Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 10; Nieborów - Ruda

wtorek, 8 sierpnia 2023

Odcinek 10 jest fragmentem długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mając łącznie 1817 km.
Szlak meandruje przez interesujący, różnorodny obszar Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Przemierzając go można zbliżyć się do przyrody, która jest na wyciągnięcie ręki. Wyjątkową atrakcją turystyczną jest rezerwat przyrody „Rawka” . Ochronie podlega w nim rzeka na całej długości wraz z żyjącą w jej dolinie fauną i florą. Oprócz niego nieopodal szlaku znajduje się rezerwat florystyczny „Polana Siwica”. Przedmiotem ochrony jest  tu największa ze śródleśnych polan w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, z bardzo interesującą i rzadką roślinnością łąkową, torfowiskową i bagienną. Rezerwat "Polana Siwica " jest ważnym miejscem także pod względem ornitologicznym.
Kolejnym bardzo ciekawym i malowniczym obszarem jest rezerwat  leśny „Kopanicha” z bogatą różnorodnością siedlisk. W rezerwacie można zaobserwować trzy odmienne typy rzeźby terenu: płaską dolinę rzeki Rawki, strome zbocze doliny oraz płaską równinę. W tym rezerwacie mieszka też różnego rodzaju zwierzyna, gniazduje tu m.in. bardzo rzadko spotykany bocian czarny. Warto podkreślić, iż rezerwat obejmuje rzekę na całej jej długości tj. ok. 100 km, wraz z dopływami, starorzeczami, dolinami oraz przybrzeżnym pasmem gruntów. Przeważającą roślinnością jest flora łąk, lasów łęgowych i olszowych, fragment torfowisk oraz roślinność szuwarowa. Na skarpach rzecznych rosną liczne, okazałe dęby. W strumieniu rzeki żyje wiele gatunków ryb, oraz bobry.
W tej części szlaku jest mnóstwo atrakcji turystycznych, bardzo ciekawych zabytków architektury świeckiej i sakralnej.
Na początku należy zwrócić uwagę na zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie oraz park romantyczny w Arkadii z ogromną ilością ciekawych obiektów tworzonych przez najwyższej próby mistrzów (m.in. Szymon Bogumił Zug, Jan Piotr Norblin, Tylman z Gameren). Poza fascynującą architekturą, w Muzeum mieszczącym się obecnie w pałacu znajdują się interesujące zbiory rękodzieła artystycznego, majolika z manufaktury nieborowskiej, bogata biblioteka z cennymi  starodrukami, obrazy, rzeźby, piękna klatka schodowa wyłożona płytkami ceramicznymi pochodzącymi z manufaktury w Harlingen, a ponadto stylowe meble.
Na szlaku można także podziwiać liczne  zabytkowe kościoły, wpisane do rejestru zabytków, m.in. kościół MB Bolesnej w Nieborowie, św. Anny i św. Trójcy w Bolimowie. Ponadto w okolicach szlaku znajduje się wiele miejsc pamięci, takich jak cmentarze wojenne, czy pomniki.
Warto także zwrócić uwagę na znajdujące się nieopodal Skierniewice z mnóstwem atrakcji dla turysty. Znajdują się tutaj: zabytkowy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Stare Miasto z ratuszem, klasycystyczny kościół św. Jakuba, zespół pałacu arcybiskupiego oraz lokomotywownia z czasów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Nieborów - Ruda
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Na odcinku 10 szlaku konnego prowadzącej z Nieborowa do Rudy, znajduje się kilka dynamicznie rozwijających się ośrodków jazdy konnej.
    Bardzo ciekawym obiektem jest Stajnia "U Kowala" w Nieborowie, oferująca przejażdżki konne, naukę jazdy, ujeżdżanie koni, imprezy towarzyszące jak grille, festyny, rajdy, konkursy. Cały ośrodek jest świetnie przygotowany do przyjęcia gości, oprócz fachowych instruktorów i trenerów, dobrze ułożonych koni, jest też całe zaplecze socjalne m.in. pomieszczenia do biesiadowania, miejsce ogniskowe, pokoje do wynajęcia.
    Kolejnym punktem na mapie jest stajnia Łasieczniki, gdzie można zobaczyć piękne konie rasy śląskiej.
    Następnym ośrodkiem wartym zauważenia jest stajnia "Tarant" w Budach Grabskich, gdzie prowadzona jest nauka jazdy konnej oraz skoków przez przeszkody; wszystkie te zajęcia odbywają się w otoczeniu piękna przyrody Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
    Oprócz bogatej oferty dla dorosłych, na szlaku są też atrakcje dla dzieci, w miejscowości Joachimów Mogiły znajduje się ośrodek jazdy "Psotny kucyk", tu oferowane są przejażdżki na kucach, a dla starszych na hucułach.
    Na odcinku szlaku znajdują się też liczne gospodarstwa agroturystyczne z  atrakcyjną ofertą bazy noclegowej oraz usług i imprez towarzyszących. W ośrodkach takich jak Nieborów, czy Budy Grabskie znajdują się także liczne obiekty noclegowe o zróżnicowanym standardzie, od skromnych ośrodków wypoczynkowych po okazałe pensjonaty i zajazdy.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Ciekawostki:

    Śródleśne polany, które do dzisiaj można oglądać w Puszczy Bolimowskiej to pozostałość po budnikach, czyli ludziach którzy wędrowali po puszczy, wycinali las i wypalali węgiel drzewny.
    Z uwagi na tryb życia, czyli częste wędrówki i zmiany miejsca pobytu, budowali oni prowizoryczne domy, czyli tzw.: "budy". Po wykarczowaniu fragmentu lasu przenosili się w kolejne miejsce, a pozostawiali po sobie opustoszały teren - śródleśne polany. Pozostałością po budnikach jest też nazwa miejscowości Budy Grabskie.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_18.jpg

Czytany 82 razy