Warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży 2023

Województwo Łódzkie z przyrodą na TY

Pragnąc zachęcić młodych mieszkańców regionu do odbycia niezwykłej podróży w tajemniczy świat roślin i do wspólnego odkrywania piękna przyrody, w ramach kampanii edukacyjnej „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” zostały zorganizowane warsztaty stacjonarnie, skierowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W ramach spotkań pn.: „Przedszkole dla motyli” zadbano, by przyswajanie wiedzy przyrodniczej przez najmłodsze dzieci odbywało się poprzez zabawę. Biorąc udział w zajęciach manualnych, najmłodsi uczestnicy dowiedzieli się jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają dzikie owady zapylające, w jaki sposób przenoszą one pyłek kwiatowy z jednych roślin na inne i jak można wspierać te pożyteczne owady. Ponadto podczas zajęć warsztatowych, małe rączki upiększyły przedszkolne ogródki, tworząc rabaty kwiatowe, obsadzone roślinami miododajnymi, dzięki którym na stałe zagoszczą tam motyle oraz inne owady zapylające.

 

Uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w warsztatach pod hasłem: „Owocowa szkoła”. W ramach zajęć dla tej grupy wiekowej, uczestnicy przy pomocy ekspertów budowali domki przyjazne zapylaczom oraz sadzili drzewa, które w przyszłości posłużą jako schronienie i źródło pokarmu dla ptaków oraz owadów. Poprzez zajęcia merytoryczne i praktyczne uczniowie mieli świetną okazję do pogłębienia swej wiedzy na temat bioróżnorodności i sposobów jej wspierania w najbliższym otoczeniu.

 

Uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczyli w warsztatach ogrodniczych o nieco trudniejszej tematyce. Podczas cyklu spotkań pn. „Ogród smaków” szczególny nacisk kładziono na promowanie błękitno-zielonej infrastruktury i podejmowanie działań na rzecz adaptacji i ograniczaniu zmian klimatu. W części praktycznej uczestnicy przeprowadzali eksperymenty pokazujące wpływ braku roślinności w miastach na jakość wody w rzekach i zbiornikach miejskich w porównaniu do terenów zagospodarowanych zielenią. W dalszej części warsztatów uczestnicy tworzyli ogrody ziołowe z materiałów przyjaznych środowisku.