DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Śniadanie na zdrowie

13.12.2018
13 mln zł jest do wzięcia w konkursie unijnym na przeprowadzenie badań profilaktycznych mających na celu wczesne wykrywanie raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy. To dlatego marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zachęcał placówki medyczne do sięgania po pieniądze, a mieszkańców regionu do zgłaszania się na badania.
 
Spotkanie zostało zorganizowane w formie śniadania prasowego przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. Tematem była profilaktyka zdrowotna w województwie łódzkim finansowana z funduszy unijnych ze szczególnym podkreśleniem naboru wniosków na prowadzenie badań, który rozpocznie na początku stycznia. Przy stole zasiedli m.in. specjalista proktolog dr hab. Łukasz Dziki, dyrektor Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi Wojciech Szrajber, przewodnicząca łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Amazonki Ewa Majchrzak, a także dyrektor sportowy klubu Master Pharm Budowlani Łódź Mirosław Żurawski. Ten ostatni dlatego, że reprezentanci Polski w rugby poddali się badaniom wykrywającym raka jąder i prostaty promując te badania w ramach ogólnoświatowej akcji „Movember”.
 
Badania te wymagają szczególnej promocji z uwagi na bardzo małe dotychczasowe zainteresowanie mieszkańców, a przez to również placówek medycznych, które mogą zgłaszać się do konkursu. - Tymczasem rak piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego to nowotwory, które wciąż wykrywane są w Polsce zbyt późno. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, jeden na pięciu mężczyzn i jedna na sześć kobiet zmierzy się w swoim życiu z chorobą nowotworową – ostrzegał marszałek Grzegorz Schreiber.
Do najczęściej występujących należy rak piersi, w czołówce jest też rak szyjki macicy oraz jelita grubego, a badania wskazują, że powszechne i regularne uczestnictwo kobiet w programie badań profilaktycznych pozwoliłoby na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów nawet o 25 procent.
Unijne dotacje wspierają pod tym kątem kilkadziesiąt placówek w całym województwie, m.in. Pabianickie Centrum Medyczne, gdzie trwa program profilaktyki pod nazwą: „Poprawa dostępu kobiet aktywnych zawodowo z terenu województwa łódzkiego do „Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy” w celu wydłużenia aktywności zawodowej na rynku pracy”. Wsparcie obejmuje kobiety aktywne zawodowo w wieku 25 – 59 lat. Opowiadała o nim kierownik działu ds. realizacji projektu Renata Andziak.
 
Korzystaniem ze wsparcia funduszy może poszczycić się Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika, które również oferuje szereg bezpłatnych badań profilaktycznych. To m.in. program skierowany do osób w wieku aktywności zawodowej, powyżej 50 roku życia, ze zdiagnozowaną chorobą układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. Zakwalifikowane osoby mogą korzystać z bezpłatnej rehabilitacji dofinansowanej z funduszy europejskich. Centrum oferuje też zajęcia taneczne i sportowe dla osób, które zmagają się z rakiem, albo wyszły z choroby. Opowiadała o nich zastępca dyrektora szpitala Magdalena Janus-Hibner.
 
Do badań zachęcały też blogerki: siostry ADiHD oraz prowadzące profile: Krystyna nie denerwuj matki i Manufaktura splotów.
 
Marszałek Schreiber poinformował, że Łódzkie posiada ponad 82 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na projekty związane ze zdrowiem – tyle zapisane zostało na lata 2014-2020. We wszystkich konkursach dot. programów zdrowotnych przewidzianych na rok 2019 przeznaczono 30,7 mln zł. W najbliższym konkurs nakierowanym na działania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego, piersi i szyjki macicy do wzięcia jest ponad 13 mln zł. Dofinansowanie mogą uzyskać m.in. placówki medyczne i instytucje naukowe. Pieniądze można uzyskać nie tylko na badania ale także na działania edukacyjne, szkolenia oraz zwroty kosztów dojazdów dla pacjentów.
jg

Polecane

Smacznie, zdrowo, kolorowo

22-03-2019

W Hali Expo w Łodzi rozpoczęły się w piątek 22...

Czytaj więcej

Forum Środków Unijnych w Zduńskiej Woli i Łasku

22-03-2019

Wczoraj (21 marca) z przedsiębiorcami i samorządowcami w Łasku i...

Czytaj więcej

Problem smogu na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego

21-03-2019

O wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców województwa łódzkiego i...

Czytaj więcej

„Na Styku Kultur” – smacznie i jubileuszowo

21-03-2019

Tegoroczne targi „Na Styku Kultur” będą wyjątkowe. W związku z...

Czytaj więcej

Rocznica Zbrodni Zgierskiej

20-03-2019

20 marca odbyły się obchody 77. Rocznicy Zbrodni Zgierskiej. W...

Czytaj więcej

Filharmonia współprowadzona przez samorząd i ministerstwo [wideo]

20-03-2019

Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego i prof. dr hab. Piotr...

Czytaj więcej

Międzynarodowe delegacje w Łódzkiem

20-03-2019

W środę 20 marca Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, i...

Czytaj więcej

Pomnik AK w Łodzi

20-03-2019

Na placu Hallera w Łodzi odsłonięty został pomnik ku czci...

Czytaj więcej

Życzenia dla marszałka Józefa Piłsudskiego

19-03-2019

Przez ostatnie dni Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi przyjmowała życzenia...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl