Święto ogrodników, sadowników i hodowców kwiatów

sobota, 16 września 2023

Już po raz 46. mieszkańcy naszego regionu wzięli udział w Skierniewickim Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw. W oficjalnym otwarciu wydarzenia, którego głównym partnerem jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, wzięli udział Andrzej Duda, prezydent RP oraz Grzegorz Schreiber, marszałek województwa Łódzkiego.

Urząd Marszałkowski jest partnerem całego święta oraz towarzyszących wydarzeniu 25. Targów Ogrodniczo-Rolnych.

- To święto dzięki patronatowi prezydenta Polski ma w tym roku charakter co najmniej ogólnopolski, a sposób ekspozycji powoduje, że Skierniewice są tym, czym chcielibyśmy, żeby były na mapie kraju, czyli stolicą kwiatów, owoców, warzyw - mówił Grzegorz Schreiber, otwierając targi wspólnie z Krzysztofem Jażdżykiem, prezydentem Skierniewic. - Dziękuję ogrodnikom, sadownikom, rolnikom, wszystkim, dzięki którym to święto ma taki charakter. To oni są tu dziś głównymi bohaterami.

Marszałek zachęcił też do udziału w konkursie na nazwę dwuodmianowej jabłoni, która specjalnie dla naszego województwa została wyhodowana w skierniewickim Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym.

- Owoce tej wyjątkowej jabłoni zachwycają smakiem, a barwami nawiązują do symboliki herbu województwa łódzkiego. Nasza jabłoń łączy w sobie odmianę owoców o złocistej skórce, które dojrzewają latem, z odmianą jesienno-zimowych jabłek, cechujących się czerwonym rumieńcem – tłumaczył marszałek Grzegorz Schreiber.

Pomysły na nazwę jabłoni można było już w sobotę zgłosić w stoisku Łódzkie Ogrodem Polski przygotowanym przez Urząd Marszałkowski na wystawę będącą częścią Skierniewickiego Święta Owoców, Kwiatów i Warzyw. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Szczegóły wkrótce  na stronie Lodzkie.pl. Na stoisku można było również otrzymać materiały na temat atrakcji turystycznych naszego regionu, wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, czy zapoznać się z ofertą dla przedsiębiorców w ramach projektu „Łódzkie dla Biznesu”. Rolnicy i ogrodnicy mogli też posłuchać o korzyściach, jakie przynosi bezpośrednia sprzedaż produktów na Ryneczku Wojewódzkim w Porcie Łódź oraz Ryneczku Marszałkowskim przy ulicy Drewnowskiej w Łodzi.

Święto kwiatów, owoców i warzyw rozpoczęło się od uroczystej parady, która przeszła ulicami miasta na skierniewicki rynek, gdzie stanęła główna scena. Biorąca udział w paradzie reprezentacja Województwa Łódzkiego niosła akcenty łąki kwietnej. Było to nawiązanie do ustanowionego niedawno w Walewicach rekordu w liczbie osób jednocześnie siejących łąkę kwietną. Nasi reprezentanci idący pod szyldem „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” mieli w rękach barwne parasole z makami, chabrami i słonecznikami, które z góry wyglądały jak usiana kwiatami łąka. Podczas parady rozdawane były też nasiona łąki kwietnej.

W oficjalnym otwarciu święta, oprócz marszałka Grzegorza Schreibera, wzięli między innymi udział Andrzej Duda, prezydent RP, parlamentarzyści: senator Rafał Ambrozik, marszałek senior Antoni Macierewicz, poseł Grzegorz Wojciechowski, wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, wojewoda łódzki Karol Młynarczyk, radni wojewódzcy Ewa Wendrowska, Paweł Sałek i Dariusz Rogut. Gościem specjalnym była córka profesora Szczepana Pieniążka, długoletniego dyrektora Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach - Emilia Mroczkowska wraz z rodziną.

- Dziękuję za zaproszenie do stolicy polskiego ogrodnictwa. To region, w którym koncentruje się polska produkcja ogrodnicza, a jest ona niezwykle ważną częścią naszej produkcji rolnej. Wystarczy powiedzieć, że ogrodnictwo to trzydzieści procent całej produkcji roślin zielonych, choć zajmuje zaledwie cztery procent areału naszego kraju. Dlatego przynosi zyski nie tylko regionowi, ale i całemu krajowi. Dla mnie to kolejna sposobność, żeby podziękować rolnikom, sadownikom i ogrodnikom za ciężką pracę - mówił prezydent Andrzej Duda.

Tegoroczne Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw trwa trzy dni. To czas zabawy, ale przede wszystkim promocji tego, co w naszym regionie produkują rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, hodowcy kwiatów. Efekty ich pracy można było zobaczyć na licznych stoiskach wystawienniczych. Wydarzenie jest także promocją zdrowego, ekologicznego stylu życia. Jedną z imprez towarzyszących są 16. Targi Zdrowej Żywności. Podczas święta rozstrzygnięte zostały między innymi konkursy na największy owoc i warzywo, czy na świąteczną szarlotkę nazwany „Skierlotka”. Na scenie można było zobaczyć koncerty czołówki polskich artystów. W sobotę główną gwiazdą był zespół Alphaville. Było też wiele innych atrakcji, m.in. fiesta balonowa o puchar prezydenta Skierniewic.

Marszałek Grzegorz Schreiber odwiedził Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, aby zobaczyć przygotowaną tu wystawę kompozycji kwiatowo-owocowo-warzywnych. Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Łódzkiego w ostatnich latach wsparł inwestycje instytutu kwotą ponad 53 milionów złotych.

AA/Fot. Piotr Wajman