Wyjątkowy koncert w Teatrze Wielkim. Na scenie artyści z Łódzkiego i IRA

wtorek, 26 kwietnia 2022

Artyści, stowarzyszenia i fundacje z województwa łódzkiego zaprezentowali się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi podczas wyjątkowego koncertu Patroni Roku 2021 – „Bo kochać to znaczy tworzyć”. Wydarzenie było podsumowaniem działań województwa łódzkiego w dziedzinie kultury w 2021 roku.

Założeniem koncertu było upamiętnienie wybitnych postaci: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza, ustanowionych przez Sejm patronami 2021 roku, ale także ukazanie dziedzictwa kulturowego i różnorodności muzycznej naszego regionu.

W ramach konkursu „Kulturalnie Regionalnie” Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego przeznaczył w ubiegłym roku na realizację zadań kulturalnych 700 tys. zł, które trafiły do 40 beneficjentów w całym województwie. Szesnaście zadań konkursowych związanych było właśnie z patronami roku 2021 i otrzymało wsparcie na różne formy działań upamiętniających ich życie i twórczość. Podczas wtorkowego koncertu na scenie zaprezentowały się organizacje pozarządowe, które otrzymały wsparcie w konkursie: Stowarzyszenie „Nadzieja” z Tomaszowa, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej „Syjon” z Bełchatowa i Fundacja „Muzyka do potęgi” z Andrespola.

- Dziś na scenie podziwialiśmy ludzi, którzy mają pasję, chcą ją realizować i dzielić się nią – mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Nie ma wątpliwości, że w Teatrze Wielkim w Łodzi zostali uhonorowani wszyscy ci, którzy przez długie lata realizują się w szeroko rozumianej kulturze, działając oczywiście na rzecz całego regionu, ale też na rzecz swoich lokalnych społeczności.

Artystyczny hołd kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu złożył Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi. Muzycy zaprezentowali się m.in. w chórze niewolników z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego.

W szczególnej formie postać Cypriana Kamila Norwida przedstawił krasomówca Kacper Pałczyński – laureat Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.

W utworach „Ciągle mam” i „Harmoszka” zaprezentowali się z kolei muzycy z Kapeli Fakiry z Piotrkowa.

Koncert był też okazją do wręczenia przez wicepremiera Piotr Glińskiego odznaczeń ministerialnych. - Kultura wzmacnia wspólnotę – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Kultura dba o naszą tożsamość. Od tożsamości i spójności wspólnoty, od tego, że mamy poczucie, że coś nas łączy, zależą często nasze losy.

Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrali z rąk ministra Glińskiego: Chór Filharmonii Łódzkiej, Stanisław Madanowski (łowicki śpiewak ludowy), Aldona Plucińska (etnograf), Roman Wojciechowski (skrzypek ludowy), Dariusz Stachura (śpiewak – tenor).

Brązowymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowano Maksymiliana Majewskiego (malarz, rzeźbiarz, scenograf) i Piotra Wypycha (fotograf).

Ministerialne odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznano Alicji Leguckiej (konserwator sztuki) i Waldemarowi Stasiakowi (autor publikacji naukowych).

Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury otrzymali: Gminna Orkiestra Dęta w Gorzkowice, Orkiestra Dęta OSP w Gomulinie, ks. Marek Chrzanowski (poeta), Jan Książek (historyk), Dorota Konopczyńska-Aftewicz (twórczyni ludowa), Ryszard Perka (animator kultury), Cezary Bukowiec (historyk i regionalista), Joanna Seliga (animatorka kultury), Joanna Olczyk (teatralna mistrzyni krawiectwa), Radosław Osypiuk (artysta Teatru Jaracza), Bogna Dulińska (pianistka), Laura Korolczuk (tancerka baletu Teatru Wielkiego), Joshua Legge (tancerz baletu Teatru Wielkiego), Alicja Woźniak (etnografka), Mariusz Lewy (dyrygent i aranżer), Anna Kołodziejczyk (twórczyni ludowa) i Maria Rogulska (twórczyni ludowa).

Wydarzenie zakończyło się występem Artura Gadowskiego i zespołu IRA, którzy swoje utwory zaprezentowali w wersji akustycznej.

Koncert poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Wydarzenie było transmitowane na portalu drzwidokultury.pl

 

as

fot. S. Sołtyszewski