DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

poniedziałek, 07 wrzesień 2020 09:12

Europejski Kongres Gospodarczy 2020

Zielony Ład i sprawiedliwa transformacja to przewodnie tematy Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020, który odbywał się w dniach 2-4 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Głównymi nurtami tematycznymi XII edycji Kongresu były: Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej. Europejski Kongres Gospodarczy od lat łączy środowiska zainteresowane rozwojem gospodarczym i technologicznym. Drugi dzień tegorocznego Kongresu rozpoczął się spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z uczestniczącymi w wydarzeniu przedsiębiorcami. Województwo Łódzkie reprezentowali w Katowicach Robert Baryła, członek zarządu WŁ i Barbara Siestrzeńcewicz-Kuczuk, z-ca dyrektora Departamentu Promocji UMWŁ, którzy uczestniczyli w debacie z udziałem Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego wykonawczego ds. Europejskiego Zielonego Ładu w Komisji Europejskiej podczas sesji pt. „Zielony Ład i sprawiedliwa transformacja" .

Uczestnicy spotkania - Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, Michał Kurtyka, minister klimatu, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego oraz Frans Timmermans, próbowali odpowiedzieć na pytania: jak Europejski Zielony Ład zmieni gospodarkę̨ i życie codzienne wspólnoty, jak rewolucja w energetyce i w przemyśle oraz głębokie zmiany w rolnictwie i finansowaniu wpłyną na rozwój gospodarczy i konkurencyjność Polski na światowym rynku.

- Polska będzie największym beneficjentem środków przeznaczonych na transformację. To będzie bezprecedensowy budżet 34 mld euro - mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz. - Chcemy być championem technologicznym dzięki pomysłom i realizacji tych pomysłów przez polskie firmy. Dzięki temu kolejne pokolenia będą rozwijać się w jednym z najnowocześniejszych państw na świecie. Energia odnawialna jest bardziej konkurencyjna, a cały proces jej wprowadzenia będzie mieć wpływ na zmiany cywilizacyjne. Wyzwanie dla nas to kwestia magazynowania tej energii. Pamiętajmy, że istotną cechą tej zmiany jest zrównoważony rozwój, a człowiek powinien być postawiony w centrum i musi być beneficjentem tych zmian, a nie ich płatnikiem.

Na przełomie września i października tego roku przyjęty zostanie przez rząd Krajowy Plan Odbudowy, w którym znajdą się konkretne projekty do realizacji po przeprowadzonych konsultacjach z przedsiębiorcami, a absorpcja tych środków planowana jest na przyszły rok. Polska podejmuje wyzwanie transformacji energetycznej szybko i sprawnie. Planowany jest wzrost produkcji energii z OZE o 65 procent. Obecnie prowadzone są programy: Mój prąd i Czyste powietrze.

Realizowany będzie również rozwój energetyki wiatrowej oraz energetyki jądrowej jako zeroemisyjnego źródła energii niezbędnej do transformacji klimatycznej. W Polsce powstanie „autostrada wodorowa” łącząca północ z południem kraju. Planowana jest też elektryfikacja transportu publicznego w miastach, w tym uruchomienie fabryki polskich samochodów elektrycznych.

Istotne jest, aby w miejsce przemysłów poddanych transformacji budować nowe przemysły w celu utrzymania miejsc pracy i rozwoju gospodarczego regionów.

- To wszystko jest ogromną szansą możliwą do wykorzystania dzięki przekroczeniu granic i egoizmów ludzkich - mówił Michał Kurtyka, minister klimatu.

Frans Timmermans zapowiedział, że  transformacja regionów górniczych może wygenerować inwestycje sięgające 100 miliardów euro. Przekonywał, że wszyscy członkowie społeczeństwa muszą czerpać z niej korzyści.

- Bardzo ważne jest, aby to była sprawiedliwa transformacja, aby region nie został w tyle. Jeżeli ten, lub inny region, pozostanie w tyle, to nie będzie to sprawiedliwa transformacja i nie będzie miała ona społecznej akceptacji - powiedział Frans Timmermans.

Polecane

Porozmawiajmy w Łódzkiem – powiat pabianicki

Porozmawiajmy w Łódzkiem – powiat pabianicki

30-09-2020

Sprawy związane z komunikacją dominowały podczas kolejnego spotkania marszałka Grzegorza...

Czytaj więcej
Nowy termin konkursu na kapitał obrotowy

Nowy termin konkursu na kapitał obrotowy

29-09-2020

Od 6 października przedsiębiorcy z województwa łódzkiego, których firmy ucierpiały...

Czytaj więcej
Konkurs „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę” rozstrzygnięty

Konkurs „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę” rozstrzygnięty

28-09-2020

Adam Chojnacki z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Mroczkowie Gościnnym...

Czytaj więcej
Za nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Za nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich

27-09-2020

Wirtualne spotkania z beneficjentami, koncerty, konkursy z nagrodami, webinaria, warsztaty...

Czytaj więcej
Cześć i chwała bohaterom

Cześć i chwała bohaterom

27-09-2020

Dlaczego tu jesteśmy? Ponieważ składamy przede wszystkim hołd, hołd pamięci...

Czytaj więcej
Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

26-09-2020

Koncerty, warsztaty, konkursy i wirtualne wycieczki po regionie łódzkim. To...

Czytaj więcej
Jubileusz Grupy Obrzędowo Śpiewaczej "Raduczanie"

Jubileusz Grupy Obrzędowo Śpiewaczej "Raduczanie"

25-09-2020

Grupa Obrzędowo-Śpiewacza z Raduczyc (gmina Osjaków) obchodziła  5 lecie. Z...

Czytaj więcej
Uczniowie z gminy Głowno gośćmi marszałka Grzegorza Schreibera

Uczniowie z gminy Głowno gośćmi marszałka Grzegorza Schreibera

25-09-2020

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z gminy Głowno odwiedziły...

Czytaj więcej
Spotkanie autorskie z Jerzym Kropiwnickim

Spotkanie autorskie z Jerzym Kropiwnickim

24-09-2020

W czwartek (24 września) w Polsko – Amerykańskim Ośrodku Kształcenia...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl