Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 30; Rychłowice - Chróścin

środa, 9 sierpnia 2023

Odcinek 30 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego, który przebiega przez obszar województwa łódzkiego trasą liczącą 1817 km.
W niewielkich wsiach położonych w pobliżu szlaku odnaleźć można drewniane kościoły w Kadłubie typu wieluńskiego pw. św. Andrzeja z XVII w. i Chróścinie pw. św. Mikołaja z XVIII w. Równie cennymi zabytkami sakralnymi są romańska dzwonnica w Krzyworzece i murowana świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny z XVI w. w Łubnicach.
Co więcej, do dziś we wsiach można zaobserwować domy z czerwonej cegły, tak charakterystyczne dla budownictwa na terenach pruskich, co świadczy o dawnym pograniczu. Świadectwem wielokulturowego dziedzictwa okolic mogą być rosyjski pałac Łopuchinów i cerkiew w Chróścinie, a także historia właścicieli Dzietrzkowic i Łubnic, wśród których przeplatają się niemieckie nazwiska (von Rappardów) i polskie (Nieszkowskich). Pozostałością po nich są ruiny dworu i kościół w Dzietrzkowicach.
Niezwykle cennym założeniem dworskim na trasie jest dwór rodziny Bartochowskich w Ożarowie. Ten osiemnastowieczny zabytek to unikatowy w skali Polski przykład modrzewiowego dworu alkierzowego.
Mieszkańcy okolicznych wsi do dziś zaskakują wiedzą na temat historii swojego regionu i miejscowości. O poczuciu więzi wśród społeczności lokalnej świadczyć mogą: wspólne ozdabianie kolorowymi światłami domów i drzew na skalę niespotykaną nigdzie indziej w Polsce w okresie Bożego Narodzenia w Dzietrzkowicach, funkcjonowanie licznych Kół Gospodyń Wiejskich, organizowanie uroczystości strażackich, kontynuowanie przedwojennych strzeleckich tradycji w Wójcinie. Jednym słowem ten region żyje. I nic dziwnego, że turyści nie mogą się tu nudzić!
Szlak biegnie przez malownicze krajobrazowo obszary doliny Prosny i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Niewątpliwym atutem są duże powierzchnie obszarów leśnych. W okolicach Ożarowa znajduje się Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Wzgórza Ożarowskie”. Odpoczywający w stadninie w Rychłowicach powinni udać się na zwiedzanie średniowiecznego miasta Wielunia.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Rychłowice - Chróścin
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Ważnym na trasie ośrodkiem jazdy konnej dającym wytchnienie koniom, jak i jeźdźcom jest ośrodek „Wzgórze Koni” w Rychłowicach. Oferuje wielodniowe rajdy konne po Jurze Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej.
    Podążając konno nad Prosnę odpoczynek zaoferuje centrum rekreacyjno-konferencyjnym „Gościniec nad Prosną” w Goli. W „Gościńcu” można znaleźć nie tylko pastwisko i 3 padoki dla koni, ale także szereg innych atrakcji dla jeźdźców, takich jak spływy kajakowe, biegi na orientację, paintball, strzelnicę sportową. Gościniec to duży ośrodek z charakterystycznymi domami góralskimi tworzącymi unikalną atmosferę. Innym bardzo ważnym ośrodkiem jazdy konnej jest gospodarstwo agroturystyczne „Bocianie Gniazdo” Chrósćinie. Właściciel posiada obszerną stajnię z 6 końmi, z której jeźdźcy na szlaku mogą skorzystać – napoić i nakarmić konie. Ponadto, gospodarz zajmuje się agroturystyką. W „Bocianim Gnieździe” atrakcję stanowią również nocne przejazdy banią z pochodniami i z przewodnikiem.

  • Ciekawostki:

    Szlak konny przebiega w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego, przez obszar dawnych historycznych ziem – Wieluńskiej i Wieruszowskiej. Co ważne, na terenie Ziemi Wieruszowskiej spotykały się granice regionów historycznych – Wielkopolski, Śląska i Ziemi Łęczycko-Sieradzkiej. W średniowieczu stanowiły one odrębne ośrodki władzy. Podczas zaborów, wzdłuż Prosny przebiegała granica między Rosją a Prusami. Granice miały niemały wpływ na lokalne osadnictwo. Dzięki nim funkcjonowały komory celne, przy których rozwijały się miejscowości (np. Chróścin, Bolesławiec).
    Sięgająca czasów pradziejowych historia tych terenów zdecydowała, że Ziemie Wieluńska i Wieruszowska oferują turystom bogactwo zabytków i legend.
    Z tym obszarem związany był starożytny Szlak Bursztynowy, którym podążali po „złoto północy” kupcy, znad basenu Morza Śródziemnego na wybrzeża Bałtyku. Droga handlowa była od V w. p.n.e. wykorzystywana przez plemiona Celtów a następnie, do połowy IV w. n.e. — Rzymian. Szlak przebiegał naturalnymi „korytarzami”, jakimi były doliny rzek, m.in. Warty, Prosny. Świadczą o tym licznie występujące tu stanowiska archeologiczne (m.in. grodzisko w Kuźnicy Skakawskiej koło Wieruszowa, kurhany w Przywozie). Szlak stwarzał warunki do prowadzenia dogodnej wymiany handlowej z prowincjami rzymskimi znad Dunaju, co miało duży wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych osad oraz stan majątkowy ich wodzów i mieszkańców.
    Liczne pamiątki archeologiczne, związane z historycznym szlakiem, można podziwiać na ekspozycji w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, na przykład odnalezione w dolinie Prosny podczas wykopalisk scytyjski sztylet, rzymskie monety.
    Klimat tamtych czasów przypomina jedyne w Polsce, organizowane od 2007 r., Europejskie Święto Bursztynu. Jest to dwudniowa impreza odbywająca się u schyłku lata w Wieluniu i Konopnicy. Przybywające z Polski i Włoch grupy rekonstrukcyjne plemion słowiańskich i Rzymian, kupców i wędrowców Szlaku Bursztynowego, rozbijają pod murami miejskimi Wielunia swoje wioski, a następnie przy dźwięku trąb i rogów wojennych przechodzą przez miasto w barwnym korowodzie.
    Średniowieczne drogi powielały starożytne szlaki handlowe i w ten sposób przyczyniały się do rozwoju okolicznych osad oraz do nadawania im przywilejów lokacyjnych. W średniowieczu, spośród miejscowości położonych w pobliżu trasy 30 Łódzkiego Szlaku Konnego, prawa miejskie posiadały Łubnice i Bolesławiec. Łubnice w XIII w. były najstarszym miastem lokacyjnym w województwie łódzkim.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_40.jpg

Czytany 67 razy