Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 43; Pałczew – Wolbórz

czwartek, 10 sierpnia 2023

Odcinek 43 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Odcinek 43 wiedzie terenami rolno-leśnymi. Odcinek 43 ma swój początek w Stadzie Ogierów w Bogusławicach, które mieści się na terenie zabytkowego parku. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków hippicznych w województwie łódzkim, miejsce licznych zawodów i pokazów, ale także ośrodek rekreacji konnej.
Na terenie ośrodka znajduje się wiele zabytkowych obiektów, m.in:
- murowany pałac z XIX (jego drewniana część pochodzi z XVIII w.),
- zabytkowy park, w którym znajduje się 21 pomników przyrody.
Mniej więcej w połowie odcinka leży wieś Będków, której nazwa miejscowości pochodzi z XII w. od przydomka rycerza, zwanego Bandem (band – obręcz żelazna), toteż początkowo pisano ją "Bandków". Dekretem z 1462 król Kazimierz Jagiellończyk podniósł wieś Będków do rangi miasta. Wówczas powstał również murowany kościół w stylu późnogotyckim, ufundowany przez Piotra Spinka, dziekana kieleckiego. W 1759 miejscowość została nabyta przez Jana Dębowskiego, biskupa sufragana w Kamieńcu Podolskim, który miał w Będkowie prywatną rezydencję. Dostojnik ten położył znaczne zasługi dla unowocześnienia i gospodarczego rozwoju Będkowa. Wydany w okresie zaborów dekret z 4 lutego 1870 zamienił miasto Będków w osadę.
Odcinek kończy się w miejscowości Wola Kutowa, gdzie niedaleko już do stajni „Modlica” gdzie odbywają się zajęcia z hipoterapii, jazdy hipoterapeutyczne i rekreacyjne i ośrodka sportu i rekreacji „ Młynek” który jest najpopularniejszym obszarem weekendowego wypoczynku ludności miejscowej i turystów (głównie łodzian) na terenie Gminy Tuszyn.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Pałczew - Wolbórz
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Na szlaku znajduje się kilka obiektów turystycznych z możliwością postoju dla turysty z koniem. We wsi Modlica znajduje się stajnia „Modlica”, położona w pięknej okolicy, gdzie odbywają się zajęcia z hipoterapii oraz jazdy hipoterapeutyczne i rekreacyjne.
    We wsi Zamość znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Stefana Maślanki. Gospodarze posiadają własne konie i oferują przejażdżki po okolicy.
    We wsi Bogusławice znajduje się Stado Ogierów mieszczące się na terenie zabytkowego parku. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków hippicznych w województwie łódzkim, miejsce licznych zawodów i pokazów, ale także ośrodek rekreacji konnej. Obok znajduje się gospodarstwo agroturystyczne „Stajnia Bogusławice”, która oferuje naukę jazdy konnej, rajdy konne, pensjonat dla koni, noclegi oraz organizację imprez okolicznościowych.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_52.jpg

Czytany 80 razy