Wspieramy nasze szpitale

piątek, 15 marca 2024

Lepszy sprzęt, lepsza jakość usług, lepsza opieka nad pacjentami – tak zmieniają się placówki medyczne prowadzone przez samorząd województwa łódzkiego. Widać to m.in. na przykładzie szpitali w Bełchatowie i Piotrkowie Trybunalskim, które w piątek odwiedził marszałek Grzegorz Schreiber. Nie tylko by obejrzeć inwestycje z ostatnich lat, ale także przekazać kolejne wsparcie finansowe.

- W mijającej kadencji sukcesywnie modernizowaliśmy nasze placówki medyczne, podnosząc jakość usług i poszerzając ofertę szpitali, przychodni i poradni. Dzięki temu nasi mieszkańcy mogą leczyć się w komfortowych warunkach, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i nowatorskich metod leczenia – mówi marszałek Grzegorz Schreiber, który 15 marca spotkał się z dyrekcją i pracownikami szpitali, by podsumować dotychczasową współpracę, a także wręczyć czeki z dotacjami.

Jak zmieniał się Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie w ostatnich latach? Od października 2023 r. zapewnia poszerzony dostęp do świadczeń kardiologicznych. Działa tam poradnia ambulatoryjna, oddział kardiologiczny, a także nowocześnie wyposażone pracownie elektrofizjologii i hemodynamiki, kluczowa jest też opieka pozabiegowa. Jednym słowem, każde chore serce, każdy pacjent zagrożony zawałem, znajdzie w Bełchatowie niezbędną pomoc, co zapewnia nowoczesny sprzęt m.in. angiokardiograf najnowszej generacji, a przede wszystkim liczna kadra specjalistów z zakresu kardiologii zabiegowej i zachowawczej.

Już w 2022 r. samorząd województwa podjął decyzję o stworzeniu nowych pracowni i przekazał na ten cel prawie 8 mln zł.

- To była bardzo słuszna decyzja - mówi Dagmara Bednarek, dyrektor bełchatowskiego szpitala. - Jest to inwestycja, która pozwala nam na kompleksowe świadczenie usług w szpitalu i która zapewnia mieszkańcom całość opieki kardiologicznej. Ale nie zwalniamy tempa i przy wsparciu samorządu województwa już planujemy kolejne inwestycje.

Wczoraj szpital pochwalił się, że specjaliści pracowni hemodynamiki wykonali pierwszy zabieg aterektomii rotacyjnej w naczyniu wieńcowym. Tego typu zabiegi nie były wykonywane dotychczas w Bełchatowie, a jedynie w kilku pracowniach w Polsce, w większości w ośrodkach akademickich.

W latach 2019 – 2024 bełchatowska placówka została wsparta kwotą ponad 76 mln zł, były to środki pochodzące zarówno z budżetu województwa łódzkiego, jak i z innych źródeł, np. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego czy z budżetu państwa.

Podczas piątkowego spotkania marszałek województwa przywiózł kolejne dobre wieści, przekazał dyrekcji szpitala czeki z dotacjami:

- 810 tys. zł na II etap prac przy modernizacji szpitalnej kuchni;

- 350 tys. zł na modernizację Oddziału Nefrologicznego;

- 400 tys. zł na modernizację głównej rozdzielni elektrycznej;

- 300 tys. zł na zakup aparatów do hemodializ;

- 500 tys. zł na naprawę dachu.

Z kolei dla pacjentów Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim z pewnością jedną z najistotniejszych zmian było przejęcie przez tę placówkę prowadzenia (od szpitala powiatowego) porodówki i pediatrii, a tym samym uratowanie tych oddziałów przed likwidacją.

Z kolei jedną z ważniejszych inwestycji ostatnich lat była termomodernizacja wszystkich budynków szpitala.

- Dzięki termomodernizacji jest znacznie cieplej. Wymienione są kaloryfery. Wymienione jest oświetlenie. Również mój oddział jest dobrze doposażony, mamy dużo nowego sprzętu, nowe meble, nowe wykładziny. A to wszystko wpływa również na komfort pacjentów - mówi Marta Skrzypczyńska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Wewnętrznego w SSW w Piotrkowie.

Również piotrkowska placówka mogła liczyć na finansowe wsparcie. W latach 2019 – 2024 przekazano szpitalowi ponad 27 mln zł, przede wszystkim z budżetu województwa łódzkiego.

Także do Piotrkowa marszałek przywiózł dziś czeki, które przekazał na ręce Edyty Wieczorek-Wieczorkiewicz, dyrektor szpitala. To:

- 1,9 mln zł na zakup aparatu cyfrowego RTG i adaptację pomieszczeń;

- 3 mln zł na modernizację instalacji: centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i sprężonego powietrza.

- W środku i na zewnątrz widzimy ogromne zmiany w tej placówce – mówi Beata Dróżdż, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego. - To nie tylko termomodernizacja budynków, ale też duże inwestycje w sprzęt. Dziś wręczaliśmy promesę na zakup kolejnego aparatu rentgenowskiego, a przecież na to najczęściej skarżą się pacjenci, na kolejki na badanie. Dobre zarządzanie szpitalem i dobry nadzór nad placówką ze strony samorządu województwa – to sprawia, że współpraca układa się bardzo dobrze, a korzystają z tego mieszkańcy Łódzkiego.

W ciągu ostatnich 5 lat samorząd województwa mocno wspierał rozwój szpitali, o czym najlepiej świadczą liczby. Nakłady na ochronę zdrowia wzrosły i to znacząco: ze 101 mln zł w latach 2015 – 2018 do 702 mln zł w latach 2019 – 2023. Kolejne 132 mln to kwota zaplanowana na 2024 rok.

 

as

fot. T. Grala