Centrum Rozwoju Kompetencji w energetyce

czwartek, 18 marca 2021

 

W Bełchatowie powstaje szkoła zawodów przyszłości, gdzie będą się kształcić specjaliści od źródeł odnawialnych, a także automatyki, informatyki, elektro- i biotechnologii. - Stąd będą się wywodzić najlepsi specjaliści nowoczesnych branż – planuje marszałek Grzegorz Schreiber, który wspólnie z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, i w towarzystwie wicemarszałka Zbigniewa Ziemby, podpisał list intencyjny o utworzeniu nowej szkoły w regionie.

Centrum Rozwoju Kompetencji jest wspólnym działaniem samorządu województwa i PGE, dla powstania którego inspiracją jest konieczność transformacji energetycznej. Szkoła pozwoli pracownikom kompleksu energetycznego w Bełchatowie zdobywać nowe kwalifikacje. Słuchacze zdobędą kompetencje menedżerskie, w tym z budowania zaangażowania i motywacji zespołu. Prowadzone będą także zajęcia z technicznego języka angielskiego. Katalog dostępnych kursów będzie uwzględniał potrzeby pracowników Grupy PGE oraz lokalnego rynku pracy.

- Zachęcam do spojrzenia w przyszłość, żebyśmy mogli zobaczyć region bełchatowski, jako nowoczesny region, w którym są szkoły i uczelnie. Region nowoczesnych technologii, który przygotowuje najlepszych specjalistów w nowoczesnych branżach. Nie tylko dla  województwa łódzkiego, ale dla całej Polski – mówił przed podpisaniem listu intencyjnego marszałek Grzegorz Schreiber. - To są plany, które dzisiaj zaczynamy realizować.

- Jestem przekonany, że ten region będzie teraz wyznaczał kierunki innym regionom, przed którymi jest transformacja energetyczna – wyraził opinię Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Na uroczystości obecny był m.in. poseł Antoni Macierewicz, który zaznaczył, że kształcenie specjalistów, potrafiących obsługiwać nowoczesne technologie energetyczne, to jedna z cegiełek budujących niezależność energetyczną Polski. – Transformacja energetyczna, to największe wyzwanie, jakie stoi obecnie przed Polską – podkreślał.

W podobnym tonie wypowiadał się wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński: - Jesteśmy tutaj, bo aspirując do grona nowoczesnych gospodarek mamy wyzwania, jakie stawia przed nami nowy ład, transformacja energetyczna i przyszłość.

Pierwsi słuchacze rozpoczną naukę w Centrum już od września. Udział w szkoleniach będzie dla pracowników Grupy PGE bezpłatny. Jak zapowiedział prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski, wykładowcami będą pracownicy Grupy PGE posiadający unikatowe kompetencje w zakresie energetyki.

- Dolina Krzemowa to miejsce, które zaczęło się od uniwersytetu Stanforda. To był jej początek. Chciałbym bardzo, aby początkiem kotliny szczercowskiej, bełchatowskiej czy jakkolwiek ją nazwiemy, było to Centrum Rozwoju Kompetencji– wyraził nadzieję Grzegorz Schreiber.

jg, bg/fot. Piotr Wajman