Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 47; Wrony – Topisz

czwartek, 10 sierpnia 2023

Odcinek 47 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Odcinek ten, który jest jednym z najkrótszych, łączy ze sobą odcinki: 19, 20 i 24 pętli zewnętrznej szlaku. Rozpoczyna się w miejscowości Wrony nad rzeczką Orzechówka.
Pomimo, że jest to krótki odcinek wiedzie on zarówno przez  obszary leśne, dolinne – niewielkich rzek Mękawa i Orzechówka (dopływów Warty) oraz częściowo przez tereny rolne. W lesie warto odbić na południe aby dotrzeć do wsi Wygoda, gdzie znajduje się skansen pszczelarstwa zorganizowany w latach 1980–1995 przez nieżyjącego już mistrza pszczelarskiego – Romualda Szczepaniaka. Skansen chroni zabytek kultury ludowej wsi a zgromadzone w nim kłody i barcie nawiązują do historii dawnego puszczańskiego pszczelarstwa sprzed wieków. Część zbiorów zgromadzonych w skansenie, głównie narzędzia i sprzęt gospodarstwa domowego, liczą sobie już ponad 100 lat. Chcąc wejść na teren skansenu należy umówić się telefonicznie.
Szlak przecina ruchliwą drogę nr 784 i dociera do wsi Klekowiec. Po minięciu miejscowości Klekowiec, dalsza trasa w kierunku miejscowości Topisz przebiega zarówno przez tereny leśne jak i rolne. We wsi Topisz odcinek szlaku konnego 47 relacji Kolonia Ojrzeń – Topisz łączy się z odcinkami szlaków konnych:
- 19 – relacji Krzętów – Pławno,
- 20 – relacji Pławno – Malutkie,
- 24 – relacji Pławno – Prusicko.
Wiele ciekawych obiektów historycznych znajduje się na trasach sąsiadujących odcinków Łódzkiego Szlaku Konnego.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Wrony - Topisz
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Mimo, iż szlak prowadzi bardzo malowniczą trasą nie ma tutaj zagospodarowania turystycznego w formie bazy noclegowej, gastronomicznej czy sportowej.
    Najbliższe miejsca noclegowe znajdują się:
    - w Radomsku działa kilka obiektów świadczących usługi hotelarskie oraz restauracji i barów, miasto posiada również wiele cennych zabytków,-
    - w Pławnie, przy ośrodku jazdy konnej, które po wcześniejszym umówieniu może być miejscem noclegowym i postojowym na szlaku konnym.
    Szlak przebiega przez miejscowość Wygoda , w której znajduje się wiele terenów letniskowych.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Ciekawostki:

    Skansen pszczelarski w Wygodzie należy do unikalnych zabytków dawnej kultury pszczelarskiej, jest to zarówno zabytek kultury ludowej, jak również element dziedzictwa techniki, jedyny tego typu w województwie łódzkim.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_56.jpg

Czytany 67 razy