Łódzkie Dni Informatyki

wtorek, 15 listopada 2022

Jak być bezpiecznym w Internecie? Czy nasze konta są prawidłowo zabezpieczone przed włamaniem? Czy hasła, których używamy, rzeczywiście chronią nasze dane, korespondencje, pieniądze i zdjęcia? Między innymi na te pytania szukają odpowiedzi uczestnicy Łódzkich Dni Informatyki. Bezpłatne wykłady, warsztaty oraz targi pracy dla branży IT rozpoczęły się dzisiaj na Politechnice Łódzkiej. Wziął w nich udział Piotr Adamczyk, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

- Informatyka to niezwykle istotna dziedzina życia i gospodarki. W ostatnich latach zawdzięczamy jej ogromną rewolucję na wielu przestrzeniach - mówił podczas otwarcia Łódzkich Dni Informatyki wicemarszałek Adamczyk. – O tym jak ważna to branża, świadczą chociażby dwa lata pandemii. Wcześniej nigdy nie było okresu, w którym tak istotna stała się komunikacja na odległość. W czasie pandemii firmy, szkoły i urzędy potrzebowały kontaktów zdalnych. Wtedy informatyka udowodniła, że potrafi błyskawicznie odnaleźć się w sytuacji kryzysowej.

Ochrona przez cyberprzestępczością to temat bardzo ważny dla naszego regionu. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego regularnie organizuje konferencje poświęcone temu zagadnieniu. Mieszkańcy naszego regionu mogą też wziąć udział w elearningowych szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Witając gości Łódzkich Dni Informatyki, wicemarszałek Piotr Adamczyk nawiązał także do konferencji Web Summit w Lizbonie, w której wziął udział na początku listopada. To jedno z największych wydarzeń na świecie łączących społeczność firm technologicznych, influencerów oraz startupy.

- Widziałem potęgę nowoczesnych technologii. Chciałbym, żeby nasz region w kolejnych edycjach Web Summit był jeszcze mocniej reprezentowany – mówił Piotr Adamczyk. – Jednak trzeba podkreślić, że województwo łódzkie już teraz jest bardzo silne w dziedzinie informatyki.

Potwierdza to Natalia Krzyżaniak, studentka drugiego rok Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, która uczestniczy w Łódzkich Dniach Informatyki

 – Często biorę udział w targach IT. Uczelnie z naszego województwa wypadają tam bardzo dobrze. Pracodawcy doceniają m.in. to, że kończąc studia, mamy dużo wiedzy praktycznej – opowiada Natalia Krzyżaniak.

Piotr Sobczak ze studenckiej drużyny Raptors z Politechniki Łódzkiej również bierze udział w licznych targach IT w Polsce oraz na całym świecie. Jest członkiem zespołu, zajmującego się budowaniem tzw. łazika marsjańskiego. Niedawno odwiedził Stany Zjednoczone.

– To, że jesteśmy zapraszani na międzynarodowe wydarzenia, świadczy o wysokim poziomie uczelni z województwa łódzkiego – mówi Piotr Sobczak.

AK/ fot. Tomasz Grala

Media