Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 32; Tyble - Lary

czwartek, 10 sierpnia 2023

Odcinek 32 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego, który przebiega przez obszar województwa łódzkiego  trasą liczącą 1817 km. Odcinek 32 wiedzie terenami rolno-leśnymi. Na tym terenie w okolicach Węglewic znajduje się rezerwat „Długosz Królewski” i jest on jednym z dwóch w Polsce rezerwatów przyrody, chroniącym stanowiska najokazalszej i największej polskiej paproci – długosza królewskiego. Paproć ta jest rośliną o krótkim, grubym podziemnym kłączu pokrytym łuskami, a jej liście w sprzyjających warunkach glebowych i klimatycznych osiągają długość do 2 metrów. Szlak konny na tym odcinku przebiega przez obszar historycznej Ziemi Wieluńskiej. W północnej swej części wkracza w zasięg Ziemi Sieradzkiej.
Jedną z najciekawszych miejscowości na tej trasie są Węglewice, a zwłaszcza znajdujący się tam kościół pw.św. Trójcy. Historia kościoła wiąże się z cudownym uzdrowieniem z epidemii cholery w XIX w. Od tej pory, co roku, do obrazu Przemienienia Pańskiego we wspomnianej świątyni pielgrzymują mieszkańcy węglewickich okolic.We wsi znajduje się również klasycystyczny pałac z przełomu XIX i XX w., który mieści dzisiaj siedzibę nadleśnictwa.
Na odcinku Tyble - Lary należy koniecznie zobaczyć miejscowość  Klonowa. Osadnictwo w Klonowej sięgało już czasów neolitu. W okolicach odnaleziono również cmentarze ciałopalne z okresu kultury łużyckiej. Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają już XII w., kiedy to należała ona do książąt sieradzkich. Wtedy wieś została wymieniona w bulli papieża Innocentego II. W XIII w. otrzymała także od Leszka Czarnego przywilej lokacyjny wspominający o eksploatacji złóż żelaza. Ciekawostką jest fakt, że odnalezione późniejsze wzmianki o miejscowości dotyczą sporu między mieszkańcami Klonowej a jej zarządcą o zbyt duże wymuszanie robocizn i danin. Sprawa otarła się nawet o sąd królewski. Szczęśliwie król nakazał nieuczciwemu zarządcy zaprzestania wykorzystywania chłopów. Po okresie regresu spowodowanego między innymi  najazdem i stacjonowaniem wojsk szwedzkich Klonowa zaczyna się rozwijać w drugiej połowie XVIII w. Wtedy to buduje się folwarki, hutę szkła oraz drewnianą kaplicę, na
miejscu której stoi obecny kościół. W pewnym sensie dalsza historia Klonowej przypomina trochę historię Łodzi.  W XIX w. najważniejszą działalnością wsi była huta szkła. Wokół niej wybudowano osiedle dla robotników i majstrów, biura, karczmę i szkołę. Sprowadzono również lekarza. W hucie pracowało wielu cudzoziemców - Niemców, Czechów, Austriaków,którzy obejmowali z reguły wyższe stanowiska. Polacy wykonywali najczęściej proste czynności robotników. Zakład eksportował swoje produkty na Śląsk. Okres „prosperity” wsi skończył się niestety w 1899 r., kiedy to huta szkła spłonęła doszczętnie. Szczęśliwie Klonowa była również lokalnym ośrodkiem rzemiosła. Znajdowały się w niej farbiarnie i drukarnie tkanin, warsztaty stolarskie,krawieckie, szewskie i kuźnia. Dzięki rzemiosłu rozwijał się także handel. Dziś możemy podziwiać piękny neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego pochodzący z początku XX w. Został on wybudowany dzięki inicjatywie ks. Apoloniusza Kukowskiego. Niewątpliwie,
Klonowa zawdzięcza wiele swoim duszpasterzom. Nietrudno zauważyć, że jedna z głównych ulic miejscowości nosi miano ks. Józefa Dalaka. Ks. Dalak pracował w Klonowskiej parafii w okresie międzywojennym  i próbował przywrócić wsi jej dawną świetność. Zorganizował w Klonowej Ochotniczą Straż Pożarną, Kółko Rolnicze, prowadził Kółko Teatralne, wybudował dom strażacki, mleczarnię, a także zakupił budynek przeznaczony później na szkołę. Podobno planował nawet postawić elektrownię turbinową! Współcześnie po historii Klonowej pozostały, poza kościołem, stare chaty (obecnie w Sieradzkim Parku Etnograficznym w Sieradzu) oraz fragmenty starego wiatraka stojącego daleko na polu, ale warto przyjechać i odnaleźć samemu ślady niegdyś bijącego tu serca huty.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Tyble - Lary
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek 32 szlaku konnego Tyble - Lary przebiega przez ośrodek jazdy konnej w Głazie, wokół tej miejscowości przebiegają oznakowane szlaki konne – dwie pętle – mała i duża „Wokół Tybli” i „Głaz”. Niedaleko Głazu w odległości 1,7 km od szlaku znajdują się gospodarstwa agroturystyczne w Galewicach i w Niwiskach. W Galewicach gospodarstwo agroturystyczne „Podkowa” prowadzi także ośrodek jazdy konnej. Profesjonalnym miejscem dla jeźdźców jest również ośrodek jazdy konnej w Tyblach "Ranczo pod dębem". Taki ośrodek mieści się ponadto w gospodarstwie agroturystycznym w Klatce obok Wieruszowa oraz w zacisznie położonym gospodarstwie w Larach.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Ciekawostki:

    Łódzki Szlak Konny na tym odcinku przebiega przez ośrodki jazdy konnej, które od dawna charakteryzowały się dużą aktywnością w zakresie popularyzacji turystyki konnej. Świadczą o tym wyznakowane już od lat krótkodystansowe pętle szlaków konnych: „ Wokół Chróścina”, „Wokół Mieleszynka” i „Wokół Sokolnik”.

Czytany 93 razy