Chopin w Operze

czwartek, 23 grudnia 2021

Dwóch finalistów Konkursu Chopinowskiego w opowieści o wielkim kompozytorze. A wszystko to zabarwione obrazami Wojciecha Siudmaka. Takie rzeczy tylko w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Instytucja kultury prowadzona przez Samorząd Województwa Łódzkiego wystawiła w środę, 22 grudnia, operę „Chopin”. To opowieść oparta na życiu i muzyce Fryderyka Chopina urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi. Twórcą opery był Włoch Giacomo Orefice, a muzykę do niej oparł w całości na dziełach polskiego kompozytora.
Wydarzenie miało niezwykłą oprawę, bo otworzył je recital fortepianowy dwóch finalistów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Laureat II miejsca Alexander Gadjiev zagrał m.in. Sonatę b-moll, za którą zdobył nagrodę Krystiana Zimermana. Hyuk Lee zagra dwa nokturny, etiudę i poloneza z wykorzystaniem obrazów Wojciecha Siudmaka w wizualizacjach Emilii Sadowskiej. Gadjiev wcielił się też w rolę Fryderyka Chopina wykonując podczas spektaklu Etiudę Rewolucyjną oraz Preludium e-moll op. 28 nr 4.

Zarząd województwa łódzkiego reprezentował na widowni wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

jg/fot. Piotr Wajman