Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Polonii

poniedziałek, 2 maja 2022

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji, w Łodzi, pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego miały miejsce uroczystości, w których wziął udział Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Adamczyk.

Uroczystości patriotyczne zorganizowane zostały przez Fundację im. Stanisława Pomian-Srzednickiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, a także Łódzki Kurator Oświaty Waldemar Flajszer.

Jeszcze dziś o godzinie 19.00, w siedzibie Fundacji (przy ul. Namiotowej 43) odbędzie się koncert patriotyczny zatytułowany ,,Biało–czerwona i jazz” w wykonaniu zespołu Witolda Janiaka ,,Polish Jazz Patriots”. Koncert będzie również transmitowany online.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne - 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Flaga biało-czerwona ma ponad 200 lat. Używana przez kilka lat trwania Księstwa Warszawskiego powróciła wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Same barwy biało-czerwone pojawiały się jednak już wcześniej, jako znak nieoficjalny, w II połowie XVIII w. oraz w czasach Księstwa Warszawskiego.

Wraz z Dniem Flagi, 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Według danych MSZ poza Polską mieszka ok. 21 mln osób polskiego pochodzenia.

bg.
Zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski