Łódzkie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie

niedziela, 11 września 2022

Dożynki Prezydenckie, czyli tradycyjne święto plonów z udziałem Pary Prezydenckiej, odbyły się w niedzielę na dziedzińcu Belwederu w stolicy. Swoją reprezentację podczas wydarzenia miało oczywiście województwo łódzkie.

Prezydent podziękował rolnikom „za ciężką pracę, trud i zrozumienie”, a także zapewnił, że jest gotów do wspierania wszystkich zmian, które będą służyły polskim rolnikom. – Wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa, dzięki swojej pracy zapewniają nam, całemu naszemu krajowi i społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił Andrzej Duda.

Symboliczne podziękowanie za tegoroczne plony rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej, następnie Para Prezydencka spotkała się z grupami wieńcowymi, którym wręczone zostały dyplomy. Konkurs rozstrzygnięto w sobotę w obecności Agaty Kornhauser-Dudy. Nagrody główne dla zwycięzców Konkursu Wieńcowego, a także Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich wręczono na scenie, podczas głównej uroczystości.

Województwo Łódzkie podczas Dożynek Prezydenckich reprezentowali Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kogiel Mogiel” z Rajska Małego w gminie Rozprza, których oryginalny wieniec dożynkowy chwaliła sama Agata Kornhauser-Duda. – Mimo że nie znalazłyśmy się na podium jesteśmy dumne, zadowolone i szczęśliwe z pobytu na dożynkach oraz że mogłyśmy reprezentować województwo łódzkie, gminę Rozprza oraz naszą ukochaną miejscowość Rajsko Małe – mówią gospodynie z powiatu piotrkowskiego.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych. Dożynki Prezydenckie po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego.

 

(źródło: prezydent.pl)