Dzień świętego Kazimierza, czyli Zgierz zaprasza na Kaziuk
środa, 4 marca 2026Od czterech wieków 4 marca, w dniu św. Kazimierza Wilno organizuje Kaziuk, czyli wielki odpust połączony z jarmarkiem. W Łódzkiem tę tradycję kultywuje Zgierz, który na wielkie święto z udziałem gości z Rejonu Wileńskiego zaprasza już za tydzień.

Zgierski Kaziuk w tym roku odbędzie się już po raz 20. Dwudniowe święto kultury kresowej będzie jak co roku barwne, głośne i smaczne. Udział w nim zapowiedziała delegacja artystów z Rejonu Wileńskiego, ale będą też warsztaty rękodzieła i występy zespołów ludowych z Łódzkiego.

Dwa dni zabawy
Zgierski Kaziuk rozpocznie się w piątek, 13 marca spotkaniem z aktorką Magdaleną Kutą i gośćmi z Rejonu Wileńskiego. Wieczór Wileński odbędzie się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Długiej. Początek o godz. 18:00.
W sobotę organizatorzy zapraszają na Jarmark Kaziukowy, a na nim produkty regionalne, ekologiczne, rękodzieło. Jarmark odbędzie się w godz. 9-16 w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy, a oprawę muzyczną zapewnią: Kapela Wuja Krzycha, Kapela Wolne Bałuty, Zespół "Szczawinianki", Zespół Gospochy oraz Zespół Pieśni i Tańca "Boruta".

Wśród sobotnich atrakcji także bezpłatne rodzinne warsztaty wielkanocne, otwarte pokazy w zgierskim centrum stolarskim, warsztaty ceramiczne i rękodzielnicze związane z tworzeniem ludowych ozdób. Będą też pokazy przędzenia i tkania w wykonaniu Drużyny Leszego w XIX-wiecznych strojach oraz nostalgiczne wystawy w Muzeum Miasta Zgierza.

O godz. 17 rozpocznie się Koncert Kaziukowy, podczas którego wystąpią artyści z Rejonu Wileńskiego.
Bezpłatne wejściówki do nabycia online lub w siedzibie Starego Młyna od 9 marca od godz. 9.
kw/fot. P. Wajman - zdjęcia z Kaziuka w 2025 roku
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/dzien-swietego-kazimierza-czyli-zgierz-zaprasza-na-kaziuk#sigProId719d591e9b
