Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Szlak rowerowy Nad Pilicę

SZLAK ROWEROWY NAD PILICĘ (196 km) ma około 200 km i łączy stolicę województwa łódzkiego z Piotrkowem Trybunalskim oraz z terenami doliny Luciąży i doliny środkowej Pilicy. W Łodzi swój początek ma przy zielonym szlaku rowerowym, między Stawami Jana a parkiem na Młynku. W pierwszej części prowadzi przez okolicę Zalewu Czarnocin, Moszczenicę, aż do Zbiornika Bugaj znajdującego się na wschodnich obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego.

1_25.jpg
Zalew Cieszanowice

Stąd kierujemy się do Kolonii Witów oraz tamy na Luciąży w Kłudzicach. Dalej szlak wiedzie już wzdłuż rzeki, niedaleko Zbiornika Cieszanowice,

2_15.jpg
Rzeka Luciąża, fot. P. Wypych 

aż do miejscowości Przerąb, w pobliżu której Luciąża ma swoje źródła.

88.jpg
rEZERWAT gÓRA cHEŁMO

Jadąc w dalszym ciągu na południe docieramy do Rezerwatu Góra Chełmo chroniącego las, wychodnie piaskowców kredowych oraz grodzisko, a następnie do Wielgomłynów i Maluszyna, gdzie po raz pierwszy spotykamy się z Pilicą.

4_8.jpg
Rezerwat Góra Chełmo 

W Maluszynie kierujemy się już na północ i podążając lewym brzegiem Pilicy - przejeżdżamy przez Przedbórz, Bąkową Górę, Majkowice, aż do Sulejowa. Wykorzystując sieć szlaków rowerowych mamy możliwość utworzenia pętli, jadąc dalej z Sulejowa oznakowanym na czerwono Szlakiem Grunwaldzkim, a następnie zjeżdżając na Łódzką Magistralę Rowerową W-E w Wolborzu w stronę Moszczenicy.

4_9.jpg
Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu 

Szlak rowerowy „Nad Pilicę” charakteryzuje się niezwykłymi walorami przyrodniczo-krajoznawczymi. Bezpośrednio przy szlaku znajdują się liczne obiekty historyczne, miejsca kultu Matki Bożej, rezerwaty przyrody, grodziska stożkowe (nad Luciążą w okolicach Łochyńska i Mierzyna oraz nad Pilicą w okolicach Majkowic) oraz pozostałości kamieniołomów (w miejscowości Kurnędz). Odcinek szlaku od Sulejowa do Łęgu Ręczyńskiego biegnie wzdłuż granicy Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

5_13.jpg
"Małpi most" nad Pilicą, FOT. d. kWAPISIEWICZ

Wśród zabytków architektury sakralnej należy wyróżnić barokowy zespół poklasztorny oo. Norbertanów z kościołem pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Kolonii Witów. Po rekoronacji cudownego obrazu Matki Bożej Zwiastowania kościół ten nosi miano sanktuarium. Z kolei niedaleko Trzepnicy, na wzgórzu przy drodze z Gorzkowic do Ręczna, stoi neogotyckie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, zwane Pocieszną Górką. W Wielgomłynach zwiedzimy natomiast Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej (Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej) wraz z zespołem klasztornym oo. Paulinów. Kompleks ten stanowi przykład sakralnego budownictwa gotyckiego i barokowego.

6_10.jpg
Wielgomłyny 

W Sulejowie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych obiektów romańskich w Polsce, czyli zespół klasztorny opactwa cystersów.

7_7.jpg
wNĘTRZE zESPOŁU oPACTWA cYSTERSÓW W sULEJOWIE 

Jest to również jedyne w Polsce cysterskie opactwo warowne z tak dobrze zachowanymi i silnie rozwiniętymi obwarowaniami klasztornymi.

 8_5.jpg
Ruiny zamku w Przedborzu 

Miłośnicy architektury obronnej będą mieli okazję podziwiać ruiny zamków w Przedborzu, Bąkowej Górze i Majkowicach.

9_3.jpg
Ruiny dworu obronnego w Bąkowej Górze 

Natomiast w miejscowości Przerąb znajdują się pozostałości fundamentów warowni rycerskiej.

10_2.jpg
Ruiny zamku w Majkowicach 

Charakterystyczną cechą polskiego krajobrazu są dwory co zobaczymy poruszając się Szlakiem rowerowy „Nad Pilicę”, m. in. w: Czarnocinie, Milejowie, Trzepnicy, Granicach, Maluszynie i Bąkowej Górze. Innym nieodłącznym elementem polskiej wsi są przydrożne krzyże i kapliczki. Tutaj warto wspomnieć o miejscu, które dzięki swojej lokalizacji wydaje się dość tajemnicze i mistyczne. Kapliczka, z dalszej perspektywy, sprawia wrażenie jakby wyłaniała się z tafli wody zalewu Cieszanowice. Jest to jedyna pozostałość po nieistniejącej już wsi Borowiec. Mieszkańcy Borowic, ale też wsi Kuźnica Żerechowska, Łęgoń, Wygoda, Trzciniec zostali przesiedleni podczas budowy zalewu.

 

 

Pobierz załącznik:

Czytany 150 razy