biblioteka. Nowoczesna przestrzeń wyposażona w sprzęt multimedialny połączona będzie z salami ekspozycyjnymi.
– Do tych przestrzeni chcemy zaprosić wszystkich,  którzy mają pomysły na działanie animacyjne wobec dzieł sztuki z kolekcji muzeum. Uczestnicy staży, będą mogli liczyć na merytoryczne wsparcie naszych edukatorek i edukatorów. Zapewnimy też system szkoleń z szeroko rozumianego kreatywnego podejścia do rzeczywistości wizualnej, opiekę nad pomysłem, a także wszystkie konieczne materiały warsztatowe – zapewnia Wojciechowska-Sej.
jg

Polecane

Most na Warcie gotowy

14-12-2018

Koniec robót na moście przez rzekę Wartę. Była to jedna...

Czytaj więcej

Wojewódzkie Spotkanie Opłatkowe Kombatantów

14-12-2018

W piątek 14 grudnia wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba wziął...

Czytaj więcej

Upamiętnili ofiary stanu wojennego

13-12-2018

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, oraz Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku...

Czytaj więcej

Śniadanie na zdrowie

13-12-2018

13 mln zł jest do wzięcia w konkursie unijnym na...

Czytaj więcej

Szybciej dojedziemy na Śląsk

13-12-2018

W Bełchatowie zakończył się remont drogi wojewódzkiej nr 484 Bełchatów...

Czytaj więcej

O zdrowiu na Konwencie Marszałków

12-12-2018

W środę 12 grudnia w Warszawie odbyło się posiedzenie Konwentu...

Czytaj więcej

Droga w Inowłodzu oddana

12-12-2018

Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego otworzył po przebudowie odcinek drogi...

Czytaj więcej

Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

11-12-2018

Przedstawiciele rolników z województwa spotkali się 10 grudnia 2018 roku...

Czytaj więcej

Rajd Mikołajkowy

11-12-2018

W minioną sobotę w Łęczycy odbył się XIV Rajd Mikołajkowy...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl