„Pomóżmy dziecku z FASD – zapalmy czerwoną lampkę”

poniedziałek, 10 września 2018

To tytuł rozpoczynającej się dzisiaj w Łodzi konferencji naukowej poświęconej problematyce FASD  (spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych). Udział w niej bierze blisko 250 praktyków, m.in. lekarze, pielęgniarki, położne, psycholodzy, terapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni, asystenci rodzin, kuratorzy sądowi, pracownicy szkół, osoby i organizacje zainteresowane promocją abstynencji podczas ciąży oraz profilaktyką, diagnostyką i terapią FASD. Obrady są też okazją do inauguracji wojewódzkiej kampanii społecznej dotyczącej zapobiegania FASD pod hasłem „Zapal czerwoną lampkę”. Spotkanie otworzył wicemarszałek WŁ Dariusz Klimczak.

- Kolejny raz województwo łódzkie jest inicjatorem działań, które później interesują ludzi w całej Polsce. Przypomnę temat dopalaczy, który przed laty poruszyliśmy, kiedy problem dopiero zaczynał się pojawiać. Cieszę się, że mogliśmy zająć się problemem, który dotyka naszych dzieci. Zajmujemy się FASD, żeby dalsze ich życie, funkcjonowanie w społeczeństwie i nauka w szkole mogły przebiegać, jak najbardziej normalnie – powiedział nam wicemarszałek Dariusz Klimczak.

W programie dzisiejszej konferencji, oprócz wielu tematów związanych z FASD przedstawiona zostanie dotychczasowa działalność Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD w Łodzi, działającego przy Regionalnym Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi od marca 2018 r. Prowadzona przez Samorząd Województwa Łódzkiego placówka jest jedną z niewielu takich w kraju i pierwszą o zasięgu wojewódzkim. Od marca na konsultacje zgłoszonych do niej zostało ponad 200 dzieci.

Problem FASD jest ważny i trudny, bo tak naprawdę trzeba indywidualnie ustalić, czego potrzeba małemu człowiekowi, by w przyszłości funkcjonował lepiej, bo zespół FASD odbija się negatywnie na całym ich życiu. Skuteczna terapia pozwala na znaczne złagodzenie zaburzeń z tym związanych.

GS