Badamy nie tylko mamy

piątek, 26 maja 2023

Rak piersi to nie wyrok. Jest nowotworem w dużym procencie uleczalnym, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Dlatego, żeby zachęcić kobiety do badań, dzisiaj na ul. Piotrkowskiej w Łodzi odbyła się akcja edukacyjna „Badamy nie tylko mamy”. W wydarzeniu wziął udział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

- Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. 25 procent wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet to rak piersi. 14 proc. z nich nie udało się uratować, bo często rak został za późno wykryty – mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Dziś jest wyjątkowy dzień, bo to Dzień Matki. Ale do badań zachęcamy nie tylko mamy. W Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi czeka na mieszkańców naszego regionu najlepszy sprzęt i wybitni specjaliści. To największy w województwie ośrodek onkologiczny. Oprócz profilaktyki raka piersi prowadzimy również badania profilaktyczne m.in. w kierunku raka jelita grubego, czerniaka oraz raka płuca.

Mieszkanki województwa łódzkiego w wieku od 50 do 69 lat mogą w szpitalu im. Kopernika w Łodzi skorzystać bez skierowania z bezpłatnej mammografii.

O tym, że można wygrać z rakiem przekonuje historia Ewy Maciejewskiej, prezes Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka. – Nie miałam nawet jeszcze 30 lat, kiedy mąż wyczuł u mnie guza piersi- opowiada Ewa Maciejewska. – Miałam malutkie dziecko i całe życie przed sobą. Kiedy usłyszałam diagnozę, świat mi się zawalił. Ale udało mi się pokonać chorobę. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania.

Organizatorem akcji "Badamy nie tylko mamy" było Stowarzyszenie „Łódzki Klub Amazonka”. W wydarzeniu uczestniczyło także Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

 

AK/ fot. Adam Staśkiewicz