Jubileusz obywatelski

poniedziałek, 20 sierpnia 2018
W Studziannie koło Poświętnego (pow. opoczyński) odbył się uroczystości jubileuszowe z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej. Trzydniowe wydarzenie było zorganizowane dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Łódzkiego – zdobyło największą liczbę głosów mieszkańców podregionu wschodniego – ponad 14 tys. W uroczystościach Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentowali: marszałek Witold Stępień i wicemarszałkowie: Dariusz Klimczak i Artur Bagieński.
 
Koronacji obrazu znajdującego się w Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie w 1968 roku dokonał prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, a towarzyszyli mu ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła i biskup sandomierski Piotr Gołębiowski. Wydarzenie zgromadziło blisko 200 tys. wiernych. Jego wspomnienie wciąż jest żywe w okolicach Opoczna i Tomaszowa.
 
Sobotnią mszę świętą, która była punktem kulminacyjnym uroczystości jubileuszowych, odprawił kadr. Stanisław Dziwisz, który 50 lat temu towarzyszył kard. Wojtyle, a później przez lata sprawował funkcję sekretarza papieża Jana Pawła II. Mszę koncelebrowali: biskup radomski Henryk Tomasik, bo na terenie tej diecezji leży Studzianna, a także arcybiskupi i biskupi sąsiednich diecezji, delegaci z Watykanu oraz setki księży z okolicznych parafii.
W homilii kard. Dziwisz odnosił się do rodziny – wartości, jaką stanowi sama w sobie oraz przestrzegał przed zagrożeniami, z jakimi się zmaga. – Przede wszystkim jednak cieszmy się, że w naszym kraju żyje wiele dobrych rodzin, będących wspólnotami miłości i życia, w których dorasta nowe pokolenie Polaków – mówił.
 
Trzydniowe uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej rozpoczęły się w piątek otwarciem wystawy kopii malarskich „Sztuka ku chwale Boga”. Na scenie przed sanktuarium odbywały się występy i koncerty, w tym orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Filharmonii Łódzkiej.
 
Obraz Matki Boskiej Świętorodzinnej znajduje się w głównym ołtarzu barokowej bazyliki św. Filipa Nereusza i św. Jana Chrzciciela. Świątynia wraz z innymi budynkami tworzy - pochodzący z XVIII wieku - zespół klasztorny Filipinów.
jg/mk