DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Koalicje podsumowane

15.11.2018
Blisko 300 tys. zł na lokalne akcje, ponad 5 tysięcy uczestników oraz pół tysiąca przeszkolonych edukatorów i animatorów kultury. Muzeum Sztuki w Łodzi podsumowało trzyletni projekt Koalicje Kultury i wcale nie zamierza na nim poprzestać.
 
Koalicje Kultury to akcja zorganizowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi, do udziału w której zaproszeni zostali nauczyciele, animatorzy kultury i edukatorzy. Osoby i instytucje, które miały pomysł na działanie łączące kulturę z edukacją mogły otrzymać wsparcie w wysokości 10 tys. zł. Regulamin konkursu zakładał, że jego uczestnicy musieli nie tylko wymyślić projekt odpowiadający na realną potrzebę lokalnej społeczności, ale też działać ponadlokalnie: reprezentować minimum dwie gminy, dwa miasta czy dwa powiaty, współpracować z przedstawicielami sektora kultury, edukacji oraz animatorem czy artystą spoza instytucji.
 
Przez trzy lata dofinansowanie otrzymało 28 projektów w całym województwie łódzkim. W ich efekcie powstawały filmy, wystawy, spektakle, lokalne gazetki. Przedsięwzięcia objęły ponad pięć tysięcy uczestników. Przy okazji przeszkolonych zostało pięciuset edukatorów i animatorów kultury.
 
- Projekty do dofinansoweania wyłaniali niezależni jurorzy spoza województwa łódzkiego – mówi Leszek Karczewski, szef Działu Edukacji Muzeum.
- Nasze konkursy grantowe zmobilizowały lokalne grupy do działania i wymiany doświadczeń, co zaowocowało fantastycznymi projektami, angażującymi lokalne społeczności. Muzea, domy kultury, biblioteki i szkoły otworzyły się na nowy sposób myślenia i działania – podkreśla Agnieszka Wojciechowska-Sej z Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, kierownik projektu Koalicje Kultury. – Program w obecnym kształcie i systemie finansowania przez Narodowe Centrum Kultury dobiegł końca, ale od przyszłego roku rozpoczniemy nowy program staży edukacyjnych i animacyjnych.
 
Uruchomienie programu zbiegnie się z oddaniem  do użytku budynków B i C przy gmachu głównym Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36. Swoje miejsce otrzymają tam Dział Edukacji, Centrum Muzeologiczne i Biblioteka. Nowoczesna przestrzeń wyposażona w sprzęt multimedialny połączona będzie z salami ekspozycyjnymi.
– Do tych przestrzeni chcemy zaprosić wszystkich,  którzy mają pomysły na działanie animacyjne wobec dzieł sztuki z kolekcji muzeum. Uczestnicy staży, będą mogli liczyć na merytoryczne wsparcie naszych edukatorek i edukatorów. Zapewnimy też system szkoleń z szeroko rozumianego kreatywnego podejścia do rzeczywistości wizualnej, opiekę nad pomysłem, a także wszystkie konieczne materiały warsztatowe – zapewnia Wojciechowska-Sej.
jg

Polecane

Większa szansa na szczęście

15-02-2019

Zgodnie z zapowiedzią marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisał porozumienie...

Czytaj więcej

Nowa karetka dla powiatu opoczyńskiego

15-02-2019

Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba uczestniczył w czwartek 14 lutego...

Czytaj więcej

VI posiedzenie Społecznej Rady Seniorów Województwa Łódzkiego

14-02-2019

Dzisiaj (14 lutego) odbyło się VI posiedzenie Społecznej Rady Seniorów...

Czytaj więcej

Marszałek pogratulował studentom [wideo]

11-02-2019

W poniedziałek 11 lutego marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber spotkał...

Czytaj więcej

O rozwoju górnictwa i oświacie na WRDS [WIDEO]

07-02-2019

Rozwój Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie, powstanie odkrywki w Złoczewie...

Czytaj więcej

Ucyfrowieni III [WIDEO]

07-02-2019

Kolejne osoby w wieku 45+ zostały przeszkolone ze znajomości obsługi...

Czytaj więcej

Rada ds. niepełnosprawnych

06-02-2019

We wtorek 5 lutego w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej...

Czytaj więcej

Dzień Bezpiecznego Internetu - Łódzkie 2019

05-02-2019

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od...

Czytaj więcej

Sportowiec Roku 2018

04-02-2019

Już po raz 48 środowisko sportowe naszego regionu spotkało się...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl