Święto Niepodległości w Łodzi i regionie

czwartek, 11 listopada 2021

Przed Bazyliką Archikatedralną w Łodzi odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ponadto w ramach projektu „Łódzkie Pamięta” na terenie dawnych koszarów przy ul. Żeligowskiego zorganizowano pokaz sprzętu wojskowego. Zainteresowani mogli również wziąć udział w spacerach śladami dawnej wojskowej Łodzi.

Uroczystym „Gaude Mater Polonia” rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny w archikatedrze pw. Stanisława Kostki w dniu 103. obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jedenastego listopada tego roku łódzkie obchody Święta Niepodległości zgromadziły w katedrze oraz na placu Jana Pawła II łodzian, przedstawicieli: Sejmu oraz Senatu oraz władz samorządowych, duchownych, służb mundurowych, środowisk kombatantów i opozycji demokratycznej. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował w imieniu Marszałka Grzegorza Schreibera, wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Zanim rozpoczęła się uroczysta msza, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oraz wicemarszałek Piotr Adamczyk złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy łódzkiej katedrze.

– Przychodzimy z modlitwą o ojczyznę do Pana Jezusa. Ewangelia mówi, że Jezus zawsze wie, co jest w człowieku, zna nasze troski i bolączki, zna nasze prośby. – zaczął kazanie metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś i dodał. – Jedność jest ważniejsza niż konflikt. Całość jest ważniejsza niż suma części, a rzeczywistość jest ważniejsza niż idee. Kochajmy Polskę taką jaka jest, bo jest.

Po mszy w intencji ojczyzny oficjalne uroczystości przeniosły się na plac im. Jana Pawła II przed katedrą rozpoczęły. Łodzianie zobaczyli zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, składanie kwiatów - wieniec w imieniu Zarządu Województwa Łódzkiego złożył wicemarszałek Piotr Adamczyk - a także przekazanie „Ognia Niepodległości” przywiezionego z cmentarza legionistów z Kostiuchnówki na Wołyniu. Ponadto przedstawicielka 9. Łódzkiej Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc”  odczytała „Niepodległościowy Apel Pamięci”, a jej koledzy z brygady, oddali salwę honorową.

Po zakończeniu uroczystości ul. Piotrkowską w stronę al. Piłsudskiego przeszła defilada.

W ramach obchodów Święta Niepodległości na terenie koszarów 28. pułku Strzelców Kaniowskich (obecnie Uniwersytet Medyczny w Łodzi) zorganizowany został pokaz sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez Wojsko Polskie w latach 1918 - 1939, m.in repliki czołgu renault Ft17, Fiata 508 łazik, armaty przeciwpancernej wz. 36 Bofors, armaty 75 mm wz. 1902/26, czy samochodu pancernego wz. 34. Zaprezentowane zostało również umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie polskiego żołnierza z tamtego okresu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pamiątek po Strzelcach Kaniowskich. Zainteresowani mogli wziąć udział w spacerach śladami dawnej wojskowej Łodzi, prowadzone przez członków SH Strzelcy Kaniowscy.

Można było również obejrzeć współczesny sprzęt Wojska Polskiego i projekcje przedwojennych polskich filmów.

Święto Niepodległości w koszarach Strzelców Kaniowskich” odbyło się w ramach projektu „Łódzkie Pamięta”, dzięki któremu możemy w atrakcyjny sposób poznawać i przypominać sobie ważne wydarzenia z historii naszego regionu.

103-lecie odzyskania niepodległości świętowano również w regionie.Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego wziął udział w uroczystościach w Bedlnie i Pleckiej Dąbrowie.

Iwona Koperska - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości w Pajęcznie.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9 przed Urzędem Miasta. Po odegraniu hymnu narodowego i wciągnięciu na maszt flagi państwowej uczestnicy w pochodzie przeszli na cmentarz, gdzie złożono kwiaty pod mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku. Następnie przemaszerowano do centrum miasta przed tablicę upamiętniającą nauczycieli z ziemi pajęczańskiej pomordowanych w hitlerowskich obozach w latach 1939-1945. Na czele pochodu szła młodzież niosąca olbrzymich rozmiarów polską flagę. Uczestnicy pajęczańskich obchodów 11 listopada oddali cześć również żołnierzom Armii Krajowej, którzy oddali życie za wolność ojczyzny w latach 1939-1948. Uroczystości zakończyła msza święta, po której odbył się koncert pieśni patriotycznych.

 

(map, wj, dark), fot. W.Janczyk, P. Wajman