DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

czwartek, 09 lipiec 2020 12:20

30 nowych karetek

Województwo Łódzkie zakupiło 30 ambulansów za blisko 15 milionów złotych w ramach projektu unijnego. - Pierwsze cztery przyjadą do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego jeszcze w lipcu – zapowiada marszałek Grzegorz Schreiber. Wiele zastosowanych w karetkach rozwiązań to zupełna nowość w naszym kraju.

Przede wszystkim każdy z ambulansów będzie wyposażony w monitor-defibrylator, który posiada unikalne funkcje. – Monitor jest sercem każdej karetki. To on jest początkiem każdej reanimacji – mówi dyrektor do spraw medycznych WSRM Paweł Goździk. – Umożliwia on ratownikom w łatwy sposób obserwować stan pacjenta i dostosować do niego akcję reanimacyjną. Pozwala ją na bieżąco kontrolować, analizować i naprawiać ewentualne błędy.

Supermonitor kontroluje nawet jakość prowadzonych uciśnięć klatki piersiowej w sytuacji zatrzymania krążenia i daje ratownikom ciągły podgląd rzeczywistego rytmu EKG ratowanej osoby. Posiada też unikalne tryby pracy dostosowujące automatycznie parametry działania urządzenia do dzieci i noworodków.

– Po raz pierwszy dysponujemy też urządzeniem, które w zasadzie nie wywołuje uczucia bólu u pacjenta – dodaje dr Goździk. – Zastosowany szerokoimpulsowy prąd stymulacji zapewnia zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe w czasie prowadzenia stymulacji serca.

Wszystkie dane z monitora mogą być wysyłane do bazy, gdzie całość kontroluje lekarz nadzorujący, który może wydawać natychmiastowe decyzje dotyczące podejmowania działań. Karetka jest też wyposażona w najnowsze respiratory, fotel z gąsienicami pozwalający łatwo zwozić pacjentów po schodach i inne udogodnienia. – Wystarczy dołożyć leki i można ruszać na ratunek – podsumowuje dr Goździk.

- Gdy pojawiło się zagrożenie covidowe, natychmiast podjęliśmy działania mające na celu unowocześnienie sprzętu w wielu zakresach, między innymi dotyczyło to karetek – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber podczas dzisiejszej (9 lipca) konferencji prasowej, na której zaprezentowany został pierwszy egzemplarz zamówionej karetki. - Województwo Łódzkie zamówiło 30 nowoczesnych karetek pogotowia. Dziś widzimy jedną z nich, a wszystkie mają trafić do naszego województwa do końca roku. To karetki, które mają zabezpieczyć sytuację zagrożenia, gdyby się pojawiła, szczególnie jesienią, bo to ryzyko ciągle jeszcze istnieje. Chcemy być przygotowani na okoliczności, które mogą nastąpić – wyjaśnił marszałek.

- Projekt pozwoli przenieść Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi w nową rzeczywistość – zachwala Krzysztof Janecki, dyrektor WSRM w Łodzi.

Ambulanse trafią do WSRM w ramach projektu pn. „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi”, którego wartość to 109 mln 939 tys. zł. W ramach działania zakupione zostały już:

- środki do ochrony osobistej: m.in. maseczki, kombinezony ochronne, pościel jednorazowa rękawice przyłbice, ubrania jednorazowe w tym buty i spodnie, ubrania operacyjne jednorazowe,

- kardiomonitory, w tym kardiomonitory z kapnografem,

- pulsoksymetry,

- respiratory stacjonarne i transportowe,

- ambulanse.

To nie jedyne działanie dotyczące poprawy stanu służby zdrowia w regionie łódzkim. Również dziś wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk przekazał do oddziału szpitalnego im. Madurowicza w Łodzi cztery łóżka porodowe za 200 tys. zł. Stanęły w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym oraz Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

- Łóżka umożliwiają poród w każdej pozycji - mówi Anna Skotnicka, położna koordynująca z Klinki Perinatologii Szpitala Madurowicza w Łodzi. - W praktyce wygląda to tak, że pacjentka mówi nam w jakiej pozycji chce rodzić, a my się dostosowujemy.

Pieniądze na łóżka w całości pochodziły z budżetu województwa łódzkiego.

bg, dk, jg/fot. Adam Staśkiewicz

Polecane

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

21-01-2021

21-22 stycznia, to Dzień Babci i Dziadka.Babcie i dziadkowie mogą...

Czytaj więcej
Infrastruktura sportowa Plus

Infrastruktura sportowa Plus

21-01-2021

Potrzebny nowy sprzęt sportowy? A może konieczny jest remont sali...

Czytaj więcej
Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

19-01-2021

39 linii autobusowych, 1500 kilometrów tras, 256 miejscowości przestaje być...

Czytaj więcej
76 rocznica spalenia więźniów obozu Radogoszcz

76 rocznica spalenia więźniów obozu Radogoszcz

19-01-2021

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kilkadziesiąt...

Czytaj więcej
Stwórzmy wspólnie nowy rozkład jazdy

Stwórzmy wspólnie nowy rozkład jazdy

19-01-2021

Masz uwagi odnośnie rozkładu jazdy pociągów w Łódzkiem? Można już...

Czytaj więcej
Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

15-01-2021

Dziś (15 stycznia) ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID -19...

Czytaj więcej
Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z urzędów pracy. Czat z ekspertem

Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z…

15-01-2021

W poniedziałek, 18 stycznia, w godzinach 12:00-14:00 zapraszamy do udziału...

Czytaj więcej
Zaplanujmy wspólnie transport w regionie

Zaplanujmy wspólnie transport w regionie

15-01-2021

Cały transport pasażerski w regionie - siatka linii kolejowych i...

Czytaj więcej
Prawie 6 milionów złotych dla Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach

Prawie 6 milionów złotych dla Instytutu Ogrodnictwa w…

14-01-2021

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wręczył dziś, 14 stycznia, symboliczny...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl