DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

ŁKA – ruszyły nowe połączenia, będą dłuższe pociągi! [wideo]

11.03.2019
11 marca pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej po raz pierwszy wyruszyły z pasażerami do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska. To jednak nie koniec nowości. Spółka otrzymała ponad 47 milionów dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na rozbudowę 10 pociągów. To innowacyjny projekt, dzięki któremu składy będą dłuższe i pomieszczą więcej pasażerów.

O szczegółach nowych połączeń oraz nowej ofercie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w trakcie konferencji prasowych w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim informowali: marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz prezes zarządu ŁKA Janusz Malinowski. Obecna na konferencji była również radna sejmiku województwa łódzkiego Ewa Wendrowska, a w Tomaszowie Mazowieckim prezydent tego miasta Marcin Witko.

 
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podjął decyzję o dofinansowaniu projektu pn. „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Etap III”. Zakłada on rozbudowę 10 obecnie posiadanych pociągów FLIRT3 firmy Stadler Polska o trzeci, środkowy człon. W dodatkowym członie znajdować się będzie 66 miejsc siedzących, przez co liczba miejsc w pociągu zwiększy się ze 120 do 186. Pociągi ŁKA przewożą coraz większą liczbę osób. W 2018 roku z oferty przewoźnika skorzystało blisko 4,7 miliona pasażerów. To o 22% więcej niż w 2017 roku.
Rozbudowa pociągów to projekt innowacyjny, ŁKA jest pierwszym polskim przewoźnikiem, który wdroży takie rozwiązanie. Wartość projektu „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Etap III” wynosi blisko 68,5 mln zł. Kwota unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego to prawie 47,5 mln zł. Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu pozwoli na zawarcie umowy z producentem pojazdów, czyli firmą Stadler Polska.
 
Wraz z korektą rozkładu jazdy, który zaczął obowiązywać od 10 marca, ŁKA uruchomiła pierwsze połączenia na nowych trasach: Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki oraz Łódź Fabryczna – Piotrków Trybunalski – Radomsko. Przewozy realizowane będą nowymipociągami Impuls2, wyposażonymi w wiele udogodnień dla pasażerów, takich jak biletomaty, bezpłatne wifi, klimatyzacja, strefa dla rodzin z dziećmi czy miejsca dla rowerów. W początkowym etapie ŁKA uruchomi po jednym połączeniu do Tomaszowa Mazowieckiego i Radomska w dni robocze. W pierwszym rejsowym przejeździe pociągu z Łodzi Fabrycznej do Tomaszowa Mazowieckiego wziął udział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber:
 
- Zapewnienie sprawnego transportu dla mieszkańców jest jednym z naszych priorytetów. Widzimy, iż mieszkańcy coraz chętniej wybierają kolej, która staje się coraz bardziej komfortowa, punktualna i ekologiczna. Dlatego też planujemy dalszy rozwój połączeń kolejowych na terenie województwa– powiedział marszałek Grzegorz Schreiber.
 
Skorygowany został rozkład jazdy kilkunastu pociągów, co usprawni codzienną podroż do pracy, szkoły czy przesiadanie się na pociągi dalekobieżne. To między innymi kurs ze Zgierza do stacji Łódź Widzew na poranny pociąg „Łodzianin” do Warszawy, wydłużenie wybranych pociągów ze Zgierza o odcinek Łódź Kaliska – Łódź Widzew i poprawa skomunikowania pociągów na weekendowe połączenia ŁKA Sprinter. Zmiany dotyczą także trasy Łódź Widzew – Kutno, dzięki czemu pasażerom wygodniej będzie przesiadać się na pociągi do Torunia, Poznania, Włocławka, Warszawy i Berlina. Od 1 maja uruchomiona zostanie dodatkowa 9 para połączeń na trasie Łódź – Warszawa odjazd z Łodzi Fabrycznej po godzinie 10:00 i z Warszawy po godzinie 14:00. Natomiast już od 10 marca wprowadzono także ofertę biletu „Tam i Powrót” w promocyjnej cenie 45 złotych.

Od 1 marca bilety jednorazowe na przejazd w jedną stronę na pociągi ŁKA są dostępne w aplikacji Bilkom.pl. To kolejny krok w ramach wdrażania projektu „Wspólny Bilet” realizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Grupą PKP. Prowadzona przez PKP Informatyka platforma Bilkom.pl umożliwia zakup jednego biletu w najtańszej cenie na przejazd pociągami kilku przewoźników w ramach Wspólnego Biletu i Pakietu Podróżnika. Bilety ŁKA, jako pierwszej ze spółek przewoźników samorządowych będą dostępne w Bilkom.
 
Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy i ofert biletowych znajdują się na stronie www.lka.lodzkie.pl
 
(dk)

Polecane

Migana sesja

26-03-2019

Posiedzenie Sejmiku Województwa Łódzkiego po raz pierwszy tłumaczone było na...

Czytaj więcej

Hołd Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata

24-03-2019

W niedzielny poranek 24 marca przedstawiciele władz samorządowych, Instytutu Pamięci...

Czytaj więcej

Smacznie, zdrowo, kolorowo

22-03-2019

W Hali Expo w Łodzi rozpoczęły się w piątek 22...

Czytaj więcej

Forum Środków Unijnych w Zduńskiej Woli i Łasku

22-03-2019

Wczoraj (21 marca) z przedsiębiorcami i samorządowcami w Łasku i...

Czytaj więcej

Problem smogu na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego

21-03-2019

O wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców województwa łódzkiego i...

Czytaj więcej

„Na Styku Kultur” – smacznie i jubileuszowo

21-03-2019

Tegoroczne targi „Na Styku Kultur” będą wyjątkowe. W związku z...

Czytaj więcej

Rocznica Zbrodni Zgierskiej

20-03-2019

20 marca odbyły się obchody 77. Rocznicy Zbrodni Zgierskiej. W...

Czytaj więcej

Filharmonia współprowadzona przez samorząd i ministerstwo [wideo]

20-03-2019

Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego i prof. dr hab. Piotr...

Czytaj więcej

Międzynarodowe delegacje w Łódzkiem

20-03-2019

W środę 20 marca Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, i...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl