DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

środa, 07 sierpień 2019 15:23

Dworzec Łódź Kaliska – podwójny zysk

Ministerstwo infrastruktury zapowiedziało przebudowę dworca Łódź Kaliska i wiaduktu przy nim, a inwestycja w całości zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Dla regionu jest to podwójna korzyść. Po pierwsze – inwestycja zostanie wkrótce zrealizowana, a po drugie – pieniądze, które były na nią zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego, marszałek Grzegorz Schreiber będzie mógł przeznaczyć na inne inwestycje kolejowe. Część zaoszczędzonej kwoty już została dołożona do modernizacji torów między Zgierzem a Ozorkowem (linia 16 - Łódź Widzew – Kutno), bez czego ta inwestycja PKP by nie ruszyła.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały w środę 7 sierpnia umowę z firmą Torpol S.A. na prace projektowe i budowlane na stacji Łódź Kaliska. Akt ten poprzedziła konferencja prasowa, w której wzięli udział: wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, marszałek Grzegorz Schreiber, a także prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Na spotkaniu obecni byli także posłowie: Roman Sasin i Marek Matuszewski oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji spółki Torpol S.A.

- Dzięki współpracy rządu Mateusza Morawieckiego i samorządu województwa łódzkiego mamy postęp w naszych działaniach jeżeli chodzi o możliwości inwestycyjne województwa łódzkiego - powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. - Udało się sprawić, że 68 mln zł, które były przeznaczone ze środków RPO Województwa Łódzkiego na ten cel, pokryje dofinansowanie z budżetu krajowego, a to oznacza, że mogliśmy te środki przesunąć na linię kolejową numer 16. Dzięki temu uratowaliśmy tak naprawdę obie te inwestycje, które - nie da się ukryć - były w pewnym momencie trochę zagrożone. Intensywna współpraca między rządem i PKP sprawiła, że województwo łódzkie o te 68 mln zł będzie wzbogacone.

Wartość całego projektu przebudowy Łodzi Kaliskiej to 337 mln zł. Dzięki inwestycji stacja będzie mogła obsługiwać większą liczbę pociągów. Przebudowanych zostanie pięć peronów, a przejścia pod torami i kładki ułatwią podróżnym przejścia między peronami i do przystanków komunikacji miejskiej. Na stacji wymienione zostanie oświetlenie. Dla podróżnych zaplanowano nowe wiaty i ławki. Czytelne oznakowanie oraz nowy system informacji ułatwi orientację na peronach. Zamontowane będą windy oraz wykonane ścieżki naprowadzające dla niewidomych. Nowe przejście podziemne połączy plac przed dworcem kolejowym z dworcem autobusowym. Dogodne dojście na perony nr 4 i 5 (przy wiadukcie wschodnim) zapewni przejście podziemne z budynku dworca.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., m.in. dzięki wykorzystaniu nieczynnego wiaduktu wschodniego i budowie na nim 3 nowych torów zlikwiduje „wąskie gardło” – jednotorowe połączenie z Łodzi Kaliskiej w kierunku południowo-wschodnim m.in. do stacji Łódź Chojny i dalej w kierunku województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Efektem prac będzie znaczne zwiększenie możliwości przejazdu pociągów - sprawne podróże od Kutna i Łowicza (z linii nr 15) w stronę Zduńskiej Woli, Sieradza, Kalisza (linią nr 14) oraz Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna, Skarżyska, Dębicy (linią nr 25).
W ramach projektu dotychczasowe urządzenia sterowania ruchem zostaną zastąpione komputerowymi. Sprawniejsza, szybsza i bezpieczniejsza będzie obsługa przejazdu pociągów. Zmodernizowanych zostanie 15 km torów i 47 rozjazdów. Wymieniona zostanie sieć trakcyjna. Tory będą przygotowane do jazdy z prędkością 100 km/h (obecnie 60 km/h).
Prace zaplanowano w latach 2019 - 2022. Roboty budowlane rozpoczną się 2020 roku.
dk/jg

Polecane

Lepsze drogi do terenów inwestycyjnych

Lepsze drogi do terenów inwestycyjnych

29-05-2020

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego dofinansuje z pieniędzy unijnych remont i...

Czytaj więcej
Marszałek zapobiega skutkom suszy

Marszałek zapobiega skutkom suszy

28-05-2020

Województwo Łódzkie zawarło porozumienie z przedsiębiorstwem Wody Polskie, aby wspólnie...

Czytaj więcej
Samorządowcy łączyli się z Pałacem Prezydenckim

Samorządowcy łączyli się z Pałacem Prezydenckim

28-05-2020

Z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego odbyło się...

Czytaj więcej
Prezydium WRDS na temat COVID-19

Prezydium WRDS na temat COVID-19

27-05-2020

W środę (27 maja) odbyło się spotkanie online Prezydium Wojewódzkiej...

Czytaj więcej
Podsumowanie akcji Milion maseczek od marszałka

Podsumowanie akcji Milion maseczek od marszałka

26-05-2020

Ponad milion sto tysięcy maseczek trafiło do mieszkańców Łódzkiego w...

Czytaj więcej
Kultura w sieci ze wsparciem

Kultura w sieci ze wsparciem

20-05-2020

Dwa projekty zgłoszone przez instytucje kultury prowadzone przez samorząd województwa...

Czytaj więcej
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

19-05-2020

W Łodzi odbyły się wojewódzkie uroczystości 100. rocznicy urodzin Karola...

Czytaj więcej
Pieniądze na remont basenu w Pajęcznie

Pieniądze na remont basenu w Pajęcznie

18-05-2020

Umowę na dofinansowanie kwotą 80 tysięcy złotych  II etapu remontu...

Czytaj więcej
Dotacja dla Sulejowa. W mieście będzie dużo bezpieczniej

Dotacja dla Sulejowa. W mieście będzie dużo bezpieczniej

18-05-2020

Aż 2,5 miliona złotych wynosi dotacja, jaką Sulejów dostanie od...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl