„Łódzkie gra w szachy” teraz także z klubami sportowymi

piątek, 17 listopada 2023

Od 2 lat w województwie łódzkim promujemy grę w szachy w przedszkolach i szkołach. „Łódzkie gra w szachy” to projekt finansowany przez samorząd województwa łódzkiego i realizowany dotąd we współpracy z Centrami Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, Łodzi, Sieradzu, Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim. Zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe. Tym razem do udziału w projekcie zaprosiliśmy także kluby sportowe prowadzące szkolenie.

„Łódzkie gra w szachy – szkolenie sportowe” to kontynuacja wcześniejszego szkolenia prowadzonego w placówkach szkolnych. - Chcemy, by dzieci, które uzyskują wysokie wyniki sportowe w szkolnych turniejach, mogły dalej doskonalić swoje umiejętności w klubach - sekcjach sportowych pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Szkolenie skierowane jest dla dzieci do 10. roku życia, które zamieszkują województwo łódzkie. W zajęciach szkoleniowych biorą udział zawodnicy, którzy wywalczyli kategorie szachowe (I, II, III). W przypadku wolnych miejsc do szkolenia mogą być zakwalifikowani również zawodnicy, którzy wywalczyli co najmniej IV kategorię szachową i uzyskali w rankingu 1400 pkt.

Zadanie realizowane jest w formie organizacji bezpłatnych zajęć szkoleniowych 2 razy w tygodniu dla każdego uczestnika. To również wyjazd szkoleniowy w formie zgrupowania sportowego, a także otwarty turniej szachowy, w którym wezmą udział między innymi uczestnicy projektu.

W ramach projektu dodatkowym szkoleniem zostało objętych ponad 40 dzieci z województwa łódzkiego. Grupy szkoleniowe powstały w Łowiczu, Nieborowie, Wieluniu, Skierniewicach, Żelechlinku i Łodzi.

Z kolei od dziś (17 listopada) do niedzieli odbywać się będzie szkolenie wyjazdowe w Spale, gdzie oprócz zajęć szkoleniowych, odbędą się turnieje kwalifikacyjne, pozwalające uczestnikom wywalczyć wyższe kategorie szachowe.

Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w otwartym turnieju szachowym zaplanowanym na początku grudnia. Zgłoszenia potrwają do 30 listopada, a w turnieju mogą wziąć udział zawodnicy do 18 lat.

- Województwo łódzkie już stało się miejscem, gdzie naprawdę gra się w szachy, ale ciągle chcemy rozwijać nasz projekt, bo szachy to nabywanie umiejętności strategicznych, taktycznych, niesłychanie w życiu potrzebnych – dodaje marszałek Schreiber.

 

Na zdjęciach szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach.

fot. Sebastian Sołtyszewski