DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Dwa Jubileusze

13.11.2018
Uroczystość z okazji Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski oraz 20-lecia Sejmiku Województwa Łódzkiego odbyła się dzisiaj w Sali Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Spotkanie było też okazją do uhonorowania odznaką „Za zasługi dla Województwa Łódzkiego” przyznawanej osobom, przedsiębiorstwom i organizacjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju regionu. W wydarzeniu, którego gospodarzami byli marszałek WŁ Witold Stępień i przewodniczący sejmiku WŁ Marek Mazur uczestniczyli m.in. wicemarszałek WŁ Dariusz Klimczak, członkinie zarządu WŁ: Joanna Skrzydlewska i Jolanta Zięba-Gzik oraz radni sejmiku WŁ.
- To jest dobra okazja by uczcić 100-lecie Niepodległości Polski i zakończyć tegoroczne obchody 20-lecia Sejmiku Województwa Łódzkiego. Wszyscy chcemy dbać i szanować przeszłość, by mieć szacunek do teraźniejszości i prawo do przyszłości. Na tej sali odbywają się nie tylko posiedzenia sejmiku, ale również spotkania i uroczystości poświęcone m.in. naszej historii. Samorząd województwa łódzkiego dba o przeszłość swoją i historię naszego kraju – powiedział przewodniczący Marek Mazur.
- Wartością niepodległości jest na pewno to, że możemy decydować o sobie. Ta wartość samostanowienia jest nie do przecenienia. Wpisuje się w to samorząd odbudowany po 1989 roku, upodmiotowione społeczeństwo, mieszkańcy naszych małych ojczyzn. Dzisiaj wręczamy kolejne odznaki „Za zasługi dla Województwa Łódzkiego”. Uhonorowani reprezentują różne dziedziny, ale łączy ich służba dla Polski i Województwa Łódzkiego – powiedział marszałek Witold Stępień.   
Odznaki otrzymali:
1. Ryszard Bonisławski, Senator RP - polski regionalista, przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie łódzkim, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi oraz wieloletni dyrektor Centrum Informacji Turystycznej. Obecnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Od wielu lat zajmuje się promowaniem oraz opisywaniem fabrykanckiej przeszłości miasta. W 1994 zainaugurował Filmową Encyklopedię Łodzi w TVP Łódź. Autor i współautor kilkunastu książek oraz przewodników, redaktor rubryki poświęconej zabytkom Łodzi i okolic w miesięczniku „Kalejdoskop” wydawanym przez Łódzki Dom Kultury.
2. Chorągiew Łódzka Związku Harcerstwa Polskiego - Istniejąca od ponad 100 lat organizacja działająca na terenie powiatów i gmin województwa łódzkiego, zrzeszająca 24 hufce oraz 9,5 tysiąca zuchów, harcerzy, starszych harcerzy, wędrowników, instruktorów i seniorów. Jej wkład w wychowanie pokoleń mieszkańców Województwa Łódzkiego jest nie do przecenienia.
3. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza - Organizacja będąca kontynuatorem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łodzi (8 marca 1909 r.) oraz Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Łodzi (marzec 1921 r.), licząca obecnie około 900 członków, działających w kilkunastu kołach i klubach. Oddział Łódzki PTTK jest organizatorem kilkudziesięciu imprez m.in. jdów, wycieczek i spacerów, w których uczestniczy około 5000 osób rocznie (rajdy o najdłuższej historii to np.: „Rajd pamięci” – 55 lat czy rajd „Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 roku” – 56 lat).
4. Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o. o. - Istniejąca od 1993 roku łódzka firma, posiadająca obecnie 1200 sklepów w 465 miastach w Polsce. W Łodzi i w województwie łódzkim zatrudnia aktualnie prawie 4000 pracowników, natomiast we wszystkich jej filiach pracuje około 18 000 osób. Przez 25 lat działalności firma zainwestowała w Polsce ponad 1,6 mld zł, z czego 650 mln zł w województwie łódzkim. Główna siedziba firmy i największe centrum logistyczne ulokowane jest w Łodzi. Rossmann SDP Sp. z o. o. wspiera i finansuje wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych na terenie naszego województwa. Na uwagę zasługuje również fakt wspierania przez firmę Rossman licznych organizacji charytatywnych, wśród których jest np. Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli, Bank Żywności, PCK czy Fundacja Gajusz.
Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu zespołu instrumentalnego „Spod Dębu” oraz Piotra Przedbory, połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.
GS

Polecane

Most na Warcie gotowy

14-12-2018

Koniec robót na moście przez rzekę Wartę. Była to jedna...

Czytaj więcej

Wojewódzkie Spotkanie Opłatkowe Kombatantów

14-12-2018

W piątek 14 grudnia wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba wziął...

Czytaj więcej

Upamiętnili ofiary stanu wojennego

13-12-2018

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, oraz Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku...

Czytaj więcej

Śniadanie na zdrowie

13-12-2018

13 mln zł jest do wzięcia w konkursie unijnym na...

Czytaj więcej

Szybciej dojedziemy na Śląsk

13-12-2018

W Bełchatowie zakończył się remont drogi wojewódzkiej nr 484 Bełchatów...

Czytaj więcej

O zdrowiu na Konwencie Marszałków

12-12-2018

W środę 12 grudnia w Warszawie odbyło się posiedzenie Konwentu...

Czytaj więcej

Droga w Inowłodzu oddana

12-12-2018

Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego otworzył po przebudowie odcinek drogi...

Czytaj więcej

Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

11-12-2018

Przedstawiciele rolników z województwa spotkali się 10 grudnia 2018 roku...

Czytaj więcej

Rajd Mikołajkowy

11-12-2018

W minioną sobotę w Łęczycy odbył się XIV Rajd Mikołajkowy...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl